ROK SZKOLNY 2008/2009

Powrót do archiwum

WRZESIEŃ 2008

1 września 2008 r. - uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej z uśmiechem powitali nowy rok szkolny. Nikomu nie było żal kończących się dni bez ulubionej szkoły. Nareszcie można nacieszyć się ulubionym przedmiotem, spotkać ze wspaniałymi kolegami i koleżankami. W takiej ciepłej atmosferze spotkaliśmy się na wspólnotowej Mszy św. Z murów naszej szkolnej świątyni (Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa) w niebo wzbiła się modlitwa uczniów, ich rodziców, Rady Pedagogicznej. Ks. Andrzej Stokłosa sprawujący tę liturgię wielokrotnie podkreślał wagę nowego początku, który daje ogromną szansę. Słowa o tym, że jesteśmy w szkole nie przypadkowo, zapadły głęboko do serca. Przypomniał, że sukces na egzaminie gimnazjalnym klasy trzeciej został osiągnięty tyko dzięki ciężkiej pracy. Również Ks. Proboszcz Jarema Sykulski, który gorąco powitał zgromadzonych na liturgii podkreślał rolę dobrego zaplanowania całego roku szkolnego. Serdecznie zapraszał do świątyni parafialnej, w której na każdego czeka Mistrz, Jezus Chrystus. Cała Msza św. miała uroczystą oprawę: byli ministranci, były piękne śpiewy, przygotowane czytania, Modlitwa Powszechna, procesja z darami.
   Następnie spotkaliśmy się w szkolnych murach. Uroczysta inauguracja na auli była niezwykle podniosłym przeżyciem. Po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu narodowego, Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska oficjalnie rozpoczęła rok szkolny. W jej słowach pełnych troski o kształt nowego roku, każdy mógł odnaleźć akcenty skierowane do siebie: uczniowie, rodzice, nauczyciele. Zwieńczeniem tej pięknej uroczystości było wręczenie legitymacji szkolnych oraz pierwsze spotkanie poszczególnych klas ze swoimi wychowawcami. Tymczasem rodzice mogli porozmawiać z nauczycielami i poznać szkołę.
    Była jeszcze wspólna pamiątkowa fotografia i ... tak to się zaczęło... Przed nami długie miesiące...

Galeria zdjęć

20 września 2008 r. - odbyło się wspólne spotkanie Szkolnego Koła Caritas z zaprzyjaźnionym Kołem im. Ks. Jerzego Zawadzkiego działającym przy Zespole Szkół nr 2. Ustalono plan wspólnych działań na nowy rok szkolny.

25 września 2008 r. - pierwsze spotkanie Dyrekcji, naszych wychowawców i nauczycieli z Rodzicami. Jak się okazuje "wywiadówki" nie muszą być smutną rzeczą. Nasze oceny są tak dobre, że zasłużyliśmy na same pochwały.

26 - 27 września 2008 r. - uczestniczyliśmy w zbiórce żywności przebiegającej pod hasłem "Podziel się posiłkiem", organizowanej przez Stowarzyszenie Bank Żywności w Suwałkach. Uczniowie klasy trzeciej byli wolontariuszami w kilku suwalskich sklepach.

29 września 2008 r. - odbyło się Walne spotkanie członków Szkolnego Koła Caritas, na którym dokonano wyboru władz Koła. Przewodniczącą Koła została ponownie Martyna Sokołowska (uczennica klasy trzeciej), jej zastępcą została Izabela Cieślukowska, sekretarzem - Dominika Gadamer, skarbnikiem - Gabrysia Dec. Do zarządu weszła również Karolina Skarżyńska.

PAŹDZIERNIK 2008

1 października 2008 r. - wzięliśmy udział w specjalnej wystawie malarstwa polskiego XIX i XX w. w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Klasa I miała okazję skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę teoretyczną z praktyką. Okazało się, że są prawdziwymi koneserami sztuki.

13 października 2008 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość w naszej szkole. Tego dnia nasi najmłodsi koledzy zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Najpierw spotkaliśmy się na Mszy św. w Kościele pw. NSPJ, którą sprawował Ks. Proboszcz Jarema Sykulski. Nie szczędził wielu ciepłych słów, które kierował do uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Za wzór postawił postać bł. Honorata Koźmińskiego. Dużą część jego homilii zajęły rozważania na temat wolności, ku której wyswobodził nas Chrystus. Nie można widzieć wolności jako braku zasad. W swojej homilii przywołał wiele pięknych obrazów, które miały nam przybliżyć sens prawdziwej wolności. Na koniec odniósł się do zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Podkreślił, że być nauczycielem to nie być encyklopedią, to nie posiadanie wszelkiej wiedzy. Być nauczycielem to przede wszystkim kształtowanie młodych ludzi. Za najwyższy wzór postawił Chrystusa, na ile nauczyciel potrafi naśladować Chrystusa, na tyle będzie autorytetem dla ucznia.

Kolejna część uroczystości odbyła się na szkolnej auli. Tutaj, po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu narodowego hymnu, głos zabrała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. W ciepłych słowach powitała zebranych i podkreśliła, że święto patrona szkoły jest swoistym wyznacznikiem Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Podkreśliła, że obecne pokolenie staje w jednym szeregu z tymi, którzy oddali życie za wolność. Dzisiaj powinniśmy budować ojczyznę poprzez naukę i uczciwą pracę. Pani Dyrektor nie zapomniała o licznie zgromadzonych rodzicach, których zapewniła, że oddali swoje dzieci w dobre ręce. Na zakończenie tej części uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Wszyscy z przejęciem powtarzali piękną rotę ślubowania, która - co podkreślił następnie Ks. Jarema Sykulski - powinna być wyznacznikiem ich postępowania w dalszym życiu.

Już po ślubowaniu pierwszoklasiści przedstawili uroczysty program artystyczny "Polski my naród" przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Mirosławy Kalejty. W tym uroczystym montażu słowno - muzycznym mogliśmy bliżej poznać osobę i twórczość naszej Patronki Marii Konopnickiej. W szczególny sposób wyeksponowano elementy patriotyczne. Wszyscy z ogromnym wzruszeniem śpiewaliśmy m.in. Rotę.
Tego dnia nie można było zapomnieć o naszych nauczycielach. Były więc piękne życzenia i skromne kwiaty. A już po wszystkich serdecznościach mogliśmy wspólnie spotkać się przy stole.
Galeria zdjęć

14 października 2008 r. - Honorowa Kapituła klasy trzeciej GMK z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowała specjalną galę wręczenia Oskarów GMK swoim nauczycielom. Jak się okazało każdy pedagog został zwycięzcą w określonej kategorii. Ogółem przyznano aż 21 nagród w 21 kategoriach. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska otrzymała Oskara w kategorii "Dyrektor Roku". Inne tytuły otrzymali m.in.: Pani Elżbieta Łuczaj w kategorii "Trafne Wypowiedzi", Pan Andrzej Łuczaj - "Zdrowy Tryb Życia", Pani Mirosława Kalejta - "Królowa Wdzięku", Pan Grzegorz Kalejta - "Cięty Język", Siostra Małgorzata - "Ogromny Duch", Ks. Andrzej Stokłosa - "Światły Umysł", Pan Edward Dec - "Pływak Roku", Pani Celina Pietrewicz - "Dramaturg Roku", Pani Wiesława Barszczewska - "Życie Pełne Miłości", Pani Małgorzata Wiszniewska - Karalus - "Uśmiech Roku".

Galeria zdjęć

15 - 16 października 2008 r. - obchody Dnia Papieskiego w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Na szkolnym korytarzu pojawił się papieski kącik, duży portret na tle flagi Stolicy Apostolskiej, piękne kwiaty i płonące znicze. W tych dniach przygotowano specjalne wydawnictwo z sentencjami Jana Pawła II. 16 X 2008 r. wszyscy uczniowie wraz z Panią Dyrektor Jadwigą Orłowską oraz wychowawcami udali się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i śpiewu.

17 października 2008 r. - zakończenie etapu szkolnego V edycji Konkursu o nagrodę im. Ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży pod hasłem "Pomóż ocalić życie bezbronnemu". Do etapu ogólnopolskiego zostały zgłoszone prace w następujących kategoriach: fotograficzna (Izabela Cieślukowska), plastycznej (Aneta Kowalewska, Paweł Lorek, Bogumił Kędzior), literackiej (Aleksandra Wiśniewska).
Na zdjęciu:
Praca Pawła Lorka

18 października 2008 r. - odbyły się zajęcia przyrodniczo - etnograficzne w Wigierskim Parku Narodowym, w których uczestniczyli uczniowie wszystkich klas ze swoimi wychowawcami. W zajęciach uczestniczyła również Pani Dyrektor. Była to wspaniała okazja do poznania ekspozycji etnograficznych prezentowanych w siedzibie WPN. Następnym punktem była wycieczka po lesie po trasach ścieżek edukacyjnych "Las" i "Suchary".  Najważniejsze elementy przyrodnicze zostały dokładnie omówione przez profesjonalistów zatrudnionych w WPN. Uczniowie mieli też okazję bliżej przyjrzeć się życiu bobrów oraz mrówek. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, wspólnym posiłkiem, grami i zabawami.

20 października 2008 r. - Przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas uczestniczą w warsztatach zorganizowanych przez Caritas Diecezji Ełckiej pt. "Ja jak wolontariusz. Poznaję sposoby szybkiego uczenia się".

21 października 2008 r. - uczniowie klasy III przystąpili do organizowanego po raz pierwszy egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego.

21 - 22 października 2008 r. - wycieczka uczniów klasy I i II do Warszawy. W bogatym programie znalazło się wiele atrakcji. Spośród nich należy wymienić wizytę w Cinema Park. Nasi widzowie mogli na sobie doświadczyć interaktywnej metody nauczania, która angażuje wszystkie zmysły. W przygotowanym dla nas trzygodzinnym bloku programów tematycznych znalazła się wizyta w sali muzyki (koncert dźwięków i kolorów inspirowanych przez naturę), sala wyobraźni, interakcji, ruchu, inspiracji. W świecie 3 D mogliśmy ujrzeć ziemię w ogniu i  zrozumieć wiele zjawisk dotyczących naszej planety. Kolejnym ważnym punktem był spektakl "Zemsta" w Teatrze Polskim. Twórczość A. Fredry była nam znana już wcześniej, nie mogliśmy się więc nudzić. Niewątpliwie innego rodzaju atrakcją była wizyta w centrum "Złote Tarasy". Tutaj także nie zabrakło wielu wrażeń.

31 października 2008 r. - w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa miasta Suwałk Szkół Gimnazjalnych w pływaniu drużynowym. Po emocjonujących zawodach okazało się, że wśród najlepszych znalazło się nasze gimnazjum. Gimnazjum im. Marii Konopnickiej zajęło bardzo wysokie trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. Zajęliśmy także 3 miejsce w rywalizacji w kategorii dziewcząt oraz w kategorii chłopców. Naszym zawodnikom oraz Panu Prof. Edwardowi Decowi należą się gratulacje

LISTOPAD 2008

7 listopada 2008 r. - okolicznościową akademią "W drodze do Niepodległości" przygotowaną pod kierunkiem Pani Prof. Mirosławy Kalejty uczciliśmy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na bogaty program złożyła się patriotyczna poezja, doskonale przygotowana oprawa muzyczna oraz wiele innych atrakcyjnych elementów wizualnych.

8 listopada 2008 r. - bierzemy z powodzeniem udział w Mistrzostwach Grupy Północnej Szkolnego Związku Sportowego w pływaniu w Augustowie. Oprócz naszego gimnazjum z Suwałk wzięły udział tylko 3 szkoły. Pamiątką tego ważnego wydarzenia są piękne dyplomy z logo Igrzysk Olimpijskich "Beijing 2008" (Pekin 2008). Udany start to zasługa Pana Prof. Edwarda Deca.

11 listopada 2008 r. - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w oficjalnych miejskich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz śp. Prof. Edwarda Szczepanika przez JE Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego. Nie zabrakło nas także pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Natomiast wieczorem uczestniczyliśmy w III Młodzieżowym Marszu Niepodległości, który zorganizowała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 pod hasłem „Nie tylko myślą, lecz czynem dziękujemy za wolność!” Obchody rozpoczęła wieczorna msza w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie uczestnicy marszu przeszli pod Dąbek Wolności, gdzie złożone zostały kwiaty i wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Pochód przeszedł kolejno ulicami: Hamerszmita, Mickiewicza oraz Bakałarzewską, aby dotrzeć pod pomnik Polskiej Organizacji wojskowej na cmentarzu komunalnym. W trakcie marszu towarzyszyły nam pieśni patriotyczne oraz światło zapalonych pochodni.

17 listopada 2008 r. - 22 uczniów klasy trzeciej przystąpiło do próbnego egzaminu gimnazjalnego (część matematyczno - przyrodnicza). Było tak jak na prawdziwym egzaminie. Nic nie zastąpi tej atmosfery z lekkim dreszczykiem. Doskonałe wyniki traktujemy jako zapowiedź sukcesu na prawdziwym egzaminie.

30 listopada 2008 r. - podczas Mszy świętej przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas złożyli swoje najserdeczniejsze życzenia Ks. Andrzejowi Stokłosie, który tego dnia obchodził swoje imieniny. W następnych dniach kwiaty oraz życzenia złożyły także poszczególne klasy.

 

GRUDZIEŃ 2008

1 grudnia 2008 r. - Komisja konkursowa ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Dar ziemi - darem życia. Nie marnuję żywności" w Olsztynie dokonała rozstrzygnięcia. Wśród nagrodzonych w kategorii "gimnazjum" drugie miejsce przypadło Pawłowi Lorkowi.
Ta sama komisja rozstrzygnęła również konkurs fotograficzny "Dar ziemi - darem życia..." Tutaj także drugie miejsce przypadło uczniowi naszego gimnazjum Tomaszowi Korzunowi.
Organizatorem obu konkursów był Bank Żywności w Olsztynie.

3 grudnia 2008 r. - klasa trzecia wzięła udział w specjalnej lekcji poświęconej prześladowaniom chrześcijan we współczesnym świecie. W związku z tym podjęto "Apel w obronie prześladowanych chrześcijan w Indiach": W niezwykłym okresie adwentu przeciwstawmy się łamaniu podstawowych praw człowieka: prawa do życia i wolności religijnej. Wobec nasilającej się fali okrutnych prześladowań chrześcijan w Indiach nie możemy pozostać obojętni. Mordowanie księży i wiernych, gwałcenie sióstr zakonnych, niszczenie kościołów, instytucji kościelnych oraz domów są przykładami terroru dokonywanego na hinduskiej ludności. Systematyczna propaganda nienawiści do Kościoła i chrześcijan powoduje, iż wielu mieszkańców państwa łatwo wierzy w fałszywe informacje. Szerzenie niebezpiecznej ideologii z wykorzystaniem religijnych uczuć tłumu jest dobrze zaplanowaną akcją polityczną.
Pomóżmy ludziom wiernym Chrystusowi poprzez modlitwę i składanie podpisów na odpowiednich kartach.

5 grudnia 2008 r. - nasze gimnazjum odwiedził prawdziwy św. Mikołaj. Ten od dawna oczekiwany dzień przyniósł nam wiele niespodzianek. Zgodnie z tradycją w dniu swoich imienin Święty hojnie obdarował wszystkich uczniów wspaniałymi prezentami. Okazało się, że każdy z nich był wyjątkowo grzeczny tego roku, dlatego nikt nie dostał rózg. Nasz gość nie zapomniał również o nauczycielach. Mikołajki zorganizowała klasa III.

5 - 7 grudnia 2008 r. - uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w kolejnej świątecznej zbiórce żywności zorganizowanej przez Federację Banków Żywności. Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze skupieni w Szkolnym Kole Caritas. Zebrana żywność trafi do podopiecznych organizacji charytatywnych.
7 grudnia 2008 r. - uroczysta Msza św. wspólnotowa społeczności Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. W oprawę liturgii zaangażowały się wszystkie klasy. Przygotowaliśmy czytania mszalne, modlitwę wiernych, procesję z darami oraz śpiew. W związku z okresem adwentu staraliśmy się pamiętać o przygotowaniu się na Boże Narodzenie. Wysłuchaliśmy słów Ks. klaretyna na temat powołania oraz poznaliśmy historię jego zakonu.
W związku z imieninami Ks. Proboszcza Jaremy Sykulskiego życzenia oraz kwiaty złożyła delegacja złożona z Dyrekcji oraz przedstawicieli społeczności uczniowskiej. Czcigodny Jubilat nie ukrywał wzruszenia dziękując za okazaną pamięć.

 

8 grudnia 2008 r. - dowiedzieliśmy się, że nasza szkolna koleżanka Martyna Sokołowska została Szefową Suwalskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Suwalski oddział WOŚP kierowany przez Martynę zagra 11 stycznia 2009 r. Znając naszą koleżankę przewidujemy, że czeka nas mnóstwo niezwykłych atrakcji.
O Martynie możecie przeczytać m.in. tutaj:

http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/zdrowie_pomoc_spoleczna/Suwalski_Sztab_WOSP_zabral_sie_ostro_do_roboty.htm?WBCMODE=PresentationUnpublisheddefault

http://www.suwalki24.pl/content/view/3675/1/
 9 grudnia 2008 r. - w związku z obchodzonym Rokiem św. Pawła Kuria Diecezjalna w Ełku zorganizowała specjalny konkurs poświęcony osobie Apostoła Narodów. Konkurs "Odkrywamy aktualność nauczania św. Pawła w I i II Liście do Koryntian" zainteresował przede wszystkim klasę trzecią. Zwycięzcami etapu szkolnego zostali:  Izabela Cieślukowska, Aneta Kowalewska, Urszula Osewska oraz Bogumił Kędzior. Będą oni reprezentować naszą szkołę na kolejnym etapie.

11 grudnia 2008 r. - próbny egzamin z języka polskiego. Nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z kilku przedmiotów (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, plastyka).

13 grudnia 2008 r. - Dzień Sportu w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Wszystkie trzy klasy zmierzyły się ze sobą w kilku konkurencjach, których wspólnym mianownikiem była szlachetna sportowa rywalizacja w dziedzinie ciała i ducha. Wielkim zwycięzcą tego dnia okazała się klasa trzecia, która nie znalazła sobie równych.
Pierwszą konkurencją były rozgrywki w piłce ręcznej (każdy z każdym). Wygrała klasa III, następna była klasa druga, a po niej pierwsza.
Kolejną kategorią konkursową był doping. W tej konkurencji wygrała klasa III, następnie klasa II i klasa I.
Na zakończenie rozstrzygnięto nową kategorię konkursową: sztuka. Pan Prof. Edward Dec podkreślał, że jest to szczególnie ważne, ponieważ prezentacja artystyczna także na igrzyskach olimpijskich honorowane jest medalem! Szczególną inwencją i pomysłowością (stroje, choreografia, pomysły) wykazała się klasa III. Dalsze miejsca zajęły klasa II i I.

 

15 grudnia 2008 r. - wielki sukces naszych uczniów przygotowywanych przez Panie Prof. Urszulę Danilewicz oraz Małgorzatę Wiszniewską - Karalus w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego (sesja jesienna) Olimpus. Uczennica klasy trzeciej Magda Szałaj zajęła drugie miejsce w skali kraju! Dyplom laureata za bardzo wysokie wyniki (pierwsza dziesiątka) otrzymali również Aleksandra Wiśniewska (klasa trzecia) oraz Kacper Pomian (klasa druga). 


16 grudnia 2008 r. - odbyło się rozstrzygnięcie IV Szkolnego Konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny. Do konkursu zgłoszono rekordową ilość prac ze wszystkich klas. Słowa podziękowań należą się szczególnie klasie trzeciej, która zgłosiła największą ilość prac. Jury pod kierunkiem Siostry Małgorzaty dokonało ostatecznie sprawiedliwego wyboru. I miejsce zdobyła piękna praca Martyny Sokołowskiej, II miejsce - Aleksandry Wichert, III miejsce - Ani Pyłko. Wyróżnienia otrzymały prace następujących uczniów: Magdy Szałaj oraz Aleksandry Kościuch. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na specjalnej ekspozycji, którą można było podziwiać podczas szkolnej wigilii. Budziły powszechny zachwyt uczniów, ich rodziców oraz zaproszonych gości.
 

17 grudnia 2008 r. - uroczyste spotkanie wigilijne społeczności szkolnej. Najpierw uczniowie wystawili okolicznościowe jasełka. Była również modlitwa przy zapalonych świecach i łamanie się opłatkiem. W tych wzruszających chwilach spotkaliśmy się wszyscy: uczniowie, Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi, a także nasi rodzice i przyjaciele. Swoją obecnością zaszczycił nas Ks. Proboszcz Jarema Sykulski.
A potem przy pięknie zastawionym stole długo śpiewaliśmy kolędy i dawaliśmy się ponieść niepowtarzalnej atmosferze świąt Bożego Narodzenia.
Obejrzyj galerię!
 

17 grudnia 2008 r. - jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły było uhonorowanie Pana Prof. Edwarda Deca wysokim odznaczeniem państwowym. Jego zasługi na polu krzewienia kultury fizycznej, liczne osiągnięcia podopiecznych na najbardziej prestiżowych zawodach w kraju i na świecie (także i na igrzyskach olimpijskich) sprawiły, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński odznaczył naszego Profesora Złotym Krzyżem Zasługi. Ceremonia wręczenia odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

20 grudnia 2008 r. - ostatni dzień nauki w tym roku kalendarzowym. Spotkamy się w przyszłym roku...

2009

STYCZEŃ 2009 R.

5 stycznia 2009 r. - po świątecznej przerwie spotykamy się w naszej ulubionej szkole. Witają nas pięknie udekorowane sale oraz wzajemna życzliwość. Wielu z nas podjęło postanowienia noworoczne.

10 stycznia 2009 r. - spotkanie wszystkich członków Szkolnego Koła Caritas. Ustaliliśmy plan wspólnych działań z zaprzyjaźnionym kołem Caritas działającym przy Zespole Szkół nr 2.

11 stycznia 2009 r. - wspólnotowa Msza św. społeczności szkolnej naszego gimnazjum. Nie mogło zabraknąć uroczystej oprawy liturgicznej oraz zaangażowania naszych uczniów w przebieg całej liturgii.

14 stycznia 2009 r. - próbny egzamin w części humanistycznej.

15 stycznia 2009 r. - klasa trzecia przystąpiła do próbnego egzaminu gimnazjalnego (część matematyczno - przyrodnicza).

16 stycznia 2009 r. - kolejny dzień egzaminów gimnazjalnych, tym razem język angielski.

19 stycznia 2009 r. - spotkania z rodzicami. Okazuje się, że wielu z naszych uczniów zasłużyło na pochwałę. Wywiadówka może być całkiem sympatyczna.

LUTY 2009

10 lutego 2009 r. - nasze koleżanki z klasy trzeciej osiągają ogromny sukces podczas konkursu przedmiotowego z języka polskiego na etapie rejonowym. Karolina Skarżyńska oraz Magda Szałaj zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego konkursu!

11 lutego 2009 r. - wizyta Martyny Sokołowskiej u Pana Prezydenta Miasta Suwałk i rozmowa na temat tegorocznego przebiegu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

12 lutego 2009 r. - Magda Szałaj zostaje zwyciężczynią etapu rejonowego konkursu z fizyki i tym samym przechodzi do etapu wojewódzkiego.

13 lutego 2009 r. - szkolne obchody dnia św. Walentego. Jak zwykle była to okazja do okazania sobie życzliwości i sympatii. Kartki walentynkowe otrzymali nawet nauczyciele!

14 lutego 2009 r. - Pan Prof. Edward Dec został uhonorowany prestiżową nagrodą "Włócznia Jaćwingów", którą z rąk Prezydenta Miasta otrzymał za wybitne zasługi dla Suwałk w kategorii "działania oświatowe.

15 lutego 2009 r. - tradycyjna wspólnotowa Msza św. społeczności szkolnej GMK zbiegła się z niezwykłą uroczystością w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W związku z przypadającym na ten dzień wspomnieniem bł. Ks. Michała Sopoćki (spowiednika św. Faustyny Kowalskiej) w parafii odbyła się podniosła ceremonia peregrynacji relikwii bł. Ks. M. Sopoćki. Mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur. Nasi uczniowie jak zwykle zadbali o uroczystą oprawę liturgiczną. Do nas należało m.in. wykonanie psalmu oraz modlitwy wiernych. Wśród darów ołtarza znalazł się piękny ornat złożony w imieniu społeczności szkolnej GMK. Uczniowie naszej szkoły w imieniu młodzieży całego miasta w podniosłej procesji przynieśli przed ołtarz dary swoich serc. Obejrzyj galerię!

18 lutego 2009 r. - kolejne zwycięstwo ucznia Gimnazjum im. Marii Konopnickiej! Magda Szałaj znajduje się wśród najlepszych podczas etapu rejonowego konkursu przedmiotowego z geografii.

19 lutego 2009 r. - etap rejonowy konkursu przedmiotowego z języka angielskiego kończy się wielkim sukcesem naszych uczniów. Uczniowie Katarzyna Powichrowska, Magda Szałaj oraz Kacper Pomian (klasa druga) wygrywają konkurs i kwalifikują się tym samym do etapu wojewódzkiego.
Przypomnijmy, że Magda Szałaj uzyskuje tytuł finalisty etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, fizyki i geografii.

20 lutego 2009 r. - wielka zimowa wyprawa klasy drugiej. Wśród wielu atrakcji niewątpliwie największą okazał się kulig czyli jazda saniami po ośnieżonych drogach i bezdrożach Suwalszczyzny. Obejrzyj galerię!

27 lutego 2009 r. - odbył się etap szkolny IX Konkursu Wiedzy Biblijnej dla gimnazjalistów województwa podlaskiego. Tematem tegorocznych zmagań młodych znawców Pisma świętego była I Księga Samuela. Do etapu wojewódzkiego awansowały Karolina Skarżyńska oraz Aleksandra Kierejsza (obie z klasy trzeciej).

MARZEC 2009

7 marca 2009 r. - Szkolne Koło Caritas odbyło wspólne spotkanie z Kołem działającym przy Zespole Szkół nr 2. Podjęliśmy decyzję m.in. o wspólnej organizacji Dni Afryki, które mają służyć przybliżeniu problemów Czarnego Kontynentu.

8 marca 2009 r. - Wspólnotowa Msza św. społeczności szkolnej Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Jak zwykle wzięli w niej udział: Dyrekcja, klasy ze swoimi wychowawcami, nauczyciele i pracownicy GMK, rodzice oraz nasi przyjaciele. W koncelebrze Ks. Proboszcz Jarema Sykulski oraz Ks. Andrzej Stokłosa. Obaj zwrócili uwagę na perfekcyjne przygotowanie liturgii, oprawy muzycznej, czytań, modlitwy wiernych, procesji z darami przez klasę pierwszą.
Pamiętaliśmy również o naszych paniach. Piękne żółte tulipany były dowodem naszej pamięci.

9 marca 2009 r. - Msza św. za śp. Władysława Łuczaja. Wspólnota szkolna łączy się w bólu i modlitwie z naszymi nauczycielami, którzy utracili ojca i teścia.

10 marca 2009 r. - specjalna projekcja filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". W seansie uczestniczyła tylko nasza szkoła. Obraz przedstawia życie księdza kapelana i męczennika Solidarności, zamordowanego przez komunistycznych oprawców. Wszyscy byliśmy głęboko poruszeni, w wielu oczach pojawiły się łzy.

   12 marca 2009 r.
- wydarzenie bez precedensu w historii naszej szkoły! Dwie uczennice (P. Prof. Urszuli Danilewicz): Magda Szałaj oraz Katarzyna Powichrowska okazały się najlepsze podczas finału wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Magda Szałaj zajęła pierwsze miejsce w województwie podlaskim, Katarzyna Powichrowska była druga. Serdecznie im gratulujemy, wszyscy jesteśmy z nich dumni!

 

 

16 marca 2009 r. - społeczność szkolna GMK zbiera się w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby modlić się za duszę śp. Ks. Kanonika Artura Śliwowskiego.


19 marca 2009 r.
- w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbył się pod patronatem J. E. Bpa Jerzego Mazura diecezjalny etap Konkursu Biblijnego dla uczniów gimnazjum pod hasłem „Odkrywamy nauczanie św. Pawła w I i II Liście do Koryntian”. Wśród finalistów etapu szkolnego biorących udział w konkursie znalazła się uczennica klasy III, Aneta Kowalewska. Jury po zakończeniu emocjonujących rozgrywek wydało werdykt stwierdzający, że Aneta Kowalewska zajęła drugie miejsce podczas finału diecezjalnego. Serdecznie gratulujemy tak znakomitego wyniku. Wręczenie nagród nastąpi 1 VI 2009 r. podczas ogólnopolskiego festynu rodzinnego z udziałem TVP 1.
Obejrzyj galerię fotografii - kliknij

 

 

20 marca 2009 r.
- wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kościele pw. NSPJ. W rozważaniach zwrócono szczególną uwagę na problem dzieci w Afryce. Było to równocześnie działanie organizowane w ramach kategorii "nabożeństw misyjnych" ogólnopolskiego Konkursu "Mój szkolny kolega z misji".

 

 

23 marca 2009 r. - dwie uczennice klasy trzeciej: Karolina Skarżyńska oraz Dominika Gadamer zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego I Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla gimnazjalistów województwa podlaskiego.

26 - 27 marca 2009 r. - odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je Ks. dr Wojciech Kalinowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Dzięki zaangażowaniu Ks. Proboszcza Jaremy Sykulskiego oraz Ks. Andrzeja Stokłosy mogliśmy dwukrotnie uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Najpierw gościliśmy grupę kleryków z Seminarium Duchownego, który z zespołem Vox Cordis przedstawił specjalny program. Następnego dnia wzięliśmy udział w bardzo ciekawym wykładzie Pana Arkadiusza Nowalskiego "Partnerstwo na rzecz życia", który promował tematykę przeszczepów i krwiodawstwa.

26 marca 2009 r. - uczestniczyliśmy w  VIII Suwalskich Targach Książki Edukacyjnej, gdzie mogliśmy się zapoznać z ofertą szkół ponadgimnazjalnych.

27 marca 2009 r. - podczas VIII Targów Edukacyjnych nasze szkolne pismo "GMK" uzyskało wyróżnienie. Dyplom oraz nagrodę rzeczową odebrał opiekun redakcji.

27 - 29 marca 2009 r. - kilkunastu wolontariuszy uczestniczy w akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bank Żywności, przebiegającej pod hasłem "Nie zmarnuj okazji, żeby pomóc". Tym razem wielkanocna zbiórka żywności przeznaczona jest na rzecz organizacji charytatywnych.

KWIECIEŃ 2009 R.

2 kwietnia 2009 r. - uroczyste obchody IV rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczęliśmy od wspólnego wyjścia pod Pomnik Jana Pawła II. Wzięli w nim udział Pani Dyrektor, wszyscy uczniowie szkoły oraz nauczyciele. Tutaj złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze oraz zmówiliśmy wspólną modlitwę.
Po powrocie do szkoły odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy III. Mogliśmy ponownie zobaczyć najważniejsze chwile z życia naszego Wielkiego Rodaka, przypomnieć najsłynniejsze teledyski oraz wysłuchać papieskiego testamentu.
Po części refleksyjnej odbył się szkolny turniej wiedzy o Janie Pawle II, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas. Ostatecznie okazało się, że pytania wcale nie były takie trudne i wszyscy zasłużyli na papieskie kremówki.
Na szkolnym korytarzu pojawiła się piękna dekoracja z portretem Jana Pawła II. ZOBACZ GALERIĘ FOTOGRAFII: KLIKNIJ

2 kwietnia 2009 r. - wzięliśmy udział w V Suwalskich Dniach Świętości Życia oraz w marszu ulicami naszego miasta. Były to nasz hołd złożony Janowi Pawłowi II.

3 kwietnia 2009 r. - uczennice Agnieszka Mackiewicz, Milena Karmiłowicz, Urszula Osewska oraz Aneta Kowalewska reprezentowały naszą szkołę na I konkursie recytatorskim poezji religijnej, który został zorganizowany przez Zespół Szkół nr 3 w IV rocznicę śmierci Jana Pawła II. Ostatecznie bardzo wysokie III miejsce przypadło Anecie Kowalewskiej. Urszula Osewska otrzymała wyróżnienie!

17 kwietnia 2009 r. - w naszym Gimnazjum odbył się etap rejonowy Konkursu Biblijnego "Czytamy z pamięci Ewangelię św. Łukasza", organizowany przez Wydział Katechetyczny Ełckiej Kurii Diecezjalnej w Ełku. Wzięli w nim udział laureaci etapu szkolnego ze szkół z Suwałk, powiatu suwalskiego oraz sejneńskiego. Pracom Jury przewodniczył Ks. Andrzej Grochowski, Wizytator Diecezjalny. W jury zasiedli również Pani Jadwiga Orłowska, dyrektor GMK, Henryka Hołownia, nauczyciel języka polskiego; Ewa M. Doroszko - nauczyciel z Sejn, Mirosław Hartung - prezes SALOS.

Uczestnicy konkursu mogli spotkać się z nauczycielami naszej szkoły oraz ją zwiedzić. Na zakończenie wykonaliśmy także wspólną fotografię. Zobacz galerię: kliknij.

Lub też: www.chomikuj.pl/gmk1 w dziale: Konkurs czytamy Pismo święte.

19 kwietnia 2009 r. - Tradycyjna wspólnota Msza św. społeczności szkolnej Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. W tym dniu w sposób szczególny wspominaliśmy kilka ważnych wydarzeń. Modlitwą i pamięcią ogarnialiśmy Papieża Benedykta XVI - w IV rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Wspominaliśmy także śp. Ks. Jerzego Zawadzkiego (II rocznica śmierci). Na niedzielę tę przypadała również uroczystość odpustowa - święto Miłosierdzia Bożego. Wzięliśmy także udział w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego.

Było to wreszcie świętego Międzynarodowej Caritas, a zarazem święto naszego Szkolnego Koła Caritas.

Oprawę liturgiczną przygotowała klasa II wraz z wychowawcą (Panią Prof. Celiną Pietrewicz).

22 - 24 kwietnia 2009 r. - egzaminy gimnazjalne. Przez 3 dni uczniowie klasy trzeciej zmierzyli się z egzaminami w części humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej oraz języka angielskiego.

23 kwietnia 2009 r. - II rocznica śmierci Ks. Jerzego Zawadzkiego, duszpasterza i przyjaciela naszej szkoły. Wraz ze Szkolnym Kołem Caritas im. ks. J. Zawadzkiego przy ZS nr 2 wzięliśmy udział we Mszy św. w Kościele pw. NSPJ, a potem przeszliśmy na cmentarz, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się przy jego grobie.

26 kwietnia 2009 r. - w 2. rocznicę pogrzebu Ks. J. Zawadzkiego uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kościele pw. NSPJ, a następnie przeszliśmy na cmentarz. Tam uczestniczyliśmy w dalszych obchodach, przygotowanych przez wdzięcznych Suwalczan.

27 kwietnia 2009 r. - odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów naszej szkoły poświęcony drugiej rocznicy śmierci Ks. Jerzego Zawadzkiego. Swoją obecnością zaszczycił nas artysta, pieśniarz i przyjaciel Ks. J. Zawadzkiego, Tolek Jabłoński. Mogliśmy wysłuchać koncertu jego pieśni, z których większość była dedykowana naszemu zmarłemu duszpasterzowi.

W programie znalazły się również dwa filmy, które przybliżały sylwetkę i dokonania Zmarłego. Film przedstawiający Parafialną Szkolę Romską przygotowali i wyświetlili dwaj uczniowie Zespołu Szkół Technicznych (Marcin Chrulski oraz Marcin Skibicki - kl. III TE). ZOBACZ GALERIĘ FOTOGRAFII: KLIKNIJ

MAJ 2009 R.

3 maja 2009 r. - bierzemy udział w Miejskich obchodach 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw spotkaliśmy się na na placu przed konkatedrą świętego Aleksandra na uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, a następnie w złożeniu kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja.

4 maja 2009 r. - szkolna uroczystość poświęcona Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz. Młodzież przygotowała okolicznościowe utwory patriotyczne oraz piękne pieśni. Zobacz galerię: kliknij7 maja 2009 r. -
spotkanie z Panem Stanisławem Zaborowskim, egzaminatorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na temat bezpieczeństwa na drodze. Gość przedstawił zasady dotyczącego bezpiecznego poruszania się po drodze oraz szereg informacji dotyczących ruchu drogowego.9 - 10 maja 2009 r. - wycieczka do Torunia zorganizowana przez Pana Prof. Macieja Węsierskiego. Mogliśmy poznać nie tylko piękne miejsca, ale również poznać bogatą historię tych ziem.11 maja 2009 r.
- Dominika Gadamer (uczennica klasy trzeciej) została laureatką I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla gimnazjalistów województwa podlaskiego. Dominika wykazała się ogromną wiedzą na temat samorządu terytorialnego, jego struktury i zadań. Warto dodać, że w finale wzięło udział ponad 50 uczniów z kilkudziesięciu szkół w województwie.

Na zdjęciu: Dominika Gadamer oraz Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska

 15 maja 2009 r. -
zakończenie szkolnego etpapu konkursu "Rady na odpady" organizowanego przez Gimnazjum nr 7. Najlepsze prace (kategorie: prace ręczne z odpadów oraz prezentacje multimedialne) zostały przekazane do organizatora konkursu.
Na zdjęciu: Piękna lampka nocna wykonana w całości z surowców wtórnych

 

20 maja 2009 r. - odbyło się spotkanie społeczności szkoły z Księdzem Antonim Gabrelem, kapłanem tworzącym poezję. Najpierw młodzież przedstawiła biografię gościa, recytowała jego poezję oraz fragmenty pamiętnika. Następnie odbyła się część mniej oficjalna, w czasie której Ks. A. Gabrel odpowiadał na pytania i przybliżył swoją twórczość. Mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób powstały dotychczasowe tomiki, jak rodzi się natchnienie oraz poznać inne szczegóły warsztatu poety.
Ksiądz poeta - jak się okazało - przez wiele lat był również misjonarzem. Barwnie opowiadał o swoich przeżyciach m.in. w  Hondurasie i Ameryce Południowej.

22 maja 2009 r. - wystawa w Muzeum Okręgowym - "Generał brygady pilot Witold Urbanowicz - Legenda Polskich Skrzydeł", wystawa fotografii S. Wosia "Suwalskie".

25 maja 2009 r.
- nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji ogólnomiejskiego konkursu "Supergłowa suwalskich gimnazjów". Wśród najlepszych finalistów znalazł się również przedstawiciel naszej szkoły  Kacper Pomian. Dzielnie mu kibicowała klasa II.

26 maja 2009 r.
- podsumowanie szkolnego projektu poświęconego selektywnej zbiórce odpadów. Pięć zespołów z naszej szkoły przygotowało filmy, wywiady oraz materiał fotograficzny poświęcone problemom związanym z gospodarką odpadami w Suwałkach, ich przetwarzaniem itp. Pokłosiem projektu są plakaty, miniaturowe pojemniki oraz specjalny - opracowany przez uczniów - raport.

Uczyliśmy się również, jak układać sztućce, serwisy obiadowe i do kawy, porcelanę... Poznawaliśmy zasady savoir - vivre przy stole. Dobre maniery oraz zachowanie na co dzień i w różnych sytuacjach życiowych nie są nam obce.
Na zdjęciu: Wzorcowa praca wykonana przez Martynę Sokołowską... Wszystkie sztućce są na swoim miejscu.

CZERWIEC 2009 R.

1 czerwca 2009 r. - drużyna naszej szkoły wzięła udział w IV Miejskim Turnieju Piłki Siatkowej szkół gimnazjalnych z terenu miasta Suwałk. Nasi zawodnicy zajęli wysokie miejsce, a pozostali uczniowie dzielnie dopingowali ich z trybun sportowych w Zespole Szkół nr 2. Dzień Dziecka na sportowo był już tradycją naszej szkoły.

1 - 3 czerwca 2009 r. - klasa II udała się wraz z wychowawcą na biwak do miejscowości Krasne koło Krasnopola.

4 - 6 czerwca 2009 r. - na biwak udaje się klasa I wraz z wychowawcą (również do miejscowości Krasne).
15 czerwca 2009 r.
na auli Szkoły Podstawowej nr 10 odbyło się rozstrzygnięcia Międzyszkolnego Konkursu "Rady na odpady", w którym wzięło udział kilkunastu uczniów naszej szkoły. Wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna otrzymała Olga Dziemian (klasa trzecia) naszego gimnazjum.


 

10 czerwca 2009 r. - poznaliśmy wyniki egzaminów gimnazjalnych, na które czekaliśmy z taką niecierpliwością. Już po raz drugi okazały się dla nas wyjątkowo pomyślne! Zdecydowanie przekroczyliśmy średnią kraju, województwa i miasta. Nasz średni wynik wyniósł 82,3 %

19 czerwca 2009 r. - uroczyste zakończenie roku szkolnego. Najpierw spotkaliśmy się w kościele pw. NSPJ, gdzie Mszą św. podziękowaliśmy za udany rok szkolny. Ks. Proboszcz Jarema Sykulski, sprawujący liturgię pogratulował wspaniałego wyniku z egzaminu gimnazjalnego i podkreślił, że warto przyjrzeć się swoim dokonaniom, by móc jeszcze lepiej rozpocząć nowy etap. Jak zwykle oprawa należała do nas: były więc czytania, śpiewy, ministranci. Pięknym akcentem był też "koncert" skrzypcowy Oli Nalaskowskiej, który wszystkim przypadł do gustu.

Zakończenie roku szkolnego przygotowała klasa II pod opieką Pani Prof. Celiny Pietrewicz. Były listy gratulacyjne, nagrody dla naszych najlepszych oraz wiele słów życzliwości i serdeczności. W tym roku mieliśmy blisko 10 finalistów i laureatów różnych konkursów przedmiotowych. Także wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz średnie końcoworoczne mogą być powodem dumy dla wielu naszych uczniów. Po raz pierwszy kilkunastu uczniów szkoły wpisało się do "Złotej Księgi GMK".

GALERIA ZDJĘĆ