ROK SZKOLNY 2010/2011

Powrót do archiwum

1 września 2010 r. - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszej ulubionej szkole. Było to wydarzenie historyczne: pierwszy dzwonek oznajmujący nowy rok zabrzmiał w naszych murach już po raz szósty! Minęło pięć pełnych lat naszego istnienia. Nasz mały jubileusz sprawił, że inauguracja była wyjątkowo podniosła i wzruszająca.
Jak zwykle rozpoczęliśmy wspólnotową Mszą św. w naszym kościele pw. NSPJ. Przywitał tam nas sam Ksiądz Proboszcz Jarema Sykulski, który również sprawował liturgię, jak też wygłosił piękną homilię. Zwrócił w niej uwagę m.in. na to, że do naszej szkoły chodzi się z radością. Tutaj przychodzą ci, którzy szczerze szukają prawdy. Bo w tym Gimnazjum szczególną uwagę zwraca się także na wychowanie. Tu dba się o wszechstronny rozwój młodego człowieka, o stały postęp duchowy, o podmiotowe traktowanie. Z pewnością na uwagę zasługiwała rekordowa ilość ministrantów przy ołtarzu. Zadbaliśmy również o procesję z darami, o czytania, śpiew i modlitwę wiernych.

Dalsza część naszej inauguracji odbywała się w auli I LO im. Marii Konopnickiej. To tutaj kilka godzin wcześniej odbyła się uroczystość z udziałem władz oświatowych i Ks. Biskupa. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Z ciepłym uśmiechem powitała wszystkich przybyłych. Dla każdego znalazła miłe słowa: dla pierwszoklasistów, ich rodziców, Rady Pedagogicznej, pracowników szkoły, absolwentów i wreszcie tych, którzy rozpoczynają naukę w drugiej i trzeciej klasie. Nie zapomniała również i o ich rodzicach, jak też o przybyłych przyjaciołach szkoły. Szczególną uwagę zwróciła na wartości patriotyczne, przypominając o tragicznym wrześniu 1939 r. Przywołując postać Marii Konopnickiej, prosiła, by Patronka była źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania w budowaniu własnego życia i tożsamości szkoły. Po krótkim i bardzo miłym wystąpieniu Ks. Proboszcza Jaremy Sykulskiego, Pani Dyrektor uroczyście wręczyła legitymacje szkolne naszym pierwszoklasistom. Były jeszcze pamiątkowe zdjęcia i pierwsze lekcje z wychowawcami! Był to dzień obfitujący w ważne wydarzenia, który na długo pozostanie w pamięci.

GALERIA ZDJĘĆ

8 września 2010 r. - odbyły się pierwsze spotkania z rodzicami (czyli popularne "wywiadówki"). Była to kolejna okazja do bliższego poznania szkoły oraz zaplanowania najbliższych miesięcy.

15 września 2010 r. - pierwsza w tym roku dyskoteka. Była to wspaniała okazja nie tylko do wspólnej zabawy, ale i też lepszego poznania się. Szczególnie cieszyliśmy się udziałem uczniów z klas pierwszych.

17 września 2010 r. - pamiętaliśmy o tragicznych wydarzeniach sprzed 71 lat, kiedy to Związek Sowiecki napadł na naszą Ojczyznę. Tego dnia uczestniczyliśmy w oficjalnych obchodach - najpierw we Mszy św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, potem w kolejnych uroczystościach (m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy).18 września 2010 r.
- uczestniczyliśmy w obchodach Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Początek imprezy miał miejsce pod sklepem Kaufland, skąd ulicami miasta przejechaliśmy na rowerach do Parku Konstytucji 3 Maja. Tutaj mogliśmy uczestniczyć w wielu konkursach sprawdzających nasze umiejętności jazdy na rowerze, sprawności wykonywania manewrów, zręczności oraz wiedzy nt. bezpieczeństwa na drodze.


22 września 2010 r.
- klasy 2 a i 2 b wzięły udział w zabawie integracyjnej "Ja wobec społeczeństwa", która mieściła się w szerszym projekcie integrującym uczniów GMK. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego ciekawego wydarzenia: G A L E R I A

24 września 2010 r. - dziennik "Gazeta Współczesna" (nr187 z 24 IX 2010) na s. 3 zamieścił artykuł poświęcony analizie wyników egzaminów gimnazjalnych w naszym mieście. Czytamy w nim m.in. "Najlepiej w naszym regionie poszło uczniom z prywatnego suwalskiego Gimnazjum im. Marii Konopnickiej". Również w zestawieniu zbiorczym "Najlepiej zdali egzamin" nasza szkoła znalazła się na pierwszym miejscu z najwyższą średnią liczbą punktów zdobytych z trzech części egzaminu. Uzyskaliśmy wynik 115,8 pkt., kolejna szkoła z miejsca drugiego zdobyła 109,1 pkt.

     

24 - 25 września 2010 r. - blisko 60 wolontariuszy z naszej szkoły bierze udział w zbiórce żywności organizowanej przez Stowarzyszenie Bank Żywności "Podziel się posiłkiem". Zebrane środki zostaną przekazane najuboższym i najbardziej potrzebującym.

30 września 2010 r. - w naszej szkole odbył się finał konkursu muzycznego na skomponowanie ilustracji muzycznej do wybranego utworu Marii Konopnickiej. Konkurs jest jednym z ważnych elementów konkursów zorganizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. Jury - złożone z profesjonalnych specjalistów w zakresie muzyki (Urszula Nalaskowska, Urszula Dec, Celina Pietrewicz) - bardzo wysoko oceniło zgłoszone utwory. Ostatecznie przyznano trzy główne miejsca.

I miejsce zdobyła kompozycja do wiersza "Mucha samochwała" autorstwa Doroty Ejlak oraz Natalii Roguckiej (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej). Towarzyszył im kwartet wokalny w składzie: Anna Łukuć, Anna Obrączka, Zuzanna Bilbin, Zuzanna Kościuch
II miejsce aex equo: muzyka do wiersza „Wesoły Janek” – Anna Barszczewska z Gimnazjum nr 6 w Suwałkach
muzyka do wiersza „Krasnoludki” -  Marta Falińska z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej.
III miejsce muzyka do wiersza „Kukułeczka” -  Joanna Jacewicz, Gimnazjum nr 6 w Suwałkach.
Jury podkreśliło również wkład pracy, inwencję twórczą oraz dobór muzyki do tekstów Marii Konopnickiej.
GALERIA ZDJĘĆ

PAŹDZIERNIK

1 października 2010 r. - GMK było gospodarzem I Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk.
W konkursie uczestniczyli uczniowie suwalskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jury w składzie: Celina Pietrewicz, Urszula Dec, Grażyna Serafin, Barbara Suchocka postanowiło przyznać tytuł Laureata: następującym uczniom:
Mariannie Serafin - Zespół Szkół nr 8 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach w kategorii kl. I –III,
Annie Andruszkiewicz - Zespół Szkół nr 8 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach w kategorii kl. IV – VI,
Marcie Falińskiej - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w kategorii kl. I-III gimnazjum,
Joannie Lewoc - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w kategorii kl. I-III gimnazjum,
Norbertowi Nowickiemu - Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Suwałkach.

7 października 2010 r. - odwiedziła nas Pani Grażyna Serafin, znana suwalska poetka, dziennikarka, autorka popularnych audycji w Radio 5. Pani G. Serafin już wcześniej zaprosiła nas do realizacji swego niezwykłego projektu: czytania bajek napisanych przez młodych suwalczan podczas odsłonięcia pomnika Marii Konopnickiej. Poetka udzieliła nam wielu cennych wskazówek: jak należy występować publicznie, jak najlepiej ćwiczyć dykcję itp.

100 ROCZNICA ŚMIERCI MARII KONOPNICKIEJ W GMK
8 X 2010 R.

ODSŁONIĘCIE POMNIKA MARII KONOPNICKIEJ
Ten piękny, ale i pracowity dzień, rozpoczęliśmy od prób. Następnie młodzież naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami, na czele z Panią Dyrektor Jadwigą Orłowską, wraz z pocztem sztandarowym udała się pod pomnik Marii Konopnickiej. Tutaj wzięliśmy udział w uroczystości odsłonięcia pomnika przygotowanej przez suwalskie władze samorządowe.

Po wysłuchaniu "Roty" oraz okolicznościowych przemówień (m.in. Prezydenta Miasta) przyszła kolej na nas. Mieliśmy okazję oficjalnie się zaprezentować! Nasi uczniowie - przygotowani przez P. Grzegorza Kalejtę - odczytali kilka bajek napisanych przez suwalskie dzieci "Naśladowców Konopnickiej" pod kierunkiem Pani Grażyny Serafin. Dominik Spura czytał bajeczkę Kasi Jankowskiej "Mój pies Bert", Maja Gawełko historyjkę o "Białasku i Szarasku" Piotra Gajewskiego, Dorota Ejlak "Literki" Marianny Serafin, Błażej Kuczyński "Jesienne liście" Michała Wychorskiego, Agnieszka Mackiewicz "Królewnę Mądrzyńską" Kasi Anuszkiewicz, a Milena Karmiłowicz "Tęczę" Karoliny Baluty. Mali autorzy z dumą stali tuż obok naszych odtwórców ich utworów. Każdy występ nagradzany był burzliwymi oklaskami, szczególnie przez najmłodszych uczestników uroczystości.
A po naszym czytaniu nastąpiło odsłonięcie pomnika oraz złożenie pod nim kwiatów. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor J. Orłowska oraz uczennica Zuzia Bilbin. Był to moment bardzo wzruszający, który został uwidoczniony przez licznie zgromadzonych dziennikarzy (prasę, radio i telewizję).

PROGRAM "NAŚLADOWCY KONOPNICKIEJ" - PROMOCJA KSIĄŻKI "LANDRYNKOWE BAJECZKI"
W sali Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki odbyła się dalsza cześć programu, w której także wzięliśmy udział. Była to promocja niezwykłego wydawnictwa zatytułowanego "Landrynkowe bajeczki". Jest to owoc pracy Pani Grażyny Serafin, która w ramach projektu "Naśladowcy Konopnickiej" - jako stypendystka Prezydenta Miasta Suwałk - przygotowała i przeprowadziła warsztaty literackie. Wzięło w nich udział blisko 500 uczniów klas trzecich szkół podstawowych. W książce wydanej przez "Wydawnictwo z aniołem" znalazły się 63 utwory napisane przez najmłodszych bajkopisarzy. Znajdziemy tu niezwykłe historie, w których występują wróżki, aniołki, maleńkie chomiki z latareczkami, nimfy i krasnoludki. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, stąd tajemnicze i magicznej miejsca, które wszyscy dobrze znamy. Odnajdziemy baśniowe Suwałki leżące nad zaczarowaną Czarną Hańczą.
Tutaj także mogliśmy posłuchać bajeczek w interpretacji naszych uczniów. Ania Łukuc przeczytała bajkę Gabrieli Perkowskiej pt. "Krasnoludki", a Karolina Krzywicka przygody wróżek "Gwiazdki i Promyczka" Sary Matoszko. Młodzież GMK przygotowała łącznie 25 utworów.
Pani G. Serafin przybliżyła historię powstania tej ciekawej książki oraz dziękowała tym, którzy ją wspierali w trudnej i żmudnej pracy. Obdarowywała też książkami nie tylko zasłużonych dorosłych, ale przede wszystkich dzieci, małych autorów.
By może któryś z autorów rzeczywiście zostanie naśladowcą Konopnickiej?

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ

Śmierć Marii Konopnickiej (8 X 1910 r.) było dla suwałczan wielkim wstrząsem. I chociaż minęło sto lat od tamtej chwili, nadal pamiętamy o tej, która tutaj przyszła na świat i tutaj stawiała pierwsze kroki. Najważniejszym wydarzeniem suwalskiego Roku Marii Konopnickiej było odsłonięcie nowego pomnika poetki. Mniej spektakularnym, lecz równie ważnym wydarzeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej w holu Gimnazjum im. Marii Konopnickiej, które świętuje również pięciolecie swego istnienia. W uroczystościach wzięli udział najwyżsi przedstawiciele władz samorządowych oraz oświatowych, m.in. Prezydent Wiesław Stelmach, wiceprezydenci Marek Buczyński i Czesław Renkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Marczewski. W. Stelmach gratulował Jadwidze Orłowskiej (dyrektor szkoły) wysokiego poziomu nauczania, którego efektem są jedne z najwyższych w regionie wyniki egzaminów gimnazjalnych oraz liczni laureaci konkursów przedmiotowych. Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiej recytacji wiersza „Pocałunek Roberta Emmeta” w wykonaniu Norberta Nowickiego, laureata konkursu recytatorskiego poezji M. Konopnickiej. Był to doskonały przykład tego, że poetka pisała nie tylko utwory dla dzieci. Aktu poświęcenia tablicy dokonał Ks. Proboszcz Jarema Sykulski. Wstęgę natomiast przecięli Wiesław Stelmach, Włodzimierz Marczewski, Jadwiga Orłowska oraz uczennica szkoły, Agnieszka Mackiewicz.

     

UROCZYSTA MSZA ŚW. W KOŚCIELE PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Ta Msza była szczególnie wzruszająca. Modliliśmy się za spokój duszy śp. Marii Konopnickiej, naszej patronki, w setną rocznicę jej śmierci. W kościele oprócz społeczności naszej szkoły (dyrekcji, rady pedagogicznej, uczniów, ich rodziców, absolwentów) wzięli udział także przedstawiciele suwalskich władz samorządowych. Jak zwykle zadbaliśmy o szczególną oprawę odprawianej przez Ks. Jaremę Sykulskiego, liturgii. Przygotowaliśmy czytania, śpiewy, modlitwę wiernych, wspaniałą procesję z darami.

Ks. Proboszcz Jarema Sykulski przypomniał, jak ogromną wagę miało i ma pozytywne myślenie w znoszeniu trudnych czasów. A GMK jest taką właśnie szkołą, która wzorem swojej patronki uczy zachowywania tożsamości, umiłowania ziemi ojczystej zroszonej krwią przodków. Modlitwa za duszę śp. M. Konopnickiej w 100 rocznicę jej odejścia do Pana jest obowiązkiem każdej szkoły noszącej jej imię. Społeczność GMK nie należy do największych szkół, ale jego 5 letnia historia to bardzo bogato zapisane karty kroniki. Szkoła na trwałe wrosła w życie miasta. Podkreślił, że szkoła od początku była bardzo czytelna: preferuje określone zachowania, posiada patrona, sztandar, hymn, święto, wspaniałe tradycje. Dzięki swej unikalnej tożsamości jest wszędzie rozpoznawalna. Minionych 5 lat to wspólny wysiłek: rodziców, nauczycieli, wychowawców, ale przede wszystkim uczniów.
Ks. J. Sykulski zwrócił się też do pierwszoklasistów, którzy właśnie zaczęli tworzyć historię szkoły. Robią to nie tylko dla siebie, ale i dobra miasta. Mogą się cieszyc, że trafili do dobrej szkoły, która potrafi ich dobrze poznać i sprostać oczekiwaniom. Warto byłoby, aby ciągle się rozwijali czerpiąc siły i mądrość ze swej patronki.

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

    

W naszej uroczystości ślubowania pierwszoklasistów wzięli udział liczni goście, na czele z Panem Prezydentem Wiesławem Stelmachem. Zebranych ze wzruszeniem powitała Pani Dyrektor, która podkreśliła, że taki dzień zdarza się tylko raz na sto lat. Wymieniła liczne inicjatywy gimnazjum podejmowane w ramach Roku Marii Konopnickiej, jak też dziękowała za okazaną pomoc i życzliwość. Zaproszenie goście - m.in. Pan Prezydent W. Stelmach, Pan Przewodniczący Rady Miejsciej Włodzieimierz Marczewski oraz Ks. Jarema Sykulski - gratulowali szkole jej jubileuszu oraz niezwykłego dynamizmu w rozwoju i wrastaniu w życie miasta.

Na sztandar szkoły rotę przysięgi złożyli uczniowie dwóch klas pierwszych. Był to moment szczególnie podniosły, ponieważ od tej chwili stali się pełnoprawnymi członkami Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Wcześniej odśpiewaliśmy hymn Polski oraz hymn szkoły ("Rotę" Konopnickiej). Nasza przysięga kończyła się słowami "Tak nam dopomóż, Bóg!"

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSACH ORGANIZOWANYCH POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA SUWAŁK W RAMACH OBCHODÓW ROKU MARII KONOPNICKIEJ

Podczas uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych Gimnazjum im. M. Konopnickiej dokonano rozstrzygnięcia konkursów:
PLASTYCZNEGO – na wykonanie ilustracji do dowolnego wiersza lub utworu Konopnickiej:
Kategoria: szkoły podstawowe
I miejsce - Patrycja Kabak (Szkoła Podstawowa nr 11)
II miejsce - Zuzanna Szczecina (Szkoła Podstawowa nr 2)
III miejsce - Aleksandra Miłowicka (Szkoła Podstawowa nr 11)
- Dominika Soroko (SP 11)
- Patryk Murawski (SP 11)
- Karolina Śliwińska (SP 11)
Kategoria: gimnazja
I miejsce - Damian Danielewicz (Gimnazjum nr 4)
II miejsce - Monika Andryszczyk (Zespół Szkół nr 3, Gimnazjum nr 5)
- Aleksandra Kościuch (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej)
- Katarzyna Arasimowicz (Gimnazjum nr 5)
III miejsce - Dominika Putra (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej)

MUZYCZNEGO – na wykonanie ilustracji muzycznej do wybranego utworu Marii Konopnickiej
I miejsce zdobyła kompozycja do wiersza "Mucha samochwała" autorstwa Doroty Ejlak oraz Natalii Roguckiej (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej). Towarzyszył im kwartet wokalny w składzie: Anna Łukuć, Anna Obrączka, Zuzanna Bilbin, Zuzanna Kościuch
II miejsce aex equo: muzyka do wiersza „Wesoły Janek” – Anna Barszczewska z Gimnazjum nr 6 w Suwałkach oraz muzyka do wiersza „Krasnoludki” - Marta Falińska z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej.
III miejsce muzyka do wiersza „Kukułeczka” - Joanna Jacewicz, Gimnazjum nr 6 w Suwałkach.

RECYTATORSKIEGO „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej
Osoby nagrodzone otrzymały równorzędny tytuł laureata:
Marianna Serafin - Szkoła Podstawowa nr 2 w kategorii kl. I –III,
Anna Andruszkiewicz - Szkoła Podstawowa nr w kategorii kl. IV – VI,
Marta Falińska - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w kategorii kl. I-III gimnazjum,
Joanna Lewoc - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w kategorii kl. I-III gimnazjum,
Norbert Nowicki - Gimnazjum nr 6

Wcześniej, 2 czerwca 2010 r. dokonano rozstrzygnięcia Konkursu "Życie i twórczość Marii Konopnickiej"

WRĘCZENIE PAMIĄTKOWYCH MEDALI

Podczas wspomnianych uroczystości – w 100 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej – z rąk Prezydenta Miasta Wiesława Stelmacha pamiątkowe medale, na awersie których znalazła się płaskorzeźba upamiętniające odsłonięcie pomnika, otrzymali nauczyciele Gimnazjum im. Marii Konopnickiej (w dowód uznania ich wysiłku w organizację i przeprowadzenie poszczególnych konkursów):
- Celina Pietrewicz
- Anna Stankiewicz
- Urszula Dec
- Grzegorz Kalejta

PROGRAM ARTYSTYCZNY

Młodzież naszej szkoły - pod opieką swoich nauczycieli - przygotowała bardzo bogaty program artystyczny, na który złożyły się m.in. fragmenty różnych utworów Marii Konopnickiej. Mogliśmy również podziwiać laureatów konkursów muzycznego i recytatorskiego, którzy zechcieli wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością i zaprezentować swoje dokonania i umiejętności.

NAPISALI O NAS:
Nasze święto zostało dostrzeżone przez lokalne media i z dumą przeczytać napisane o nas liczne artykuły. Poniżej prezentujemy część z nich:

- "Tygodnik Suwalski" nr 41 (z 12 X 2010 r.) w tekście "Marii Konopnickiej" zamieścił krótki opis suwalskich obchodów Roku Marii Konopnickiej, jak też załączył szereg kolorowych  fotografii, na których możemy odnaleźć naszych uczniów (m.in. Zuzię Bilbin, która wraz z Prezydentem Miasta dokonuje aktu odsłonięcia pomnika.

     
(kliknij na obrazek, aby powiększyć)

W tym samym numerze (na s. 10) znajdziemy także artykuł "W hołdzie patronce", w którym przybliżono nie tylko moment odsłonięcia tablicy pamiątkowej w naszej szkole, ale dokładnie omówiono rozstrzygnięcie poszczególnych konkursów poświeconych M. Konopnickiej, organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta:


(kliknij, aby powiększyć)

"Kurier Suwalski" z dnia 12 X 2010 r. (s. 10) zamieścił obszerny tekst "Zawsze w naszych sercach", w którym znajdziemy obszerną relację z odsłonięcia naszej tablicy pamiętkowej upamiętniającej 100 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej oraz 5. rocznicę powstania szkoły. Znajdziemy tutaj także fragmenty wystąpienia Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej:


(kliknij, aby powiększyć)

"Gazeta Współczesna" (nr 198 z 11 X 2010 r.) zamieściła również krótką notatkę prasową poświęconą naszemu świętu oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej.


(kliknij, aby powiększyć)

Bogato ilustrowaną zdjęciami relację znajdziemy wreszcie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Suwałkach: http://www.um.suwalki.pl/page.php?id=2397


10 października 2010 roku
miał miejsce pierwszy w tym roku szkolnym turniej piłki nożnej, który odbył się na hali sportowej w II Liceum Ogólnokształcącym. Głównym organizatorem był pan Konrad Śliwowski, a do rywalizacji zaproszono wszystkie klasy GMK.

Wyniki przedstawiają się następująco: 2b, 3, 1b, 2a, 1a. Dodatkowo w czasie trwania meczów p. Śliwowski wyłaniał wśród nas króla strzelców, którym został trzecioklasista: Wojciech Pietkiewicz.
GALERIA ZDJĘĆ15 października 2010 r.
- odbył się spektakl teatralny z okazji obchodzonego X Dnia Papieskiego w Polsce. Złożyły się na niego słowa samego papieża, filmy z jego udziałem oraz kilka scenek przedstawionych przez uczniów klasy II A. To ciekawe i intrygujące widowisko zostało przygotowane przez Ks. Janusza Haraburdę (teksty) oraz Grzegorza Kalejtę (multimedia, scenki teatralne). Nie zabrakło także przygotowanych sentencji papieskich. Większość uczniów udała się również pod pomnik papieża.

16 października 2010 r. - członkowie Szkolnego Koła Caritas przy naszej szkole zorganizowali obchody 32. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Było więc złożenie okolicznościowej wiązanki, zapalenie zniczy oraz modlitwa za Ojca świętego.

 

21 października 2010 r. - wielka wyprawa do Warszawy. Aż dwa autokary wyruszyły na podbój stolicy. Byliśmy m.in. w Muzeum Narodowym na filmie "Tsunami" 5D, mieliśmy bardzo ciekawą lekcję muzealną. Byliśmy też na wspaniałym spektaklu w Teatrze Narodowym pt. "Balladyna" z doborową obsadą.

22 października 2010 r. - uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu konkursu filmowego "Nakręć się na karierę" zorganizowanego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. W spotkaniu udział wzięli m.in. Prezydent Miasta, naczelnicy poszczególnych wydziałów oraz licznie zgromadzona młodzież. Naszą szkołę reprezentowała Anna Łukuć (kl. II B), której serdecznie gratulujemy!

LISTOPAD 2010

1 listopada 2010 r. - pamiętaliśmy o naszych bliskich zmarłych. Oprócz udziału we Mszy św., chodziliśmy także na cmentarze.

2- 5 listopada 2010 r. - członkowie Szkolnego Koła Caritas przygotowali szereg przedsięwzięć o charakterze charytatywnym. Celem wszystkich akcji jest pomoc chorej dziewczynce.

11 listopada 2010 r. - wzięliśmy udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Byliśmy na Mszy św., a następnie na cmentarzu przy grobie żołnierzy POW.

12 listopada 2010 r. - część uczniów naszej szkoły udała się na suwalski cmentarz, aby tam posprzątać opuszczone groby. Odwiedziliśmy też grób Ks. Jerzego Zawadzkiego, wielkiego przyjaciela naszej szkoły.

19 listopada 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Naszą szkołę będą reprezentować na etapie rejonowym: Aleksandra Kościuch oraz Marta Falińska.

22 listopada 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Naszą szkołę na kolejnym etapie konkursu reprezentują: Emilia Pelczar, Marcin Szałaj, Aleksandra Kościuch, Zuzanna Kościuch, Maciej Szczypiń, Maja Gawełko, Anna Pyłko, Anna Turczyńska, Joanna Strzała, Zuzanna Bilbin.

24 listopada 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Do następnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: Agnieszka Mackiewicz, Piotr Przekop, Beata Sadowska.

25 listopada 2010 r. - szkolna dyskoteka, która była okazją do wspaniałej zabawy, jak do lepszego wzajemnego poznania się. Wszyscy byli zaskoczeni ogromnym powodzeniem naszej andrzejkowej zabawy - zjawiła się niemal cała szkoła w komplecie.

25 listopada 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Największą ilość punktów otrzymała Aleksandra Kościuch, która tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu.

26 listopada 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Najlepiej wypadła w nim Anna Katarzyna Pyłko, która będzie reprezentować nasze gimnazjum na etapie rejonowym.

28 listopada 2010 r. - wspólnotowa Msza św. społeczności szkolnej Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Przygotowaliśmy uroczystą oprawę liturgiczną, asystę, procesję z darami, jak też czytania, modlitwę powszechną oraz śpiew.

Wspaniale zagrał i zaśpiewał nasz chórek! Wszyscy byli zaskoczeni i oczarowani. Liczymy na kolejne występy. Tego dnia zaśpiewaliśmy także i złożyliśmy życzenia Ks. Andrzejowi Stokłosie. Był wzruszony.

30 listopada 2010 r. - rozpoczęliśmy uczestnictwo w programie "Młodzi przedsiębiorczy", który jest ogólnopolską formą rywalizacji uczniów i nauczycieli organizowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie mają za zadanie zrealizować w małych grupach szereg różnych zadań z zakresu przedsiębiorczości. Naszą szkołę reprezentują: Dorota Ejlak, Marta Falińska, Zuzanna Bilbin, Joanna Lewoc, Kacper Rozmysłowski, Stanisław Palewicz.

 

GRUDZIEŃ 2010

1 grudnia 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Laureatami tego etapu są: Aleksandra Kościuch, Marta Falińska, Maja Gawełko, Milena Karmiłowicz, Agnieszka Mackiewicz, Emilia Pelczar, Anna Pyłko. Ci właśnie uczniowie zakwalifikowali się do stopnia rejonowego, na którym będą nas reprezentować.

2 grudnia 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Najlepiej wypadli następujący uczniowie: Aleksandra Kościuch, Emilia Pelczar, Maja Gawełko, Joanna Strzała, a tym samym trafili do eliminacji rejonowych konkursu.

3 grudnia 2010 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Najlepszą okazała się Aleksandra Kościuch, która będzie nas reprezentować na etapie rejonowym.

3 - 5 grudnia 2010 r. - kilkudziesięciu wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w kolejnej ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej przez Suwalski Bank Żywności. Byliśmy zaskoczeni ogromnym sercem suwalczan, którzy udowodnili, że potrafią dzielić się żywnością z najbardziej potrzebującymi.

5 grudnia 2010 r. - przedstawiciele Dyrekcji, Rady Pedagogicznej oraz społeczności uczniowskiej wzięli udział we Mszy św. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia modliliśmy się za obchodzącego swoje imieniny Ks. Proboszcza Jaremę Sykulskiego. Złożyliśmy mu kwiaty oraz nasze najserdeczniejsze życzenia.

6 grudnia 2010 r. - odwiedził nas św. Mikołaj. W tym roku zawitał do wszystkich klas. Okazało się, że byliśmy grzeczni i zasługujemy na prezenty.

   7 grudnia 2010 r.
- Karolina Krzywicka, uczennica klasy trzeciej, Przewodnicząca Szkolnego Koła Caritas przy GMK, znalazła się wśród najlepszych wolontariuszy w Suwałkach. Została też nagrodzona podczas rozstrzygnięcia konkursu "Barwy wolontariatu". Konkurs jest organizowany przez stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat". Podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Suwałkach Karolina otrzymała specjalną statuetkę oraz dyplom z rąk Prezydenta Miasta Suwałk Pana Czesława Renkiewicza. W uzasadnieniu możemy przeczytać sentencję Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi". Karolina swoją wzorową postawą, bezinteresownym oddaniem potrzebującym, udowodniła, że także wśród nas uczą się najlepsi z najlepszych. Dyplom Uznania otrzymał również Pan Grzegorz Kalejta, opiekun Szkolnego Koła Caritas.

Na zdjęciu: Karolina Krzywicka odbiera nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Czesława Renkiewicza, w tle Pani Anna Ruszewska, Prezes Stowarzyszenia "Pryzmat"
 

      

17 grudnia 2010 r. - odbyło się nasze ogólnoszkolne spotkanie wigilijne. Wspólnota Gimnazjum im. Marii Konopnickiej spotkała się najpierw na Mszy św. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W wyjątkowo uroczystej oprawie liturgicznej - jak zwykle przygotowanej przez naszych uczniów - dziękowaliśmy Bogu za miniony rok, jak też prosiliśmy o błogosławieństwo na to, co nas czeka w nadchodzących miesiącach.

Wigilijne spotkanie opłatkowe zgromadziło w murach naszej szkoły wszystkich: Dyrekcję, Radę Pedagogiczną, naszych uczniów i ich bliskich, absolwentów, naszych przyjaciół... Towarzyszył nam Ks. Jarema Sykulski. Po zapaleniu świec przez przedstawicieli poszczególnych klas, wspólnej modlitwie, mogliśmy złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia. Z oczyma pełnymi wzruszenia pamiętaliśmy o sobie i składaliśmy płynące prosto z serca życzenia.

Było także spotkanie przy stole w pięknie udekorowanych salach lekcyjnych. Wszystkie klasy wzięły bowiem udział w ogłoszonym po raz pierwszy konkursie na najpiękniejszą klasopracownię. Rozstrzygnięto wreszcie konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy: I miejsce przypadło Annie Łukuć, II - Żanecie Staszkiewicz, III - Zuzannie Kościuch, wyróżnienie - Aleksandrze Kościuch.

 

STYCZEŃ 2011 

18 stycznia 2011 r. -  doskonale wypadła reprezentacja naszego gimnazjum w Mistrzostwach Suwałk w pływaniu. Możemy powiedzieć, że triumfowaliśmy podczas eliminacji rejonowych Podlaskiej Gimnazjady, w której wzięło udział blisko 80 uczniów! Nasze sztafety, zarówno chłopców, jak i dziewcząt zajęły II miejsce! Tym samym zakwalifikowały się do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 11 lutego 2011. Sędzią głównym zawodów był Pan Prof. Edward Dec.19 stycznia 2011 r. - poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego (Olimpus - Sesja Jesienna). Okazało się, że uczennica klasy pierwszej, Zuzanna Kościuch zajęła pierwsze miejsce w skali kraju. Z rąk Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej otrzymała piękny grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Bardzo dobrze wypadli także inni uczniowie naszego gimnazjum. Na uwagę zasługują z pewnością wyniki Oli Kościuch (siostra Zuzi), Mai Gawełko oraz Edyty Jatowczyc. Gratulacje należą się także Marcie Falińskiej, Marcinowi Szałajowi, Zuzi Bilbin, Oli Bziom, Joannie Strzale, Ani Łukuć, Agnieszce Mackiewicz, Klaudii Poświatowskiej, Bartoszowi Florczykowi, Marcie Dąbrowskiej, Natalii Roguckiej, Joannie Lewoc jak też Marii Barwickiej.
 

         

   

20 stycznia 2011 r. - nasza szkoła wzięła udział w XVIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym "Poznajemy Ojcowiznę". Uczennica Zuzanna Bilbin (kl. 2 b) oraz jej koleżanki Karina Smardzewski i Anna Obrączka (kl. 2 b) zajęły II miejsce w etapie wojewódzkim w kategorii prac multimedialnych. Wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów odbyło się w siedzibie suwalskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Uroczystości przewodniczył Pan Prezes PTTK Henryk Grabowski, który podkreślał walory nagrodzonych prac, zwracając szczególną uwagę na ich "odkrywczość".

 

      

21 stycznia 2011 r. - wzięliśmy udział we wspaniałym kuligu do Gawrych Rudy. Nic nie było nam w stanie nam przeszkodzić, nawet pomimo mrozu fantastycznie się bawiliśmy. Dwie klasy 1b i 2b nie żałowały sobie niczego z zimowych atrakcji. A było ich wiele, oprócz zimowej przejażdżki po głębokich śniegach i zasypanych lasach, urządziliśmy sobie ognisko, były tradycyjne kiełbaski oraz mnóstwo ciekawych konkursów. Opiekę nad młodzieżą sprawowali Pan Prof. Konrad Śliwowski oraz Pani Prof. Elżbieta Łuczaj.

30 stycznia 2011 r. - Monika Barwicka (uczennica klasy 1b) zajęła 1 miejsce w kategorii snowboard do lat 14 oraz III miejsce w kategorii narty do lat 14 w zawodach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment. Monice należą się ogromne gratulacje, ponieważ była nie tylko bezkonkurencyjna, ale i pokonała wielu znakomitych zawodników.

LUTY 2011 R.

5 lutego 2011 r. - z ogromną radością oraz nieskrywaną dumą przyjęliśmy wiadomość  - przedstawioną przez lokalne media - o nominowaniu Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej do nagrody Prezydenta Miasta Suwałki "Włócznia Jaćwingów" za 2010 r. Dodajmy, że spośród zgłoszonych przez mieszkańców naszego miasta Kapituła Konkursowa wybrała m.in. naszą Panią Dyrektor. W uzasadnieniu wytypowania do kategorii "działania oświatowe" czytamy m.in., że Pani Jadwiga Orłowska "od 1993 r. prowadzi na terenie Suwałk niepubliczne szkoły cieszące się bardzo dobrą opinią". Więcej informacji: http://radio5.com.pl/index.php?id=23&ia=29902.

10 lutego 2011 r. - kulig klasy 1a. We wspaniałych nastrojach, korzystając z pięknej zimowej aury zwiedzaliśmy ośnieżoną Suwalszczyznę, by zakończyć naszą przygodę "U Jawora".

11 lutego 2011 r. - zawodnicy naszego gimnazjum wzięli udział w Półfinale wojewódzkim w Pływackich Mistrzostwach Grupy Północnej w Augustowie. Ostatecznie sztafeta dziewcząt zajęła wysokie V miejsce. Natomiast Hubert Danilczyk stanął na podium, zajmując trzecie miejsce.

14 lutego 2011 r. - przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas przygotowali niezwykłe Walentynki. Było nie tylko mnóstwo zabawy, ale i nie zapominaliśmy o rzeczach najważniejszych. Postanowiliśmy tego dnia pomóc chorej koleżance. W programie tego dnia znalazła się m.in. poczta walentynkowa, mnóstwo konkursów z nagrodami, były wesołe i oryginalne dekoracje, setki kolorowych kartek, baloników i lizaków. Z pewnością było to niezapomniane przeżycie.

17 lutego 2011 r. - odbyła się nasza wspaniała dyskoteka walentynkowa. Nie brakowało atrakcji! Były specjalne rogaliki oraz konkursy. Ogromną radość sprawiła nam duża frekwencja, która potwierdza, że jesteśmy szkołą zintegrowaną i że potrafimy wspaniale się wspólnie bawić.

 

26 lutego 2011 r. - Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska otrzymała prestiżowe nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk  "Włócznia Jaćwingów" za 2010 r. w kategorii "działania oświatowe".
Nagroda ta jest równocześnie szczególnym wyróżnieniem dla całego naszego gimnazjum oraz docenieniem wszystkich wysiłków podejmowanych przez Panią Jadwigę Orłowską wspólnie z Radą Pedagogiczną i społecznością uczniowską. Sama Laureatka podkreśla: "Nagroda ta jest nie tylko docenieniem mojej osoby, ale również nas wszystkich: uczniów, nauczycieli oraz rodziców".


 

 

27 lutego 2011 r. - nasza wspólnotowa Msza św., na której na modlitwie w kościele pw. Najświętszego Serca gromadzą się byli i obecni uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, nasi rodzice i przyjaciele. Jak zwykle przygotowaliśmy liturgiczną służbę ołtarza, czytania i śpiew. Szczególną uwagę zwracały występy naszego zespołu liturgicznego, w skład którego wchodzą uczennice większości klas w szkole.

28 lutego 2011 r. - kilkunastu uczniów przystąpiło do etapu szkolnego XI Konkursu Wiedzy Biblijnej dla gimnazjalistów województwa podlaskiego. Do konkursu przygotowywał ich Ks. Janusz Haraburda.

28 lutego 2011 r. - nasz szkolny miesięcznik wziął udział w konkursie na najlepsze szkolne pismo "Kałamarz 2011". Rozstrzygnięcie odbyło się podczas VIII Suwalskich Spotkań Edukacyjnych i X Targów Książki Edukacyjnej „Edukacja dla rozwoju” w dniu 28 lutego 2011 r.

MARZEC 2011 R.

1 marca 20011 r. - wspominaliśmy ludzi niezwykłych. Tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Grupa młodzieży rozpoczęła pracę nad rekonstrukcją żołnierzy wyklętych działających na Suwalszczyźnie.

2 marca 2011 r. - do grona najlepszych uczniów na etapie wojewódzkim konkursu języka niemieckiego dołączyli uczniowie naszej szkoły: Maja Gawełko, Joanna Strzała, Aleksandra Kościuch oraz Emilia Pelczar. Gratulujemy naszym zdolnym uczniom zdobycia tytułu laureata!

3 marca 2011 r. - Aleksandra Kościuch znalazła się w finale etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z fizyki i uzyskała tytuł laureata! To kolejny sukces uczniów naszego gimnazjum na najwyższym szczeblu.

8 marca 2011 r. - męska część szkoły pamiętała o naszych paniach. Z okazji Dnia Kobiet były piękne życzenia, uśmiechy oraz kwiaty. Nie zapomnieliśmy także o naszej Pani Dyrektor oraz wszystkich Paniach Nauczycielskich.

 

9 marca 2011 r. - uroczystą wspólnotową Mszą św. wkroczyliśmy wszyscy w okres Wielkiego Postu. Tego dnia zebraliśmy się w naszym kościele na Popielcową Mszę św., w czasie której przygotowaliśmy uroczystą oprawę liturgiczną, śpiewy i czytania. Z posypanymi popiołem głowami oczekujemy Wielkanocy.

10 marca 2011 r. - cała społeczność szkoły udała się na specjalny pokaz w Kinie Lumiere filmu "Czarny czwartek". Z pewnością była to niezapomniana lekcja historii najnowszej. Treści filmu omówiliśmy następnie na lekcjach w szkole.

11 marca 2011 r. - uczniowie naszego gimnazjum Anna Pyłko, Joanna Strzała, Aleksandra Kościuch, Zuzanna Kościuch oraz Marcin Szałaj zdobyli tytuł laureata etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego.

17 marca 2011 r. - wzięliśmy udział w specjalnym pokazie filmu dokumentalnego pt. "Szukałem was..." w suwalskim kinie "Lumiere". Jest to wzruszający obraz poświęcony życiu i działalności Jana Pawła II.

25 marca 2011 r. - uczestniczyliśmy wraz z suwalską młodzieżą w Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

29 marca 2011 r. - klasy I i II uczestniczyły w projekcji filmu "Szukałem was..." w kinie Lumiere.

KWIECIEŃ 2011 R.

2 kwietnia 2011 r. - uczestniczyliśmy w Marszu Życia. Najpierw była uroczysta Msza św. w parafii pw. Bożego Ciała (celebrowana przez Ks. Biskupa Romaulda Kamińskiego). Następnie ulicami miasta przeszliśmy pod pomnik Papieża przy konkatedrze pw. św. Aleksandra. Tutaj odbył się ciąg dalszy uroczystości.

3 kwietnia 2011 r. - odbyła się nasza tradycyjna wspólnotowa Msza św., w której oprócz uczniów szkoły, ich rodzin, Rady Pedagogicznej wzięli także udział absolwenci i nasi przyjaciele. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy. Jak zwykle zaprezentował się zespół liturgiczny pod kierunkiem Ani Łukuć. Przygotowaliśmy także procesję z darami, czytania oraz oprawę liturgiczną. W sposób szczególny modliliśmy się za uczniów klasy trzeciej, którzy wkrótce przystąpią do egzaminów gimnazjalnych.

4 kwietnia 2011 r. - społeczność całej szkoły wzięła udział w specjalnym uroczystym apelu przygotowanym przez młodzież w 6 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Następnie wszyscy udaliśmy się pod pomnika Papieża, by tu złożyć kwiaty, zapalić znicze i zmówić modlitwę.

     

5 kwietnia 2011 r. - doskonale wypadli podopieczni Pana Prof. Edwarda Deca w Mistrzostwach Suwałk w Pływaniu Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach. W grupie wiekowej 16 lat i młodsi w konkurencji 50 m grzbietowy Bartosz Florczyk zajął 2 miejsce, Wojciech Osiński - 3 miejsce, a w konkurencji 50 m dowolny Hubert Danilczyk - 3 miejsce.

 

8 kwietnia 2011 r. -  byliśmy współorganizatorem nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego myślą przewodnią była trudna sytuacja dzieci na Czarnym Lądzie. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Andrzej Stokłosa, rozważania przedstawiali natomiast uczniowie II LO oraz Gimnazjum nr 3 (jak też i nauczyciele naszej szkoły).

    

8 - 9 kwietnia 2011 r. - kilkudziesięciu wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności. Jak zwykle w wybranych suwalskich sklepach staną nasi wolontariusze zbierali dary na rzecz potrzebujących.

Grupa Teatralna Mikrus, działająca przy MDK, w skład której wchodzą m.in. Joanna Lewoc oraz Karol Sokołowski, zajęła I miejsce na IX Dolnośląskich Spotkaniach Teatralnych "Chochoł 2011" we Wrocławiu. Młodzież zaprezentowała spektakl pt. "Jaś i Małgosia czyli gliniane serca", który już wcześniej mogliśmy podziwiać w Suwałkach.

12 kwietnia 2011 r. - w "Kurierze Suwalskim" nr 15/2011 (z 12 IV) ukazała się notatka "Siedmiu wspaniałych z GMK", w której znajdziemy bardzo pochlebną informację o naszych laureatach gimnazjalnych konkursów przedmiotowych. W artykule zamieszczono także kolorowe zdjęcie naszych "wspaniałych" z podpisem "Dumni laureaci w komplecie".  Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska powiedziała m.in.: "Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów i nauczycieli. Wszyscy ciężko pracowali na ten sukces. Jak widać, wysiłek się opłacił".

12 - 14 kwietnia 2011 r. - uczniowie trzeciej klasy przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Najpierw zmierzyli się z częścią humanistyczną, następnego dnia z matematyczno - przyrodniczą, na koniec - z językiem angielskim. Wszyscy trzymamy za nich kciuki, jesteśmy przekonani, że poszło im doskonale.

GALERIA ZDJĘĆ

15 kwietnia 2011 r. - uczestniczyliśmy w ogólnomiejskiej Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta. Najpierw zgromadziliśmy się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia, by po Mszy św. z udziałem Ks. Bp. Romualda Kamińskiego przejść do konkatedry pw. św. Aleksandra. Kilku uczniów w harcerskich mundurach pełniło funkcje porządkowe.

15 kwietnia 2011 r. - Gazeta Współczesna na stronie 2 zamieściła obszerny reportaż "Na oczach Sowietów wyprowadził sześciu więźniów" poświecony naszym uczniom, którzy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie historycznym "Rówieśnicy" organizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz Fundację Banku Zachodniego WBK. Grupa w składzie: Joanna Lewoc, Zuzanna Bilbin oraz Kacper Rozmysłowski pod opieką swego nauczyciela informatyki odtwarzają historię Mariana Piekarskiego.

18 kwietnia 2011 r. - doskonale wypadli nasi uczniowie podczas IX Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas II gimnazjum. III miejsce zajęli Joanna Strzała oraz Karol Sokołowski, IV - Marta Falińska, V - Anna Łukuć.

        

19 kwietnia 2011 r. - odbyła się szkolna uroczystość poświęcona IV rocznicy śmierci Ks. Jerzego Zawadzkiego, kapłana, społecznika i wielkiego przyjaciela naszej szkoły. Mogliśmy poznać jego życiorys, usłyszeć fragmenty wywiadu, jak też obejrzeć specjalnie przygotowany program artystyczny. Wszyscy uczestnicy apelu otrzymali również pamiątkowe wydawnictwo.

  

20 kwietnia 2011 r. - kilkoro naszych uczniów gościło w redakcji "Tygodnika Suwalskiego". Tematem spotkania była realizacja projektu "Rówieśnicy" poświęconego osobie Mariana Piekarskiego.

21 kwietnia 2011 r. - otrzymaliśmy wspaniałą informację, że 6 osobowy zespół naszego Gimnazjum w składzie: Dorota Ejlak, Zuzanna Bilbin, Joanna Lewoc, Marta Falińska, Kacper Rozmysłowski, Stanisław Palewicz znalazł się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą prezentację na pomysł firmy, która może odnieść sukces na rynku. Prezentacja była realizowana w ramach projektu gimnazjalnego z wiedzy o społeczeństwie. Gala połączona z wręczeniem nagród oraz prezentacją zwycięskich projektów odbędzie się w Warszawie. Nasi uczniowie swój pomysł zaprezentują ekspertom z Narodowego Banku Polskiego.

28 kwietnia 2011 r. - na kilka dni przed beatyfikacją Jana Pawła II odbył się apel poświęcony jego osobie. Uczniowie klasy III postanowili przedstawić tę wyjątkową postać poprzez kilka scen z jego życia. Mogliśmy zobaczyć ważne wydarzenia z przymrużeniem oka. W całość pięknie wkomponował się nasz chór, który zaprezentował kilka pięknych utworów. A na zakończenie odbył się kolejny już konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II. Spośród wszystkich klas ponownie I miejsce przypadło klasie II B, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania. Oni również otrzymali wspaniałą nagrodę - papieskie kremówki.

28 kwietnia 2011 r. - troje uczniów naszej szkoły udzieliło wywiadu Telewizji Suwałki (Joanna Lewoc, Zuzanna Bilbin oraz Kacper Rozmysłowski). Wywiad dotyczył postaci Mariana Piekarskiego, młodego żołnierza AK, którego losy odtwarzają nasi uczniowie. Program był kilkakrotnie emitowany w naszej lokalnej telewizji.

MAJ 2011 R.

1 maja 2011 r. -  zgromadziliśmy się w Parku Konstytucji 3 Maja, by tutaj na wielkim telebimie oglądać transmisję Mszy św. beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Potem był uroczysty przemarsz pod papieski pomnik przy konkatedrze pw. św. Aleksandra, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. Wzięliśmy udział także w koncercie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

3 maja 2011 r. - uczestniczyliśmy (wraz z pocztem sztandarowym) w obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ich głównym punktem był udział we Mszy św. sprawowanej przez JE. Ks. Biskupa Jerzego Mazura.

4 maja 2011 r. - odbył się uroczysty apel poświęcony obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież naszej szkoły - pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz - przygotowała specjalny program, na który złożyły się recytacje, śpiew oraz projekcja materiałów multimedialnych.

8 maja 2011 r. -  uczestniczyliśmy w obchodach  66 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Z pewnością było to ważne przeżycie dla osób, które zechciały tego dnia wybrać się pod pomnik Żołnierzy Września 1939 r. Najpierw usłyszeliśmy syreny alarmowe, a po nich hymn narodowy. Były też przemówienia (m.in. Prezydenta Miasta oraz parlamentarzystów), apel poległych oraz salwa honorowa.
 

11 maja 2011 r. - w Gimnazjum im. Armii Krajowej w Dąbrowie Białostockiej odbył się III Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla gimnazjalistów województwa podlaskiego pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Sokólskiego oraz Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Zaszczytny tytuł laureata zdobyła Agnieszka Mackiewicz! Wśród finalistów znaleźli się również Anna Turczyńska oraz Beata Sadowska.


 

13 maja 2011 r. - przedstawiciele naszego Gimnazjum: Dorota Ejlak, Zuzanna Bilbin, Joanna Lewoc, Marta Falińska, Kacper Rozmysłowski, Stanisław Palewicz wzięli udział w uroczystej gali zwycięskich projektów ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą prezentację na pomysł firmy, która może odnieść sukces na rynku. Gala odbywała się w Narodowym Banku Polskim w Warszawie. Pomysł naszych uczniów spodobał się ekspertom oceniającym poszczególne prace. W specjalnej publikacji przygotowanej na tę uroczystość czytamy m.in.: "Grupa uczniów z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej z Suwałk przedstawiła bardzo oryginalny pomysł na firmę, którą nazwali Baby Taxi. Działalność przedstawiona w ich koncepcji obejmuje przewóz dzieci w wieku wczesnoszkolnym specjalnie do tego przystosowanymi taksówkami w asyście opiekunek. Poza dodatkowymi środkami bezpieczeństwa (...) odpowiedni fotelik (...), dla komfortu dziecka Baby Taxi na czas przejazdu oferuje również rozmaite zabawki, które umilą małemu pasażerowi jego podróż. Oferta firmy będzie skierowana zarówno do pojedynczych rodziców, jak również do przedszkoli. W tych ostatnich członkowie zespołu przygotowującego projekt przeprowadzili stosowne ankiety, które lepiej pozwoliły im przygotować ich produkt."

Nasi zwycięzcy mieli okazję zwiedzić również Muzeum Numizmatyczne, w którym mogli oglądać m.in. monety i banknoty NBP.

  

GALERIA ZDJĘĆ

14 maja 2011 r. - uczestniczyliśmy w Nocy Muzeów. Było mnóstwo atrakcji, a wśród nich wiele atrakcyjnych gier i zabaw.

21 maja 2011 r. - poznaliśmy doskonałe wyniki naszych uczniów w Konkursie Matematycznym "Kangur". Szczególnie dobrze wypadł Wojciech Ciszewski. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Ewa Żukowska, Aleksandra Bziom, Eliza Bogdan, Karol Sokołowski oraz Aleksandra Kościuch. Dobrymi wynikami mogą pochwalić się także: Marta Falińska, Anna Łukuć, Joanna Strzała, Kacper Rozmysłowski, Zuzanna Kościuch, Joanna Lewoc

22 maja 2011 r. - uczestniczyliśmy w naszej tradycyjnej wspólnotowej comiesięcznej Mszy św. Z tej okazji przygotowaliśmy uroczystą oprawę liturgiczną, śpiew, modlitwę wiernych... Z pewnością głęboko w serca zapadły słowa kaznodziei, który w sposób szczególny kierował je do młodzieży.

23 maja 2011 r. - odbył się II Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza. Data została wybrana nieprzypadkowo - obchodziliśmy w ten sposób kolejne urodziny naszej Patronki. Do konkursu zgłosili się przedstawiciele niemal wszystkich suwalskich szkół podstawowych. Czekała na nich specjalnie przygotowana aparatura. Po emocjonujących rozgrywkach okazało się, że pierwsze  miejsce  zajęła Zuzanna Rozmysłowska (Szkoła Podstawowa nr 9), II miejsce – Natalia Krzywicka (Szkoła Podstawowa nr 7), III – Wiktoria Chojnowska (SP 6), IV ex aequo – Joanna Hryńko (SP 9) oraz Filip Ejlak (SP 2). Wszyscy laureaci otrzymali piękne albumy ufundowane przez Prezydenta Miasta oraz inne cenne nagrody.

GALERIA ZDJĘĆ

     

24 maja 2011 r. - naszą szkołę odwiedził JE Ks. Biskup Romuald Kamiński (Biskup pomocniczy diecezji ełckiej). Już u progu szkoły powitała go Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska, która dostojnego gościa zaprosiła na specjalnie przygotowany program artystyczny. Na szkolnej auli mogliśmy podziwiać pięknie przygotowaną dekorację, na którą złożyło się m.in. mnóstwo kremowych róż. Bogaty program przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz oraz Urszuli Dec obejmował m.in. refleksyjną lirykę religijną, jak też kilka brawurowo wykonanych utworów wykonywanych przez szkolny zespół muzyczny.

     

Pani Dyrektor przedstawiając Ks. Biskupowi szkołę podkreśliła nasze dotychczasowe dokonania oraz przypomniała o priorytetach realizowanych od początku powstania GMK. W jej wystąpieniu znalazło się miejsce na uwypuklenie dokonań Szkolnego Koła Caritas, podkreślenie roli wychowania religijnego i patriotycznego.

Ks. Biskup witając się ze zgromadzonymi przypomniał, kim jest prawdziwy nauczyciel oraz wyjaśnił, że nie jest to zawód, tylko powołanie. Docenił dokonania szkoły oraz zachęcił do dalszego rozwijania swojej wiedzy oraz wzrastania w dojrzałości chrześcijańskiej. W bezpośredni i ujmujący sposób prosił o docenienie okresu młodości oraz właściwe przygotowanie do dorosłości.

Ks. Proboszcz Jarema Sykulski, który towarzyszył naszemu szczególnemu gościowi, zauważył, że szkoła mimo krótkiej historii dokonała wielu imponujących rzeczy. Pokrótce omówił naszą bliską współpracę z Parafią pw. NSPJ oraz gratulował wspaniałych wyników.

Na zakończenie Ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa całej społeczności szkolnej. Następnie odbyło się spotkanie Ks. Bp. R. Kamińskiego z Radą Pedagogiczną.

25 maja 2011 r. - zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim czas pożegnania się z obecną trzecią klasą. Tradycją naszej szkoły jest więc przygotowanie przez naszych absolwentów pamiątkowej fotografii.

GALERIA ZDJĘĆ

27 maja 2011 r. - uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier" organizowanym przez MDK w Suwałkach. W konkursie wzięło udział 900 osób z wielu krajów. Warto dodać, że nasi uczniowie znaleźli się również wśród wykonawców.

       

31 maja 2011 r. - już po raz kolejny doskonale wypadliśmy w ogólnomiejskim konkursie dla wszystkich suwalskich gimnazjów "Supergłowa suwalskich gimnazjów". Przypomnijmy, że  w roku ubiegłym Agnieszka Mackiewicz zajęła drugie miejsce! Naszą szkołę reprezentowały dwie osoby: Julia Sienkiewicz oraz Piotr Przekop. Ostatecznie okazało się, że Piotr Przekop został Supergłową Suwalskich Gimnazjów. Warto też podkreślić, że odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania obejmujące materiał ze wszystkich szkolnych przedmiotów. Tytuł Piotra jest równocześnie ogromnym wyróżnieniem dla całej szkoły.

Dzielnie mu kibicowały towarzyszące mu dwie klasy drugie naszego gimnazjum.

CZERWIEC 2011 R.

    

1 czerwca 2011 r. - reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w VI Miejskim Turnieju Szkół Gimnazjalnych w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 2. Oprócz wielu atrakcji sportowych mogliśmy uczestniczyć w różnych konkursach z cennymi nagrodami, pokazach, jak też występach. Wszystkie te imprezy uświetniły obchodzone przez nas święto - Dzień Dziecka.

         

2 - 4 czerwca 2011 r. - wyprawa krajoznawczo - turystyczna klasy II A. W ramach tego wyjazdu młodzi naukowcy odwiedzili Gulbieniszki oraz Górę Cisową. Nie mogło się obyć bez wspólnych zabaw, gier, ogniska czy... basenu.

 

3 - czerwca 2011 r. - wspólny biwak klasowy I A w okolicach miejscowości Krasne. W programie znalazło się mnóstwo atrakcji. Jak się okazało, wszyscy stanęli na wysokości zadania i nie było osób niezadowolonych.

  

8 czerwca 2011 r. - wielkim sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w II edycji konkursu filmowego „Prosto ze szkoły” (organizatorami byli m.in. Komendant Miejski Policji, Prezydent Miasta i Starosta Suwalski, Straż Miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Klub Sportowy "Wigry" oraz Cinema Lumiere). Film "Niebezpieczeństwa związane z Internetem" przygotowany przez Tomasza i Marcina Grabowskich zajął I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. W ceremonii wręczenia nagród w suwalskim kinie Cinema Lumiere wzięło udział wielu znakomitych gości. Delegacji naszej szkoły przewodniczyła Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Wysoko zostało ocenione pozostałe prace konkursowe: Piotra Surdela i Pawła Brzozowskiego oraz Bartosza Sadłowskiego i Bartosza Florczyka.

9 czerwca 2011 r. - w I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach odbył się XI Miejski Konkurs Ortograficzny, do którego przystąpili uczniowie wszystkich suwalskich gimnazjów. Po napisaniu niezwykle trudnego dyktanda, okazało się, że wśród najlepszych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Maja Gawełko (kl. 2 b) zajęła 3. miejsce, natomiast 4. przypadło Joannie Strzale.

12 czerwca 2011 r. - wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w Konkatedrze św. Aleksandra w intencji ofiar obławy augustowskiej z roku 1945. Liturgię sprawował Ks. S. Wysocki, duszpasterz środowisk walczących o upamiętnienie ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.

     

13 czerwca 2011 r. - uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Jadwigą Orłowską wzięli udział w Misterium Patriotyczno - Religijnym Drogi Krzyżowej pt. "Ziemio,  nie kryj naszej krwi...", przygotowanym przez suwalską młodzież w 66. rocznicę Obławy Augustowskiej. Towarzyszył nam również poczet sztandarowy.

    

14 czerwca 2011 r. - ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka. Przy doskonałej muzyce mogliśmy odreagować stresy związane z końcem roku szkolnego. Jak zwykle, wspaniale się bawiliśmy.

         

16 czerwca 2011 r. - rekordowa liczba naszych uczniów, bo aż siedem osób otrzymało tytuł "Mądrej Sowy 2011" przyznawanej przez Prezydenta Miasta Suwałk oraz "Tygodnik Suwalski" najlepszym uczniom. Dyplomy wręczał Pan Prezydent Czesław Renkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod suwalskim ratuszem.

17 czerwca 2011 r. - Monika Łapińska (kl. I A) zajęła 3 miejsce w III Międzyszkolnym Konkursie "Rady na odpady" (w kategorii prac multimedialnych) zorganizowanym przez Gimnazjum nr 7 pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska w Suwałkach.

  

18 czerwca 2011 r. - już po raz kolejny nasi uczniowie przygotowali Dzień Nowoczesnych Technologii. Mogliśmy poznać najnowsze osiągnięcia myśli technicznej. Nie brakowało również chętnych do wypróbowania swoich sił w różnych grach na konsolę.

         

20 czerwca 2011 r. - grupa naszych uczniów: Joanna Lewoc, Zuzanna Bilbin oraz Kacper Rozmysłowski zajęli I miejsce w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Rówieśnicy" organizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz Fundację Banku Zachodniego WBK. Uroczysta gala oraz wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie. W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy m.in., iż "Na uwagę zasługuje też ogrom i oryginalność działań, jakie zostały włożone w wypromowanie postaci w środowisku lokalnym".

Nasi uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach filmowych w Łodzi, a następnie przygotują film dokumentalny poświęcony osobie Mariana Piekarskiego.

22 czerwca 2011 r. - zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011. Najpierw spotkaliśmy się - Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, uczniowie, rodzice, absolwenci i nasi przyjaciele - na wspólnotowej Mszy św. w naszym kościele Gimnazjalnym. Uroczystą Eucharystię sprawował Ks. Andrzej Stokłosa, który również wygłosił poruszającą nasze serca homilię. Jak zwykle piękną oprawę liturgiczną przygotowali nasi uczniowie.

W dalszej części, równie uroczystej, Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska dokonała podsumowania mijającego roku szkolnego. Jak się okazało, był to rok szczególnie pracowity, ale i pomyślny. Mamy największą w mieście ilość laureatów konkursów przedmiotowych, finalistów i laureatów konkursów ogólnopolskich. Znów doskonale wypadli nasi trzecioklasiści, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z egzaminów gimnazjalnych w mieście. Nasi najlepsi uczniowie kończący szkołę wpisali się do Złotej Księgi GMK. Były też dyplomy, listy gratulacyjne... Wszyscy mogli poczuć się usatysfakcjonowani i dostrzeżeni.

W drugiej części mogliśmy podziwiać program artystyczny przygotowany przez młodzież klas drugich pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz i Urszuli Dec. Szczególną uwagę zwracały popisy taneczne, które również zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Imprezie towarzyszyła także wystawa prac plastycznych przygotowana pod kierunkiem Pana Prof. Andrzeja Taraszkiewicza.  Zgromadzono na niej dużą ilość m.in. obrazów olejnych, które dowodzą wysokich talentów ich twórców.

Gościnne mury gimnazjum jeszcze długo rozbrzmiewały głosami uczniów klasy trzeciej, która przygotowała specjalne spotkanie pożegnalne.

22 czerwca 2011 r. - o doskonałych wynikach naszych uczniów głośno w całym mieście. Nasze sukcesy szeroko opisywała także lokalna prasa. W artykule "Górą niepubliczne" (Teraz Suwałki nr 25 z 22 VI 2011 r.) możemy m.in. przeczytać: "Wśród suwalskich placówek najlepiej wypadli uczniowie z niepublicznego Gimnazjum im. Marii Konopnickiej, którzy średnio osiągnęli 112,12 pkt (na 150  możliwych). Najlepiej poszedł im egzamin z języka angielskiego, gdzie uzyskali średnio 43,94 pkt." Dziennikarka przywołuje także słowa Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej: "- Cieszy nas, że kolejny rok z rzędu uzyskaliśmy tak dobre wyniki. To efekt wspólnej pracy, uczniów i kadry pedagogicznej".

Z kolei w tekście "Najlepsi uczniowie" (Przegląd Suwalski nr 6 z VI 2011) możemy dowiedzieć, że rekordowe wyniki naszych uczniów to właściwie nasza "specjalność" (pełny tekst poniżej).

11 - 13 lipca 2011 r. - troje uczniów naszej szkoły (Joanna Lewoc, Zuzanna Bilbin oraz Kacper Rozmysłowski) uczestniczyli w warsztatach filmowych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wraz z innymi najlepszymi ekipami z całej Polski pod okiem najlepszych dokumentalistów w kraju zapoznawaliśmy się ze sztuką filmową. Dzięki profesjonalnej kadrze mogliśmy poznać tajniki wielu polskich filmów dokumetalnych. W pamięci pozostały zajęcia z Panem Prof. Macieje Drygasem i jego niezwykła życzliwość. Wysoko również ocenił nasze dokonania.

12 - 15 sierpnia 2011 r. - gościliśmy ekipę filmową z Łodzi, która wspierała nas w kręceniu filmu dokumentalnego poświęconego osobie i działalności Mariana Piekarskiego. W sposób szczególny dziękujemy Pani Zuzannie oraz Panu Bartkowi ze szkoły filmowej, Centrum Handlowemu Plaza, a przede wszystkim Pani Irenie Pietkiewicz.