ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015

     

1 września 2014 r. - nowy rok szkolny powitaliśmy - zgodnie ze szkolną tradycją - Mszą św. w naszym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Gimnazjalnym). Liturgię sprawował ks. Proboszcz Jarema Sykulski, który wielokrotnie podkreślał wagę powierzenia Bogu swojej nauki, oddania Mu swoich planów i postanowień. W homilii zwrócił wreszcie uwagę na to, iż  Gimnazjum im. Marii Konopnickiej jest szkołą elitarną, ale we właściwym rozumieniu. Wyjaśniając swoją myśl, wskazał na to, że szkoła uczy nie tylko wiedzy, ale i wychowuje, formuje duchowość.

Jak zwykle uroczystą oprawę liturgii zapewnili uczniowie. Mogliśmy ich zobaczyć przy czytaniach, śpiewie psalmu, modlitwie wiernych czy procesji z darami. Przy ołtarzu liturgiczną służbę pełnili nasi ministranci. Schola muzyczna - pomimo, iż wystąpiła w nowym składzie - doskonale radziła we wszystkich sytuacjach.

     

Po zakończonej Mszy św. całą licznie zebraną społeczność szkolną serdecznie powitała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. W swoim wystąpieniu wskazała na miniony rok jako punkt odniesienia do podejmowania kolejnych trudnych wyzwań. Dodała otuchy na nadchodzące miesiące, a w sposób szczególny życzyła pierwszoklasistom szybkiego odnalezienia się w nowym miejscu, jak też powodzenia na egzaminach trzecioklasistom.  Nie zapomniała także o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypominając, na czym polega dojrzały patriotyzm.

Naszą uroczystość zaszczycili - oprócz rodziców, absolwentów, uczniów i nauczycieli - znakomici goście. Pomimo licznych obowiązków przybył do nas Pan Prezydent Czesław Renkiewicz, który pogratulował licznych sukcesów i życzył kolejnych. Zauważył, że gimnazjum stało się "wizytówką" naszego miasta i rzeczywiście można je nazwać elitarnym. W podobnym duchu wystąpił Ks. Jarema Sykulski, który z właściwym sobie poczuciem humoru, udzielił cennych wskazówek na nowy rok.

     

Kolejnym punktem było niezwykle interesujący wykład Pana dr. Krzysztofa Radziszewskiego (pracownika naukowego Politechniki Gdańskiej) poświęcony roli matematyki w edukacji szkolnej. Jego błyskotliwe wystąpienie, w którym udowodnił, dlaczego matematyka jest szczególnie ważnym przedmiotem w życiu każdego ucznia, zostało nagrodzone długimi brawami.

Nie zabrakło także podniosłej chwili wręczenia legitymacji szkolnych, które pierwszkolasiści otrzymali z rąk Pani Dyrektor oraz swoich wychowawców. Na zakończenie odbyło się spotkanie rodziców z dyrekcją oraz pierwsze lekcje w poszczególnych salach lekcyjnych.

  

2 września 2014 r. - nowy rok szkolny to także okazja do wspomnień o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 1 września 1939 r. Każdego roku uczestniczymy nie tylko w miejskich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale także przygotowujemy szkolny program obchodów tego tragicznego wydarzenia. Na głównym holu przygotowaliśmy specjalną gazetkę ścienną ilustrującą tamte dni.

  

11 września 2014 r. - w 68. rocznicę śmierci Mariana Piekarskiego (pseudonim Ryś), młodego bohatera suwalszczyzny, "odkrytego" przez uczniów naszej szkoły, wybrane klasy miały okazję uczestniczyć w specjalnym apelu poświęconym jego pamięci. Mogliśmy wysłuchać programu przygotowanego przez Kacpra Pachuta i Bartosza Wasilewskiego, którzy również przygotowali dwie gazetki ścienne, z których możemy bliżej poznać naszego niezłomnego rówieśnika.

17 września 2014 r. - delegacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 75. rocznicy napaści ZSRS na Polskę. Pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 mogliśmy wysłuchać przemówienia Pana Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza, jak też oddać hołd obrońcom Ojczyzny poprzez złożenie wiązanki kwiatów.Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem Sybiraków.

        

19 - 20 września 2014 r. - klasa IA wyjechała na dwudniowy biwak do Smolnik. Głównym celem było wzajemne poznanie się i integracja. Nikt nie narzekał na nudę, ponieważ organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: młodzież spędzała czas m.in. spacerując, grając w siatkówkę plażową czy też piekąc kiełbaski.

  

19- 21 września 2014 r. - klasa III A razem ze swoją wychowawczynią, Panią Katarzyną Pelczar pojechała na biwak do ośrodka ,,Zatoka Uklei'' do Gawrych Rudy. W programie znalazło się wiele atrakcji: zwiedzanie, spacery w przepięknych plenerach, gra w siatkówkę, a wreszcie także ognisko i długie śpiewy przy gitarze.

21 września 2014 r. - wielu uczniów naszej szkoły odpowiedziało na zaproszenia Pana Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza do obchodów „Dnia Bez Samochodu” w Suwałkach. Najpierw spotkaliśmy się pod suwalskim Kauflandem, by następnie jadąc ścieżkami rowerowym dotrzeć do parku Konstytucji 3-go Maja, w którym na uczestników czekał atrakcyjny program.

 

     

3 - 4 października 2014 r. - kilkudziesięciu wolontariuszy z naszego gimnazjum wzięło udział w corocznej zbiórce żywności "Podziel się posiłkiem". W tym roku w wybranych suwalskich sklepach zbieraliśmy środki żywnościowe z przeznaczeniem na niedożywione dzieci w Polsce.

     

8 października 2014 r. - w 104. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej, patronki naszego gimnazjum, obchodziliśmy podniosłą uroczystość. Święto szkoły połączone ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych było okazją do głębszej integracji społeczności szkolnej oraz elementem budowania naszej tożsamości.

Uroczystości rozpoczęliśmy od spotkania pod tablicą naszej Patronki, w którym uczestniczyły wszystkie klasy wraz z Radą Pedagogiczną. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska w krótkim wystąpieniu zarysowała wagę kultywowania naszej tradycji, jak też przypomniała istotę obchodów Święta Patrona.

  

Kolejnym punktem była Msza św. sprawowana przez Ks. Jaremę Sykulskiego. Młodzież tradycyjnie już przygotowała uroczystą oprawę całej liturgii. Towarzyszył nam także śpiew naszej scholi. Celebrans podkreślał wagę dokonywania mądrych wyborów i wskazywał, jak kierować swoim życiem, by nie zatracić najważniejszych wartości.

     

Pod ośpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły zebranych gości powitała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Przedstawiając przybyłych równocześnie dziękowała za ich zainteresowanie sprawami szkoły oraz okazywaną pomoc. Po odczytaniu wpisów do Złotej Księgi, głos zabrali także nasi goście. Pan Jerzy Kiszkiel, Podlaski Kurator Oświaty, był pod wrażeniem tego, co usłyszał. Przypomniał, że już rok temu był zaskoczony osiągnięciami szkoły, ale nasze gimnazjum po raz kolejny pokazało, że można osiągnąć jeszcze więcej. Stąd też zauważył, że chętnie przybędzie do nas za rok, by znów się przekonać, ile przez ten czas zrobiliśmy. Pani Alicja Jacewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty, również gratulowała tak znakomitych wyników i zauważyła, że są one doskonałą wizytówką całego miasta.

     

Po wzruszającym momencie ślubowania uczniów klas pierwszych, mogliśmy obejrzeć żartobliwą inscenizacją przygotowaną przez nasze najmłodsze klasy. Okazało się, że nie brakuje im talentu i potrafili przekonać do siebie zebranych. Zwieńczeniem dnia były obchody święta naszych nauczycieli.

           

     

19 października 2014 r. - dobra passa naszych szachistów trwa! Podczas Mistrzostw Suwałk w szachach (kategoria chłopców) nasza reprezentacja w składzie: Kacper Surażyński, Piotr Radzewicz, Paweł Radzewicz oraz Filip Szulc zajęła niezwykle wysokie drugie miejsce!

20 października 2014 r. - ukonstytuował się nowy Zarząd Szkolnego Koła Caritas, który został wybrany podczas Walnego Zgromadzenia członków koła działającego przy naszym gimnazjum. Nowym przewodniczącym koła został Kacper Pachut, jego zastępcą - Gabriela Grygieńć. W skład zarządu weszli jeszcze: Wiktoria Kowalewska, Natalia Truchan oraz Daria Ciszewska.

    

21 - 24 października 2014 r. - podczas zajęć technicznych zostały przeprowadzone lekcje m.in. pt. "Ekoznaki czyli jak wybierać produkty przyjazne środowisku" w ramach uczestnictwa szkoły w projekcie "Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę - jak uczyć o odpowiedzialnej konsumpcji". Organizatorem programu jest Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) - ogólnopolska organizacja prowadząca działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

       

6 listopada 2014 r. - uczniowie klasy 3 b przygotowali nietypową audycję radiową nt. Narodowego Święta Niepodległości. Do zaimprowizowanego studia Radia 4,5 zostali zaproszeni najlepsi suwalscy nauczyciele oraz uczniowie.

                  

W nieco żartobliwej konwencji rozmawiano na niezwykle poważne tematy - najważniejsze wydarzenia w historii naszego narodu, wzloty i upadki Ojczyzny, sens i wartość patriotyzmu. Wszystkiemu towarzyszyły multimedialne prezentacje oraz występ na żywo suwalskich raperów, którzy podzielili się swoim spojrzeniem na miłość do Ojczyzny. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska podsumowując szkolną uroczystość zauważyła, że warto świętować naszą niepodległość sięgając po najróżniejszą konwencję, jak też zaprosiła wszystkich do udziału w miejskich uroczystościach połączonych z odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego.

     

7 listopada 2014 r. - poznaliśmy wyniki Konkursu Językowego "Are you bilingual? Es - tu bilingue? Bist du zweisprachig?" organizowanego przez I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Okazało się, że uczą się pośród nas prawdziwi poligloci, doskonale operujący językami obcymi. Julia Rudziewicz zajęła I miejsce w kategorii język angielski/ język francuski. W tej samej kategorii na podium stanęła także Agata Twerdochlib, która zajęła III miejsce. Michał Szydłowski zajął I miejsce w kategorii język angielski/ język niemiecki. Dobrymi wynikami mogą pochwalić się także pozostali uczestnicy konkursu reprezentujący naszą szkołę.

7 listopada 2014 r. - troje uczniów naszego gimnazjum: Wiktoria Chojnowska, Karolina Kościuch, Ewelina Podbielska otrzymały specjalne dyplomy oraz podziękowania za udział w konkursie pod hasłem "Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce, jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz", którego organizatorem była Akcja Katolicka Diecezji Ełckiej.

8 - 9 listopada 2014 r. - nasi zawodnicy wystąpili w Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka z okazji Święta Niepodległości. Ogromnym sukcesem może pochwalić się Agata Krysa, która zajęła 2. miejsce (z czasem 3:10,74) w kategorii 14 lat stylem 200 m klasycznym oraz 3. miejsce (z czasem 1:29.35) stylem 100 m klasycznym.

              

9 listopada 2014 r. - w Warszawie w Dawnym Gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej odbyła się uroczysta gala z okazji wręczenia nagród szkołom, nauczycielom i uczniom - uczestnikom 2. edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno - literackiego "Pamięć nieustająca" organizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle. W gali wystąpił m.in. minister Andrzej Kunert (Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa). Jesteśmy dumni z ogromnego wyróżnienia naszej koleżanki, Julii Rudziewicz (kl. III B), która zdobyła pierwszą nagrodę i zarazem Laur Finalisty konkursu (za pracę pt. "Nieznany Żołnierz, Zapomniana Matka"). Julia otrzymała również nagrodę specjalną w postaci udziału w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży "Wakacje 2015" ufundowanym przez Stowarzyszenie Odra - Niemen.

Więcej informacji: http://www.pamiecnieustajaca.pl/pl/2013-2014/aktualnosci/wyniki-konkursu

           

11 listopada 2014 r. - tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszym mieście miały wyjątkowy charakter. Uczestniczyliśmy bowiem w historycznym wydarzeniu: odsłonięciu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Delegacja naszej szkoły wraz z Dyrekcją i Radą Pedagogiczną oddała wraz z innymi suwalczanami hołd twórcy naszej wolności.

     

12 listopada 2014 r. - doskonałym wynikiem zakończył się udział uczniów naszego gimnazjum w w konkursie pt. "Patriotyzm współczesnego Polaka" organizowanym przez Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pod Honorowym Patronatem Pana Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk. Maja Gajdamowicz (kl. I B) została laureatem konkursu w kategorii "suwalskie gimnazja". Jej film zyskał uznanie w oczach jury i zajął drugie miejsce. Maja otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę z rąk Prezydenta Suwałk podczas uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu w suwalskim Ratuszu.

Więcej informacji: http://um.suwalki.pl/mlodzi-patrioci-2

14 listopada 2014 r. - udane występy zaliczyli reprezentanci naszego Gimnazjum w badmintonie podczas Mistrzostw Suwałk! W zawodach organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Suwałkach drużyna chłopców zajęła II miejsce. Na podium znalazły się także dziewczęta, które po zaciętych rozgrywkach zajęły III miejsce. Opiekunem obu drużyn był Pan Prof. Bartosz Charko.

              

18 - 20 listopada 2014 r. - uczniowie klas pierwszych oraz klasy III B wzięli udział w debatach klasowych organizowanych w ramach realizacji programu Szkoła z Klasą 2.0 (podczas lekcji informatyki oraz zajęć technicznych). Podczas debat przygotowali klasowe Kodeksy 2.0. Uczniowie również dyskutowali, czy technologie informacyjno - technologiczne mogą być przydatne w czytaniu i odkrywaniu (taki jest temat tegorocznej edycji programu). Czytaj kodeks!

22 listopada 2014 r. - reprezentacja Gimnazjum im. Marii Konopnickiej (Kacper Surażyński, Piotr Radzewicz, Paweł Radzewicz oraz Filip Szulc) wzięła udział w finale grupy północnej w szachach chłopców i zajęła II miejsce (był to półfinał wojewódzki).

Natomiast Agata Krysa (kl. II C) zajęła III miejsce w ogólnopolskim sprawdzianie wytrzymałości i wszechstronności stylowej 11 - 12 latków w ramach V zawodów pływackich pod patronatem starosty sokólskiego (w kategorii: 2000, styl: 50 m klasyczny, z czasem: 40.48).

              

24 listopada – 17 grudnia 2014 r. - uczestniczymy w V Suwalskiej Kampanii „Białej wstążki”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Tato, synu…porozmawiajmy o mocy bez przemocy”, a jest organizowana pod patronatem: Prezydenta Miasta Suwałk i Starosty Suwalskiego. W ramach akcji uczniowie wielu klas wzięli udział w apelach (z wykorzystaniem materiałów multimedialnych) poświęconych temu problemowi.  Odbyły się happeningi na szkolnych korytarzach. Organizatorzy przygotowali dla każdego białe wstążki (symbol akcji) oraz ulotki. Na głównym holu zawisły prace plastyczne, które zostały uznane za najlepsze w ramach konkursu plastycznego. Na zakończenie akcji przeprowadzono sondę sprawdzającą, na ile główne idee programu dotarły do naszych uczniów.

25 listopada 2014 r. - uczennica Agata Twerdochlib (kl. III  B) wzięła udział w finale V edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej "Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce", który odbył się w Białowieży (w Białowieskim Parku Narodowym).

           

26 listopada 2014 r. - młodzież naszej szkoły miała wyjątkową okazję uczestniczyć w niezwykłych rekolekcjach adwentowych. Tegoroczne spotkania koncentrowały się wokół osoby bł. Karoliny Kózkówny, której 100. lecie śmierci właśnie obchodzimy. Dzięki rekolekcjoniście mogliśmy bliżej poznać jej fascynującą postać, jak też uświadomić sobie takie wartości jak: czystość, poświęcenie, ideały. Rekolekcjonista zwrócił szczególną uwagę na oprawę Mszy św., którą przygotowała młodzież (czytania, śpiew, procesja z darami). Poinformował też, że od kilku lat głosi nauki rekolekcyjne szkołom, ale nasze gimnazjum jest pierwszą szkołą, której w kościele towarzyszył sztandar.

           

28 - 30 listopada 2014 r. - kilkudziesięciu uczniów z niemal wszystkich klas wzięło udział jako wolontariusze w świątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności Suwałki - Białystok. W wybranych suwalskich sklepach zbieraliśmy produkty żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

     

30 listopada 2014 r. - nasza reprezentacja szkoły w szachach po raz kolejny udowodniła, że doskonale potrafi grać w szachy. Podczas finału Gimnazjady Województwa Podlaskiego w szachach chłopców zespół GMK - czyli  Kacper Surażyński, Piotr Radzewicz, Paweł Radzewicz oraz Filip Szulc - zajął pierwsze miejsce. Oznacza to zatem, że nasi szachiści wystartują w Mistrzostwach Polski!

  

4 grudnia 2014 r. - dwie drużyny reprezentujące nasze gimnazjum wzięły udział rozgrywkach finałowych grupy północnej w badmintonie dziewcząt (w ramach Półfinału Wojewódzkiego organizowanego przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy) rozgrywanych w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Ostatecznie drużyna chłopców (w składzie: Mateusz Sokołowski - kl. IIA, Mateusz Romanowski - kl. II A, Filip Grabowski - kl. I B oraz Sebastian Bilbin - kl. I B) zajęła II miejsce. Natomiast dziewczęta (w składzie: Aleksandra Niedźwiecka - kl. III C, Agata Twerdochlib - kl. III B, Klaudia Butkiewicz - kl. I A, Kornelia Zielińska - kl. I A) zajęły również wysokie III miejsce. Opiekunem obu drużyn był Pan Prof. Bartosz Charko.

  

5 grudnia 2014 r. - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej zostało włączone do Klubu Szkół UNICEF (jest to "inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny").

6 grudnia 2014 r. - podczas prestiżowych zawodów pływackich przedstawicielka naszej szkoły stanęła na podium. Agata Krysa (kl. II C) zajęła bowiem III miejsce podczas Mistrzostw Województwa Podlaskiego w pływaniu o Puchar Prezydenta Suwałk (na dystansie 200 m zmienny, z czasem 2:54.90).

8 grudnia 2014 r. - nasze gimnazjum otrzymało specjalne podziękowanie za udział w konkursie plastycznym "Caritas w moich oczach", którego organizatorem była Caritas Diecezji Ełckiej.

9 - 11 grudnia 2014 r. - uczniowie klas trzecich przystąpili do próbnych egzaminów gimnazjalnych. Mogli w ten sposób sprawdzić nie tylko poziom swojej wiedzy, ale i poznać procedury obowiązujące podczas "prawdziwych" egzaminów.

  

10 grudnia 2014 r. - przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas podsumowali zbiórkę paczek świątecznych dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi (w ramach akcji "Polacy - Kresowym Straceńcom), organizowanej przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldofra "Nila". W dniach 1 - 10 zbierali w szkole produkty - "dar od nas to znak pamięci dla tych, którzy pozostali oraz urodzili się na Kresach Wschodnich".

  

16 grudnia 2014 r. - dwa zespoły z naszego gimnazjum wystartowały podczas Gimnazjady Województwa Podlaskiego w badmintonie (chłopców i dziewcząt), jaka odbyła się w Białymstoku (organizował ją Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy).

        

19 grudnia 2014 r. - odbyło się nasze tradycyjne szkolne spotkanie wigilijne. Najpierw udaliśmy się do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby w duchu adwentowej zadumy przygotować się do nadchodzących świąt. Mszę św. sprawował Ks. Jarema Sykulski, który nawiązując do czytań z Pisma świętego, podkreślał wagę właściwego odczytywania znaków czasu. Oprawę Mszy św. przygotowała młodzież: śpiewy, procesja z darami, czytania...

Kolejnym punktem było spotkanie wigilijne w Restauracji "Na Starówce". Na początku odbył się krótki koncert kolęd tradycyjnych i w nowoczesnych aranżacjach, przygotowany przede wszystkim przez uczniów klas trzecich. Wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska, która równocześnie zaprosiła do obejrzenia niezwykłego misterium bożonarodzeniowego, przygotowanego przez uczniów klas pierwszych. Okazało się, że wielu uczniów dysponuje niezwykłymi talentami aktorskimi. Jeszcze większe wrażenie zrobiły ich umiejętności muzyczne. Jasełka wzbudziły prawdziwy entuzjazm, niosły bowiem mnóstwo treści, zarówno tych poważnych i tych zupełnie lekko potraktowanych.

               

Miłym akcentem całego spotkania było ogłoszenie wyników dwóch konkursów: na najpiękniej udekorowaną pracownię lekcyjną oraz konkursu redakcji naszego szkolnego miesięcznika "GMK".

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii, opłatki pobłogosławił przybyły na naszą uroczystość, Ks. Proboszcz Jarema Sykulski. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska we wzruszających słowach dokonała podsumowania mijającego roku, jak też złożyła piękne życzenia dla wszystkich przybyłych. Nie zapomniała o nikim: o rodzicach, uczniach, ich bliskich, absolwentach, nauczycielach, naszych przyjaciołach. W tak podniosłym nastroju każda klasa zapaliła specjalną świecę. Wszyscy składaliśmy sobie życzenia, które często wywoływały łzy wzruszenia.

                     

19 grudnia 2014 r. - naszych uczniów odwiedził św. Mikołaj! Okazało się, że wszyscy byli grzeczni i otrzymali z jego rąk (i towarzyszących mu uroczych śnieżynek) słodkie prezenty ufundowane przez Panią Dyrektor. Był to miły akcent ostatniego dnia nauki w tym roku kalendarzowym.

           

19 grudnia 2014 r. - niezwykle miłym, ale także i atrakcyjnym dla naszych uczniów, okazał się świąteczny konkurs karaoke. Wszystkie klasy miały możliwość pokazania się na naszej szkolnej scenie. Chętnych nie brakowało. Z każdej klasy wybranych zostało 5 przedstawicieli, którzy swoim talentem wokalnym próbowali ująć jury. Publiczność też nie była dłużna, uczniowie pomagali swoim kolegom i koleżankom  jak tylko mogli. Włączyli się w to również nauczyciele. Wszystkim udzielił się cudowny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.  Miejsce na podium zajęła klasa III B.

ROK 2015

        

6 stycznia 2015 r. - grupa naszych uczniów wzięła udział w organizacji i pomagała jako wolontariusze w Orszaku Trzech Króli, który już po raz trzeci przeszedł ulicami naszego miasta. Wśród głównych ról mogliśmy m.in. zobaczyć Joannę Lewoc (naszą absolwentkę), która wystąpiła w roli Matki Bożej.

     

12 stycznia 2015 r. - nasze gimnazjum było już po raz kolejny gospodarzem XII Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Na etapie rejonowym spotkali się zwycięzcy etapu szkolnego z suwalskich gimnazjów (z terenu całego powiatu i regionu). Wśród uczestników konkursu znalazła się także grupa uczniów naszej szkoły.

              

15 stycznia 2015 r. - kilka klas naszego gimnazjum miało okazję obejrzeć nietypową wystawę różnych nakryć głowy z bogatych zbiorów Pana Prof. Jarosława Schabieńskiego. Uczniowie klubu historycznego Zaza przygotowali prezentacje oraz omawiali historię każdej czapki. Najwięcej radości dawała możliwość przymierzenie poszczególnych czapek oraz zrobienie sobie pamiątkowej fotografii.

16 stycznia 2015 r. - poznaliśmy oficjalne wyniki eliminacji szkolnych I Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. W olimpiadzie wzięło udział 1500 osób, 100 zakwalifikowało się do kolejnego etapu, a wśród nich znalazło się dwóch uczniów naszego gimnazjum. Kacper Pachut (kl. III A) oraz Mateusz Dembiński (kl. III C) awansowali do etapu rejonowego. Uczestnicy rywalizacji prowadzą wirtualne przedsiębiorstwo, jak też zespołowo rywalizują poprzez udział w interaktywnej grze menadżerskiej.

     

19 stycznia 2015 r. -  uczniowie klasy II c zdecydowali się na inne powtórzenie i utrwalenie wiadomości. Sami przygotowali się do zajęć, które dzięki temu przypominały wymianę  poglądów, dyskusję na temat: „Zemstę” Fredry dobrze znamy, bo czytamy, odkrywamy. Była to tzw. lekcja odwrócona.

           

20 stycznia 2015 r. -  podczas posiedzenie Rady Pedagogicznej - w obecności Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej - odbyło się szkolenie dotyczącej wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce szkolnej. Prowadził je Pan Prof. Marcin Orzechowski, który m.in. omówił istotę pracy w chmurze, przedstawił szereg aplikacji internetowych, które mogą być przydatne każdemu nauczycielowi (m.in. arkusz Google) oraz zaprezentował kilka sposobów kontaktu pomiędzy nauczycielem a uczniem (np. korespondencja e-mailowa). Każdy miał okazję zobaczyć przekazywane informacje na tablicy multimedialnej oraz wykorzystać je (ćwiczeniowo) podczas indywidualnej pracy z laptopem (i siecią wi-fi).

           

21 stycznia 2015 r. - obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Z tej okazji wzięliśmy udział w niezwykle interesującej ekspozycji pt.  Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914 - 1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach (której towarzyszy lekcja Oblicza Wielkiej Wojny). Uczniowie naszego gimnazjum mogli zobaczyć unikalne archiwalia, projekcje, jak tez na zakończenie wpisać się do księgi pamiątkowej.

6 luty 2015 r. - rewelacyjne wyniki uzyskali nasi uczniowie w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów - są to "ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum". W ścisłej czołówce, która zakwalifikowała się do zawodów II stopnia znaleźli się Aleksandra Grudzińska (kl. II A), Antoni Kowalczuk (kl. II C), Bartłomiej Steckiewicz (kl. III A) oraz Dawid Woźniak (kl. I A).

        

12 lutego 2015 r. - w naszej szkole odbył się wykład cenionego naukowca, Pana dr. Krzysztofa Radziszewskiego (Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej) na temat "Od geometrii euklidesowej do czasoprzestrzeni". Najpierw wykład wydawał się być tylko dla wybitnych specjalistów, ale później okazało się, że geometria wcale nie jest taka straszna i można się z nią zaprzyjaźnić. Wiele osób podkreślało, że dzięki temu wykładowi mogło lepiej zrozumieć treści ze szkolnego programu nauczania.

     

13 lutego 2015 r. - nasze szkolne obchody wspomnienia św. Walentego przebiegały niezwykle atrakcyjnie. Ogromną popularnością cieszyła się amorkowa poczta (za którą odpowiadała klasa I C) oraz fantastyczny kiermasz ze słodkościami (przede wszystkim w kształcie serduszka) zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas. Wiele osób postanowiło podkreślić wagę tego dnia poprzez odpowiednią "walentynkową" kreację, jak też i w inny sposób okazać sympatię wybranym osobom.

14 lutego 2015 r. - podopieczna Pana Prof. Edwarda Deca, Agata Krysa (kl. II C) zajęła 3 miejsce w półfinale wojewódzkim w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym. Zawody odbywały się w Augustowie w ramach finałów grupy północnej w pływaniu.

18 lutego 2015 r. - młodzież naszej szkoły wzięła udział w pięknej uroczystej Mszy św. sprawowanej z okazji Środy Popielcowej. Jak zwykle uczniowie przygotowali czytania, modlitwę wiernych, procesję z darami. Uroczystość ubogacał zespół muzyki liturgicznej naszej szkoły. Po posypaniu głów popiołem rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu.

1 marca 2015 r. - wzięliśmy udział w miejskich obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Najpierw spotkaliśmy się na wspólnej Mszy św. w kościele pw. św. Aleksandra. Poruszającą homilię wygłosił ks. Piotr Kępa, który m.in. apelował, by budować Polskę wolną od historycznych obciążeń. Zwracał się do młodych, by kultywowali pamięć, ale także byli gotowi żyć dzisiaj po polsku. Następnie przeszliśmy ulicami miasta w marszu pod pomnik Żołnierzy AK.

2 marca 2015 r. - pamiętaliśmy o Żołnierzach Wyklętych. Oprócz okolicznościowych lekcji na głównym korytarzu szkoły zawisła specjalna gazetka ścienna prezentująca najważniejsze sylwetki niezłomnych bohaterów.

10 marca 2015 r. - poznaliśmy wyniki kolejnego konkursu przedmiotowego. Antoni Kowalczuk (kl. II C) został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to jego kolejny sukces w zakresie znajomości matematyki.

10 marca 2015 r. - doskonałym wynikiem może pochwalić się Michał Szydłowski (kl. III C), który zajął II miejsce w I Międzyszkolnym Dyktandzie z Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjum, organizowanym przez Zespół Szkół nr 10 w Suwałkach.

13 marca 2015 r. - do prestiżowego groma laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych dołączyli kolejni uczniowie naszego gimnazjum. Anna Pietrewicz (kl. III A) oraz Mateusz Worobiczuk (kl. III B) zostali laureatami Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Natomiast Dawid Burnejko (kl. III B) został finalistą tegoż konkursu.

16 marca 2015 r. - poznaliśmy wyniki Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Tym razem zaszczytny tytuł laureata zdobył Dawid Burnejko (kl. III B).

17 marca 2015 r. - w finale Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego wystartował Bartłomiej Steckiewicz, który otrzymał zaszczytny tytuł finalisty tegoż konkursu.

18 marca 2015 r. - dwoje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w finale wojewódzkiego konkursu przedmiotowego. Start okazał się bardzo pomyślny dla Mateusza Dembińskiego (kl. III C) oraz Marii Urban (kl. III A), którzy otrzymali tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

        

18 marca 2015 r. - klasa III B wyruszyła na wiosenną wyprawę ulicami miasta. Pilnie obserwowaliśmy mijane ulice i podwórka, zastanawiając się, co można zmienić w naszej okolicy. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Muzeum Okręgowym i obejrzenie m.in. wystawy poświęconej Alfredowi Wierusz - Kowalskiemu oraz wystawy prezentującej pradzieje Suwalszczyzny.

 

         

19 marca 2015 r. - nasi uczniowie wzięli udział w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach. Ewelina Podbielska zajęła IV miejsce, natomiast zespół Szyszka (w składzie: Aleksandra Niedźwiecka oraz Dominika Szyszko) zajął I miejsce!

20 marca 2015 r. - wspaniałym sukcesem może pochwalić się kolejna uczennica naszej szkoły. Tym razem Julia Rudziewicz (kl. III B) z powodzeniem wystartowała w Wojewódzkim Konkursie Języka Francuskiego i zdobyła zaszczytny tytuł laureata tegoż konkursu.

 

     

20 marca 2015 r. - kilka klas wzięło udział w wykładzie połączonym z warsztatami pt. "Roboty - czy mogą nas zastąpić?", który odbył się w I LO w Suwałkach. Mogliśmy wysłuchać wykładu Pani dr Teodory Dimitrovej - Grekow "Wprowadzenie do programowania robotów". Niezwykle interesującą okazała się "Robozabawa" (pokazy robotów) przygotowane przez studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, Koło Naukowe Mobilne Systemy Inteligentne.

20 - 21 marca 2015 r. - kilkudziesięciu wolontariuszy ze wszystkich klas wzięło udział w wielkanocnej zbiórce żywności. W kilku suwalskich sklepach nasi uczniowie zbierali żywność, która zostanie przekazana przez lokalne organizacje charytatywne najbardziej potrzebującym.

     

20 marca 2015 r. - podczas XII Suwalskich Spotkań Edukacyjnych rozstał rozstrzygnięty XIII Międzyszkolny Konkurs na Najciekawsze Pismo Klasowe i Szkolne "Kałamarz 2015". Pośród ocenianych suwalskich pism nie zabrakło naszego szkolnego miesięcznika "GMK". W imieniu jury (złożonego m.in. przez suwalskich dziennikarzy) werdykt odczytała Pani Grażyna Serafin, główny organizator konkursu. Okazało się, że w kategorii pism gimnazjalnych nasza gazeta zajęła najwyższe pierwsze miejsce!

      

21 marca 2015 r. - uczniowie naszego gimnazjum znaleźli się wśród laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów, organizowanych przez I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Na uwagę zasługują m.in. następujące wyniki: Bartłomiej Steckiewicz uzyskał tytuł laureata Konkursu Geograficznego, Dawid Burnejko został laureatem Konkursu Geograficznego, Matematycznego oraz Fizycznego, Mateusz Worobiczuk został laureatem Konkursu Chemicznego Kacper Pachut uzyskał tytuł finalisty Konkursu Fizycznego, Daria Ciszewska i Mateusz Dembiński uzyskali tytuł finalisty Konkursu Biologicznego. Uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się 20 III w I LO.

23 marca 2015 r. - opublikowano listę rankingową zespołów, które zakwalifikowały się do udziału w eliminacjach centralnych Ogólnopolskiej Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. W skład zwycięskiego zespołu z naszego gimnazjum weszli: Mateusz Dembiński z klasy III C oraz Kacper Pachut i Bartłomiej Steckiewicz  z klasy III A. Należy nadmienić, że do eliminacji centralnych z naszego województwa zakwalifikowali się tylko nasi uczniowie. Oficjalną listę znajdziesz tutaj: http://www.gop.edu.pl/pliki/GOP_listy_rankingowe_el-okregowe.pdf 

24 marca 2015 r. - ciężki wysiłek naszych uczniów został nagrodzony wspaniałymi wynikami! Laureatami Ponadwojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej zostali Michał Sawicki oraz Bartłomiej Steckiewicz. Tytuł finalisty Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej zdobyli: Dawid Burnejko, Mateusz Dembiński, Julia Górska, Karol Kisłowski, Karolina Lis, Mateusz Milanowski, Aleksandra Niedźwiecka, Kacper Pachut, Julia Rudziewicz, Szymon Maciej Sapkowski, Natalia Truchan, Maria Urban.

 

           

25 marca 2015 r. - niesamowitym sukcesem zakończył się udział naszych dziewcząt w Mistrzostwach Suwałk w Piłce Siatkowej klas pierwszych gimnazjum! Nasza reprezentacja zajęła II miejsce i stanęła na podium, tym samym zdobyła pierwsze historyczne zwycięstwo. To pierwsza drużyna siatkarska, która nosi barwy naszego gimnazjum! Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 4, trzecie - Gimnazjum nr 1 w Suwałkach.

    

26 marca 2015 r. - wzięliśmy udział w organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Suwałkach Tygodniu Zdrowego Żywienia. Pomagaliśmy również uczniom tej szkoły w ustanowieniu Rekordu Polski w największej liczbie osób jedzących wspólnie zdrowe, drugie śniadanie oraz jak największej liczbie osób krzyczących hasło: Żyj smacznie i zdrowo.

       

28 marca 2015 r. - wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta. Najpierw spotkaliśmy się na wspólnej Mszy św. pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego, by następnie przez całe miasto przejść do konkatedry pw. św. Aleksandra. Kilku z naszych uczniów mogliśmy zobaczyć także w mundurach harcerskich.

  

29 marca 2015 r. - znakomitym wynikiem może poszczycić się Agata Krysa (kl. II C), podopieczna Pana Prof. Edwarda Deca, która wystąpiła podczas międzynarodowych zawodów pływackich na Litwie (wystąpili zawodnicy z Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Polski). Agata zajęła IV miejsce - 100 m klasyczny (1:29.06.

3 kwietnia 2015 r. - dotarły do nas fantastyczne wyniki uczniów naszego gimnazjum w konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Z ogromną radością dowiedzieliśmy się, że zaszczytny tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego otrzymali: Gabriela Węsierska (kl. I B), Wiktoria Chojnowska (kl. II C), Aleksandra Grudzińska (kl. II A), Maria Urban (kl. III A), Daria Ciszewska (kl. III C), Aleksandra Kęcka (kl. III B), Julia Anna Przeborowska (kl. III A), Agata Twerdochlib (kl. III B). Natomiast: Burnejko Dawid, Kabak Patrycja,  Polkowska Julia Anna, Sala Weronika, Saweliew Aleksandra, Słuchocka Joanna, Worobiczuk Mateusz otrzymali tytuł finalisty tegoż konkursu.

   

7 kwietnia 2015 r. - kandydaci naszego Gimnazjum (Gabriela Grygieńć z klasy III C oraz Kacper Pachut z kl. III A) złożyli relację z podjętych działań, zrealizowanych w ramach rekrutacji do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przypomnijmy, że przedstawiciele naszej szkoły podjęli się bardzo trudnego tematu: zagospodarowania centrum miasta (ze zwróceniem szczególnej uwagi na potrzeby ludzi młodych). Ich dokonania są imponujące: odbyły się dwie szkolne debaty, powołano kilkanaście zespołów roboczych, które wspierały w terenie ich działania, odbył się "spacer badawczy" z udziałem 52 osób! Przeprowadzono mnóstwo badań, nagrano kilkadziesiąt relacji filmowych, spisano kilkadziesiąt ankiet. Zachęcamy do śledzenia prac kandydatów na Facebooku: https://www.facebook.com/sejmGMK

Temat przewodni tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży to„Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?”. W ramach rekrutacji należało przeprowadzić badania w określonym środowisku lokalnym oraz przedstawić zmiany, jakie mogą (i powinny) być zrealizowane.

      

 9 kwietnia 2015 r. - w X rocznicę śmierci św. Jana Pawła II czworo uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w IX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej ku czci św. Jana Pawła II, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach. Recytacja i interpretacja utworów religijnych w wykonaniu naszych reprezentantów znalazła uznanie w oczach jury. Kacper Rydzewski (kl. I C) zajął II miejsce, Filip Olszewski (kl. I A) zajął III miejsce, Zuzanna Górska (kl. III C) otrzymała wyróżnienie. Na pochwałę zasługuje także recytacja i występ Pauli Olszewskiej (kl. II A).

            

15 kwietnia 2015 r. - tradycyjnie już, ogromnym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów Gimnazjum im. M. Konopnickiej w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas drugich gimnazjum pod hasłem "Matematyka zawsze i wszędzie". Zwycięzcą tegorocznej (trzynastej) edycji konkursu został Antoni Kowalczuk (kl. II C), natomiast Jakub Faliński (kl. II C) zajął II miejsce, Aleksandrze Grudzińskiej (kl. II A) przypadło V miejsce.

  

16 kwietnia 2015 r. - organizatorami posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży organizowany są Kancelaria Sejmu RP, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Po wykonaniu zadań rekrutacyjnych (m.in. projekt "odnalezienia" przestrzeni dla ludzi młodych w centrum Suwałk) jury konkursowe doceniło wysiłek naszych kandydatów. Ostatecznie na liście posłanek i posłów, którzy wezmą udział w XXI posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 r. znaleźli się Gabriela Grygieńć (kl. III C) oraz Kacper Pachut (kl. III A). Wyniki m.in. znajdziemy tutaj: http://www.sdim.ceo.org.pl/aktualnosci/xxi-sdim-ogloszenie-wynikow,62

       

17 kwietnia 2015 r. - w suwalskim Gimnazjum nr 3 (Zespół Szkół nr 2) odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2014/2015. Po pięknej części artystycznej przygotowanej przez gospodarzy, z rąk Podlaskiego Kuratora Oświaty Pana Jerzego Kiszkiela, Wiceprezydent Suwałk Pani Ewy Sidorek oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach Pana Andrzeja Raczyły, zaszczytne tytuły laureatów otrzymało aż 17 uczniów naszej szkoły. Cieszymy się z tego wyróżnienia tym bardziej, że uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej stanowią połowę wszystkich laureatów tych konkursów w Suwałkach. Naszym uczniom towarzyszyła Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Oddzielne gratulacje otrzymała Maria Urban, która jest laureatką kilku konkursów przedmiotowych.

21 - 23 kwietnia 2015 r. - uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Musieli zmierzyć się z trzema częściami, podczas których należało wykazać się znajomością poszczególnych przedmiotów szkolnych. Był to dla nich prawdziwy sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole. Jest to również przepustka do kolejnego etapu kształcenia.

     

24 kwietnia 2015 r. - kilka klas naszego gimnazjum uczestniczyło w szkolnych obchodach 8. rocznicy śmierci Ks. Jerzego Zawadzkiego. Mogliśmy obejrzeć film przybliżający sylwetkę tego przyjaciela naszej szkoły, jak też udać się na cmentarz parafialny przy ul. Bakałarzewskiej. Tam również wspominaliśmy tego niezwykłego kapłana i społecznika. Wielu z nas pamiętało o kwiatach i zapaleniu zniczy na grobie Ks. J. Zawadzkiego.

     

25 kwietnia 2015 r. - Agata Krysa nie przestaje nas zaskakiwać doskonałymi wynikami sportowymi! Tym razem sięgnęła po trofea rangi międzynarodowej. Agata może pochwalić się nie tylko startem w międzynarodowych zawodach pływackich "Vilijos taurė", które odbyły się w Kownie na Litwie, ale również swoimi osiągnięciami. Zajęła VI miejsce w pływaniu 100 dowolny, czas: 1:06:00 oraz VI miejsce 200 zmienny (czas:  2:46:63).

              

28 kwietnia 2015 r. - suwalskim Ratuszu odbyła się dyskusja panelowa "Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież" zorganizowana przez naszych posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży: Gabrielę Grygieńć (kl. III C) oraz Kacpra Pachuta (kl. III A). Swoją obecnością zaszczycili nas tak znakomici goście jak Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Zieliński, Wiceprezydent Suwałk Pani Ewa Sidorek, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Suwalk Pan Zbigniewa De- Mezer (nauczyciel konsultant w Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli), Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, Wiceprezes Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat"Pani Anna Ruszewska, przedstawiciel Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych "Centrum Trójki" Pan Kazimierza Walijewski, Naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Pani Małgorzata Włoskowska. Debatę prowadzili oraz przedstawili swój punkt widzenia roli młodych w demokracji oraz naszych dokonań w ramach wykonywania zadania rekrutacyjnego (Centrum Miasta Suwałk) Gabriela Grygieńć oraz Kacper Pachut. Julia Górska przybliżyła uczestnikom istotę dyskusji panelowej, natomiast podsumowania dokonały Olga Kotyńska i Ewelina Podbielska.

                

Ciepłych nie szczędziła Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska, która nie kryła swego zaskoczenia sprawnym przebiegiem debaty oraz podjętymi działaniami. Ona również podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania.

Warto dodać, że w debacie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z różnych suwalskich szkół.

        

2 maja 2015 r. -  w suwalskiej Galerii Jednego Obrazu przy placu Józefa Piłsudskiego otwarto wystawę prac Natalii Kleszczewskiej (kl. III A) przedstawiających zwierzęta i mityczne postacie. Wystawa grafiki utalentowanej plastycznie uczennicy czynna będzie do 1 czerwca 2015 r.

              

3 maja 2015 r. - w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja spotkaliśmy się najpierw na Mszy św., sprawowanej na schodach konkatedry pw. św. Aleksandra. Podniosła liturgia, w której wzięła udział liczna reprezentacja naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Jadwigą Orłowską, dala okazję do wielu refleksji i przemyśleń. Ks. Biskup Jerzy Mazur przypomniał wiele ważnych rzeczy, odnosząc się do historii i współczesności.

Kolejnym elementem obchodów święta było przejście do parku Konstytucji 3 Maja, gdzie mogliśmy wysłuchać oficjalnych wystąpień władz samorządowych (m.in. Pana Prezydenta Czesława Renkiewicza) oraz parlamentarzystów. Poszczególne delegacje - wśród nich także naszej szkoły - złożyły wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności.

Wielu z nas miało następnie okazję wziąć udział w podniosłym koncercie Miejskiej Orkiestry Dętej, a potem oglądać występy mażoretek i kolejne koncerty.

           

11 maja 2015 r. - grupa wolontariuszy skupionych w Szkolnym Kole Caritas wzięła udział w spotkaniu formacyjnym (łącznie kilkanaście kół). Szkolenie prowadził ks. Maciej Gilewski (wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej, opiekun Szkolnych Kół Caritas) oraz Katarzyna Gabruś (koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Ełckiej). Młodzież poznawała tajniki pracy wolontariusza, historię Caritas Polska (w związku z obchodzonym jubileuszem) oraz obejrzeć kilka interesujących filmów poświęconych tej tematyce. Odbył się również konkurs wiedzy, sprawdzający znajomość zagadnień dotyczących wolontariatu, organizacji Caritas Polska oraz Caritas diecezji ełckiej. Młodzież z naszej szkoły okazała się najlepsza i zajęła I. miejsce! Na zakończenie odbyło się spotkanie z Panią Anną Nowicką, która jako wolontariusz misyjny pracowała w Sudanie Południowym.

12 maja 2015 r. - poznaliśmy wyniki konkursu Kangur Matematyczny dla szkoły. W kategorii Kadet - klasa I gimnazjum wynik "bardzo dobry" osiągnął Jakub Pilch, a Dawid Woźniak został wyróżniony. Na uwagę zasługują także wyniki Aleksandry Jamroz, Jakub Szulca, Huberta Ziajki, Joanny Jabłońskiej, Moniki Dyczewskiej, Wiktorii Wróbel i Julii Gawełko. W kategorii Kadet - klasa II gimnazjum wyróżnienie otrzymali Paweł Radzewicz oraz Antoni Kowalczuk. Dobre wyniki zdobyli Jakub Faliński, Aleksandra Grudzińska, Hubert Kiersztyn i Filip Jakubowski. W kategorii Junior - klasa III gimnazjum wyróżniono Jakuba Szulca. Dobre wyniki zdobyli: Michał Sawicki, Bartłomiej Steckiewicz, Kacper Pachut, Dawid Burnejko, Julia Górska, Konrad Gabrukiewicz, Anna Pietrewicz, Michał Waszkiewicz, Dawid Michniuk, Agata Twerdochlib, Olga Kotyńska i Szymon Sapkowski.

13 maja 2015 r. - odbyły się uroczystości półfinałowe XVI edycji ogólnopolskiego konkursu geologicznego - środowiskowego "Nasza ziemiea - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem "Skrzydlaty eksperyment ziemi". Uczennica Pani Prof. Grażyny Reszczyńskiej, Aleksandra Kęcka (kl. III B) zdobyła I miejsce w finale regionalnym części teoretycznej! Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Geologicznym PIG - PIB w Warszawie.

              

14 maja 2015 r. - podczas eliminacji centralnych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbyły się w SGH w Warszawie uczniowie GMK w Suwałkach osiągnęli imponujący wynik. Trzech uczniów reprezentujących tę szkołę – Mateusz Dembiński, Kacper Pachut, Bartłomiej Steckiewicz – zdobyli tytuł laureata. Warto dodać, że byli jedynym zespołem z województwa podlaskiego, któremu udało się zakwalifikować do finału. Organizatorem tej prestiżowej olimpiady jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

                 

15 maja 2015 r. - ponad 20 uczniów klas trzecich (członków Szkolnego Koła Caritas) wzięło udział w specjalnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonym przez Caritas Diecezji Ełckiej (szkolenie przeprowadziła m.in. Pani Katarzyna Gabruś z Ełku). Zajęcia składały się z części teoretycznej, czyli przypomnienia i utrwalenia zasad bezpieczeństwa, funkcji życiowych, a także udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Uczestnicy szkolenia mieli okazję przełamać się i przećwiczyć wzywanie pogotowia, a także sprawdzić swoje siły w części praktycznej obejmującej resuscytację na fantomach, jak również układanie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej.

     

22-23 maja 2015 r. - uczennica naszego gimnazjum, Agata Krysa (kl. II C), nadal w doskonałej formie. Jej udział w wieloboju pływackim o puchar burmistrza Augustowa należy uznać za wyjątkowo udany.Agata Krysa zdobyła 3 miejsce 100 klasyczny, czas: 1:24.57; 2 miejsce 100 dowolny, czas: 1:05.44; 3 miejsce 50 klasyczny, czas: 39.34; 2 miejsce 200 dowolny, czas: 2:25.16.
W klasyfikacji generalnej zajęła 3. miejsce z wynikiem 2708 pkt.

25 maja 2015 r. - reprezentacja Gimnazjum im. Marii Konopnickiej wzięła udział w Mistrzostwach Suwałk z matematyki klas pierwszych gimnazjum. Po sprawdzeniu prac okazało się, że I miejsce zajął Dawid Wożniak, III - Aleksandra Jamróz, V - Hubert Ziajka, VII - Monika Dyczewska, XI - Jakub Pilch. Mamy powody do dumy także i z dlatego, że w klasyfikacji drużynowej (suma trzech najwyższych wyników danej szkoły) nasze gimnazjum zajęło I. miejsce!

              

28 maja 2015 r. - tegoroczna VI edycja Konkursu o Życiu i Twórczości Marii Konopnickiej pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk zgromadziła wielu uczestników z suwalskich szkół podstawowych, którzy okazali się znakomitymi specjalistami w zakresie znajomości biografii i dzieła naszej Patronki. Po emocjonujących rozgrywkach, okazało się że I miejsce przypadło Urszuli Nikścin (Szkoła Podstawowa nr 2 w Suwałkach), II miejsce - Mai Szeraniewicz (Szkoła Podstawowa nr 9), III miejsce - Maryli Perkowskiej (Szkoła Podstawowa nr 10). Kolejne miejsca: IV - Weronika Anulewicz (Szkoła Podstawowa nr 2), Daria Bobrowska (Szkoła Podstawowa nr 11), Mikołaj Remelski (Szkoła Podstawowa nr 10), Aleksandra Romanowska (Szkoła Podstawowa nr 11), Anna Wasilewska (Szkoła Podstawowa nr 7), V - Michał Aleksandrowicz (Szkoła Podstawowa nr 10), Kinga Baluta (Szkoła Podstawowa nr 9) oraz Edyta Wysocka (Szkoła Podstawowa nr 7).

28 maja 2015 r. - zespół uczniów naszego gimnazjum w składzie: Wiktoria Cherubin, Klaudia Butkiewicz, Mikołaj Haraburda, Filip Olszewski (kl. IA) wziął udział w I Międzyszkolnym Turnieju Gier Planszowych zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Suwałkach. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach. W pierwszej Gra Autorska, należało opracować i przygotować własną grę planszową. Druga kategoria - Rozgrywka obejmowała uczestnictwo w czterech grach planszowych. Wyniki ogólnej punktacji wyłaniały zwycięzcę. W kategorii "Gra autorska" propozycja naszych uczniów zajęła II miejsce, natomiast w kategorii "Rozgrywka" nasi zawodnicy zajęli III miejsce!

                 

29 maja 2015 r. - młodzież Gimnazjum im. Marii Konopnickiej już po raz kolejny mogła wykazać się doskonałą znajomością zagadnień z zakresu ekonomii. W ramach programu "Finansoaktywni" - organizowanego przez Ministra Finansów - zespół uczniów naszej szkoły (Agata Krysa, Anna Barszczewska oraz Wiktoria Chojnowska) przygotowały i przeprowadziły ogólnoszkolną debatę. Najpierw były prezentacje mulitmedialne (m.in. filmy) popularyzujące m.in. skomplikowaną kwestię podatków, uczniowie mogli zapoznać się z przygotowanym dla każdego z nich "Kompendium wiedzy o podatkach" oraz wysłuchać wystąpień przedstawicieli grupy. Swoją obecnością debatę swoją obecnością zaszczyciła Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska oraz Pan Naczelnik i Pan Kierownik Urzędu Skarbowego w Suwałkach, którzy również zabierali głos i gratulowali wysokiego poziomu. Na zakończenie odbył I Szkolny Turniej Wiedzy o Podatkach.

31 maja - 1 czerwca 2015 r. - dwoje uczniów naszej szkoły - Gabriela Grygieńć (kl. III C) oraz Kacper Pachut (kl. III A) wzięło udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. W bardzo napiętym harmonogramie pierwszego dnia znalazły się m.in. warsztaty dotyczące "Rozwijania zdolności liderskich w działalności społecznej dedykowanych dla gimnazjów". Była to również okazja do zaprezentowania przygotowanego przez nich projektu, dzięki którym wygrali rekrutację do Sejmu. Niezwykle ważną rzeczą było również poznanie innych grup oraz nawiązanie bliższych znajomości.

Najważniejszym punktem drugiego dnia było zwiedzaniu budynku Sejmu RP. Odbyły się tam m.in. spotkania z klubami parlamentarnymi i znanymi polskimi politykami. W tym roku nasze województwo otrzymało miejsca na sali parlamentarnej tuż przy mównicy sejmowej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży swoją obecnością zaszczycili m.in. Premier RP Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalski, Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, którzy odpowiadali na pytania młodzieży.

Następnym etapem była debata posłów, którzy chcieli zabrać głos w sprawie naszej uchwały lub pracy młodzieży nad nią. Trzydziestu przedstawicieli wypowiadało się, w tym jako jedyna z województwa podlaskiego Gabriela Grygieńć, która mówiła o głosie młodzieży w demokracji. Po przegłosowaniu poszczególnych poprawek odbyło się głosowanie na całością uchwały. Ostatecznie, większość (ponad 400 posłów) poparło owoc tegorocznych obrad, a marszałek zamknął obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży 2015.

1 czerwca 2015 r. - reprezentacja naszego gimnazjum (pod opieką Pana Prof. Marcina Orzechowskiego) wzięła udział w X Miejskim Turnieju Piłki Siatkowej  Szkół Gimnazjalnych o puchar Dyrektora ZS 2, który organizowany jest z okazji Dnia Dziecka. Kilka klas z kolei dopingowało z trybun naszych dzielnych zawodników. Po bardzo zażartej walce o trzecie miejsce ulegliśmy i zajęliśmy ostatecznie czwarte miejsce. Warto podkreślić, że była to najmłodsza drużyna turnieju.

9 czerwca 2015 r. - w "DwuTygodniku Suwalskim" (nr 12 z 9 VI 2015 r.) ukazał się tekst "Przedsiębiorczy gimnazjaliści", w którym poinformowano, iż Mateusz Dębiński, Kacper Pachut, Bartłomiej Steckiewicz zdobyli tytuły laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości (w Szkole Głównej Handlowej). Przypomnijmy, że osukcesie naszych gimnazjalistów informawała również gazeta "Twój Przegląd Suwalski", która donosiła "Uczniowie GMK laureatami ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości" (nr z maja 2015 r.).

        

10 czerwca 2015 r. - w suwalskim kinie "Cinema Lumiere" odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas dokonano rozstrzygnięcia VI edycji edycji konkursu filmowego ,,Prosto ze szkoły", którego organizatorami są: Komendant Miejski Policji w Suwałkach wraz z Prezydentem Miasta Suwałk, Starostą Suwalskim oraz Wójtem Gminy Suwałki, Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Kierownikiem Cinema Lumiere.

Wśród nagrodzonych znalazły się filmy przygotowane przez naszych uczniów. W kategorii "szkoła gimnazjalna" drugie miejsce zajął film "Druga szansa" przygotowany przez Maję Gajdamowicz oraz Julię Pomichter (z klasy  IB). Wyróżnienie otrzymał film "Bądź odpowiedzialny" autorstwa Małgorzaty Wichury i Klaudii Kisłowskiej (kl. I A). Więcej informacji m.in. na portalu Urzędu Miasta w Suwałkach: http://um.suwalki.pl/konkurs-filmowy-prosto-ze-szkoly-rozstrzygniety/

        

11 czerwca 2015 r. - nasi gimnazjaliści po raz kolejny pokazali swoje filmowe talenty. Tym razem podczas II Miejskiego Konkursu "Moje miasto Suwałki" objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk, a organizowanego przez Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Filmy przygotowany przez Karolinę Kamińską, Klaudię Paszkowską (główną rolę grał Karol Kisłowski), a poświęcony suwalskim latom Alfreda Wierusza - Kowalskiego zajął trzecie miejsce. Pani Wiceprezydent Suwałk Ewa Sidorek wręczając dyplom oraz nagrodę, gratulowała doskonałej gry aktorskiej i ciekawej realizacji.

12 czerwca 2015 r. - w gronie suwalskich mistrzów ortografii znalazła się uczennica naszego gimnazjum. Maria Urban (kl. III A) zajęła IV miejsce w XV Miejskim Konkursie Ortograficznym Gimnazjalistów "Mistrz Ortografii 2015 r.", który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach.

     

 

15 czerwca 2015 r. - byliśmy gospodarzem niezwykłej lekcji otwartej, w której wzięło udział 15 nauczycieli z z Obwodu Kaliningradzkiego w Federacji Rosyjskiej. Celem tego spotkania było przedstawienie wolontariatu funkcjonującego w naszej szkole. Wraz z naszym Kołem Caritas zaprezentowało się również Koło z Zespołu Szkół nr 2. Nasi goście mogli obejrzeć szkołę oraz poznać nasze najważniejsze dokonania. Młodzież przedstawiła różne akcje (zbiórki żywności, turnieje, konkursy). Na zakończenie Rosjanie zadawali pytania, na które starał się odpowiedzieć Pan Grzegorz Kalejta (opiekun Koła Caritas).

15 czerwca 2015 r. - uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Misterium Patriotyczno-Religijnym w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej. Uroczystości zorganizowali: Miasto Suwałki, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. marsz. Józefa Piłsudskiego, II Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach, drużyna harcerzy „Baszta” im. Mariana Piekarskiego oraz Suwalski Hufiec Harcerek „Jaćwież” reprezentujący Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Młodzieży, która uczestniczyła w podniosłym widowisku, towarzyszył również poczet sztandarowy. W 70.  rocznicę tragicznych wydarzeń z historii suwalszczyzny mogliśmy przemyśleć na nowo wartość patriotyzmu, jak też oddać hołd tym, którzy stracili swoje życie za ojczyznę.

16 czerwca 2015 r. - naszą szkołę odwiedził Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Zieliński. Mogliśmy poznać wyniki trzeciej edycji konkursu  „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”, w którym wzięli udział także uczniowie naszego gimnazjum. Pan Poseł zaprezentował nie tylko statystykę, ale przybliżył treść wielu prac, jak też podkreślał wagę ciągłego mówienia o tragicznych losach z naszych dziejów. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się także uczniowie GMK.

19 czerwca 2015 r. - grupa naszych uczniów wzięła udział w sesji popularno - naukowej poświęconej kamedułom. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny oraz Archiwum Państwowe. Mogliśmy wysłuchać najpierw prelekcji Pana Roberta Sidora "Kamedułowie wigierscy - założyciele Suwałk", dzięki której mogliśmy poznać początki zakonu, jego przybycie na Suwalszczyznę oraz nadanie przez kamedułów wigierskich przywileju lokacji miasta Suwałkom w 1715 r. Nietrudno zauważyć, że w tym roku świętujemy 300. rocznicę wydarzenia, które dało początek naszemu miastu. Pan Dyrektor Tadeusz Radziwonowicz zwracał uwagę nie tylko na jubileusz, ale i podjęte badania. Nawiązywał do tego kolejny referat Pana Sławomira Filipowicza pt. "Życie codzienne zakonu kamedułów", w którym omówił ich "troski i radości".

              

22 czerwca 2015 r. - spośród ponad 500 szkół z całej Polski biorących udział w ogólnopolskim konkursie „Finansoaktywni. Misja: Podatki” zostały wyłonione najlepsze. Wśród nich znalazł się także zespół GMK w składzie: Agata Krysa, Wiktoria Chojnowska oraz Anna Barszczewska. Ich praca Poznałem podatki, kojarzę korzyści” została oceniona bardzo wysoko (czwarte miejsce w Polsce). W nagrodę uczennice miały okazję zwiedzić Sejm RP, siedzibę Telewizji Polskiej czy wreszcie gabinet ministra finansów.

22 - 23 czerwca 2015 r. - młodzież naszej szkoły aktywnie włączyła się w peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji ełckiej. Krzyż oraz ikona Matki Bożej zostały przez nas powitane przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Młodzież miała niezwykłą okazję prowadzić Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po której wzięliśmy udział w koncercie ewangelizacyjnym w Parku Konstytucji 3 Maja. Drugiego dnia, także w tym samym miejscu, uczestniczyliśmy w uroczystościach przygotowanych specjalnie dla młodych mieszkańców Suwałk.

           

23 czerwca 2015 r. - odbył się tradycyjny Turniej Tańca Towarzyskiego Klas Pierwszych z udziałem licznie przybyłych rodziców, dziadków, rodzeństwa naszych pierwszoklasistów. Po pięknych i emocjonujących Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska - w imieniu jury - przedstawiła wyniki. W tym roku puchar przechodni Dyrektora GMK otrzymał klasa I A. Na drugim miejscu znalazły się wspólnie klasy I B i klasa I C.

23 czerwca 2015 r. -  uczniowie z klasy II C zaprezentowali projekt na temat: “Kto czyta, nie błądzi... Wokół lektur szkolnych.”

24 czerwca 2015 r. - uczniowie klasy II A: Zofia Gorbacz oraz Wiktor Pacewicz przedstawili projekt "CMS w praktyce szkolnej". Ich prezentację obejrzeli uczniowie młodszych klas. Na zakończenie uczestnicy przedstawili swoje projekty szkolnej witryny internetowej.

25 czerwca 2015 r. - odbyło się uroczyste spotkanie Zarządu Szkolnego Koła Caritas, podczas którego dokonano podsumowania mijającego roku szkolnego. Wolontariusze z naszej szkoły angażowali się w kilkadziesiąt różnych akcji charytatywnych, jak też uczestniczyli w wielu szkoleniach. Była to też okazja do złożenia podziękowań szczególnie tym, którzy kończą naszą szkołę: Kacprowi Pachutowi, Gabrieli Grygieńć, Natalii Truchan, Klaudii Paszkowskiej, Darii Ciszewskiej.

       

26 czerwca 2015 r. - odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Najpierw spotkaliśmy się na wspólnotowej Mszy św., sprawowanej przez Ks. Karola Czaplickiego, by Bogu podziękować za wszystkie dobro, które od Niego otrzymaliśmy. Liturgię ubogacił śpiew naszego zespołu muzycznego, czytania, czy szczególnie liczni ministranci. Także rodzice włączyli się w oprawę podniosłej liturgii m.in. poprzez czytania i procesję z darami.

        

        

Kolejną część uroczystości rozpoczęła Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska, która powitała zebranych (rodziców, uczniów, absolwentów, Radę Pedagogiczną). Dokonała też podsumowania mijających miesięcy i podziękowała wszystkim za wysiłek, który zaowocował znakomitymi wynikami. Nasze święto swoją obecnością zaszczyciła Pani Wiceprezydent Ewa Sidorek. Pogratulowała w imieniu własnym i Pana Prezydenta doskonałych wyników i zauważyła, że szkoła pomimo 10 lat istnienia, wypracowała wspaniałe tradycje. W dalszej części mogliśmy zobaczyć część artystyczną w wykonaniu młodzieży, po którym kilkudziesięciu absolwentów naszego gimnazjum dokonało wpisu do Złotej Księgi. Wzruszenie towarzyszyło wszystkim kiedy to najlepsi uczniowie odbierali dyplomy, nagrody i podziękowania z rąk Pani Dyrektor. Jak zwykle towarzyszyli im również rodzice. Wyjątkowym momentem było również wręczenie przez Panią Dyrektor jej nagrody "Summa cum laude", którą w tym roku szkolnym otrzymała Maria Urban (kl. III A).

Nie byłoby tego dnia bez mnóstwa życzeń, kwiatów i uśmiechów.