ROK SZKOLNY 2009/2010

Powrót do archiwum

1 września 2009 r. - uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Każde ważne święto - jako wspólnota szkolna - rozpoczynamy od Mszy świętej. Także w tym roku spotkaliśmy się w naszej pięknej świątyni, by Bogu powierzyć nasze dalsze wysiłki, trudy, byśmy potrafili dobrze wykorzystać otrzymane talenty. Ks. Proboszcz Jarema Sykulski, sprawujący Mszę św. niezwykle serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych przed ołtarzem. Zwrócił uwagę, że szkoła pomimo krótkiego okresu istnienia, może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Odnosząc się do tragicznej rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypomniał, jak ważną rzeczą w życiu każdego człowieka i całego narodu jest prawda. I - możemy być dumni - nazwał nasze gimnazjum miejscem, w którym możemy odkryć prawdę. Wszyscy tutaj służymy prawdzie, której pełnią jest sam Bóg. Odnosząc się do sylwetki naszej patronki, przypomniał także rolę patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Nowy rok szkolny jest czymś w rodzaju czystego zeszytu. I tylko od nas zależy, jak go zapiszemy. Tymi słowami życzył wszystkim uczniom, by ambitnie dążyli do osiągania wyznaczonych celów.

Warto podkreślić, że przy ołtarzu pojawili się nowi ministranci  z klas pierwszych. Liturgiczna Służba Ołtarza, śpiew psalmu, czytanie lekcji, modlitwa wiernych, procesja z darami, to stały już obraz naszych Mszy św.

Na szkolnej auli odbyła się dalsza część uroczystości. Po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Z ciepłym uśmiechem i ogromną dawką życzliwości powitała wszystkich przybyłych. Z radością zauważyła, że jest nas z każdym rokiem więcej. Nie zapomniała także o miłych słowach pod adresem ubiegłorocznych absolwentów, którzy licznie przybyli do swojej ulubionej szkoły. Zachęciła nowych uczniów do wytężonej pracy i troski o swój wszechstronny rozwój. Gimnazjum im. Marii Konopnickiej stara się być szkołą przyjazną każdemu uczniowi, ale także trzymać wysoki poziom nauczania. Wymiernym efektem tej troski są wspaniałe wyniki na egzaminach gimnazjalnych. Zwróciła uwagę, że na sukcesy pracują nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także środowisko rodzinne. Nawiązując do 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaznaczyła, że także uczniowie naszej szkoły poczuwają się do odpowiedzialność za losy Ojczyzny i chcą stanąć w jednym szeregu z tymi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Zakończyła swoje wystąpienie przypomnieniem niezwykle ważnych dla nas wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W dalszej kolejności pożegnaliśmy Ks. Andrzeja Stokłosę, który dotąd uczył w naszej szkole religii. Obecnie zastąpi go Ks. Janusz. Ks. Andrzej nie szczędził ciepłych słów, a na pożegnanie pobłogosławił zebranych.

Licznie zebrani rodzice mogli na specjalnym spotkaniu poznać kadrę nauczycielską oraz specyfikę naszej szkoły. W tym samym czasie wychowawcy poszczególnych klas spotkali się ze swoimi wychowankami. Nowy rok zaczął się i zakończy się za 10 miesięcy.

GALERIA ZDJĘĆ

11 września 2009 r. - odbyło się uroczyste spotkanie w Urzędzie Miasta, podczas którego dwie nasze absolwentki otrzymały specjalne dyplomy oraz tytuł "Mądrych sów". Z rąk Wiceprezydenta Miasta Pana Czesława Renkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach Włodzimierza Marczewskiego dyplom otrzymały Magda Szałaj, Katarzyna Powichrowska oraz ich nauczycielka Pani Prof. Urszula Danilewicz. Wielokrotnie podkreślono, że Magda Szałaj była nie tylko laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, ale również finalistką konkursów języka polskiego, geografii, fizyki. Katarzyna Powichrowska była z kolei laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Osobne podziękowania otrzymała Pani U. Danilewicz.

15 września 2009 r. - w "Tygodniku Suwalskim" (nr 37/2009) ukazał się artykuł "Mądre Sowy", który prezentuje dokonania uczennic Gimnazjum im. M. Konopnickiej oraz ich nauczycielki Pani Prof. Urszuli Danilewicz. Tekst został ozdobiony fotografią.

21 września 2009 r. - pierwsze w tym roku "robocze" spotkanie z rodzicami (czyli tzw. wywiadówka). Na szczęście były same pochwały.

23 września 2009 r. - klasa II wzięła udział w akcji "Sprzątanie świata". Sprzątaliśmy tereny nad Czarną Hańczą. Efektem było 10 worków wypełnionych porzuconymi śmieciami.

25 - 26 września 2009 r. - kilkunastu wolontariuszy ze wszystkich klas wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Podziel się posiłkiem" zorganizowanej przez stowarzyszenie Bank Żywności w Suwałkach.

8 października 2009 r. - w 99 rocznicę śmierci naszej Patronki odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej szkoły. Tego dnia społeczność szkolna Gimnazjum im. Marii Konopnickiej otrzymała sztandar! Aktu uroczystego poświęcenia tej najcenniejszej "relikwii" dokonano w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ks. Jarema Sykulski, sprawujący Mszę św., podkreślał, że słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" to ogromny obowiązek, który powinien przyświecać wszystkim działaniom szkoły.
Na auli gościnnego I Liceum Ogólnokształcącego zasiedli znakomici goście. Naszą radość zechcieli podzielić m.in. Pan Prezydent Miasta Suwałk Józef Gajewski, który podkreślał wspaniałe wyniki szkoły. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska w uznaniu zasług otrzymała z jego rąk specjalny Medal Prezydenta Miasta Suwałk.
Ten dzień był wyjątkowy również dla uczniów klas pierwszych, którzy tego dnia złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Społeczność szkolna powiększyła się w ten sposób o dwie klasy!
Na zakończenie odbył się wzruszający występ młodzieży (montaż słowno - muzyczny) przygotowany pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz oraz Pani Prof. Urszuli Dec.
Nadanie sztandaru oraz ślubowanie stało były wydarzeniem szeroko komentowanym przez lokalne media (zapraszamy do obejrzenia galerii: http://kuriersuwalski.pl/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=33&Itemid=17

Nasza galeria

14 - 15 października 2009 r. - obchodziliśmy Dzień Papieski (w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - papież wolności"). Kilka dni wcześniej specjalnie udekorowaliśmy główny korytarz szkolny (portret Jana Pawła II). W salach pojawiły się gazetki ścienne. Nie zapomnieliśmy o naszym Papieżu na lekcjach. Temat pontyfikatu i jego znaczenia dla Polski był w tym roku motywem przewodnim. Na koniec grupa uczniów przeszła pod pomnik Jana Pawła II, by tam odśpiewać ulubioną pieśń Ojca Świętego "Barkę", odmówić modlitwę i zapalić znicze.

15 października 2009 r. - wiele lokalnych gazet napisało o naszej wyjątkowej uroczystości poświęcenia sztandaru szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w "Kurierze Suwalskim" (nr 28 z 15 X) - http://www.extra-media.pl/?module=content&hmenu=35&action=more&id=211

Również "Tygodnik Suwalski" zamieścił na 2 stronie bardzo ciepły tekst poświęcony naszej uroczystości:

16 października 2009 r. - wycieczka do Warszawy. Pojechała właściwie cała szkoła! Najpierw w grupach zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, by tam odbyć niesamowitą, żywą lekcję historii i patriotyzmu. Następnie zwiedzaliśmy piękny Pałac w Wilanowie, poznając w ten sposób kolejną chwalebną kartę historii naszego państwa. W programie nie zabrakło czegoś lżejszego, czyli wizyty w Złotych Tarasach.

22 października 2009 r.
- klasa trzecia przygotowała niezwykłe zajęcia: na kilka godzin sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwy warsztat kulinarny. Mogliśmy poznać zasady zdrowego żywienia, jak też zasady higieny i bezpieczeństwa podczas sporządzania potraw. Na zakończenie przygotowaliśmy wspaniałą ucztę, w której realizacji uczestniczyli wszyscy uczniowie. Tym razem były to kanapki oraz zapiekanki!27 października 2009 r. - cała szkoła uczestniczyła w specjalnym pokazie filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej". Filmowi towarzyszyły specjalne lekcje oraz prezentacje filmów dokumentalnych prezentujących udział Polaków w ratowaniu żydów podczas drugiej wojny światowej. Niewątpliwie tragiczne wydarzenia z przeszłości są dla wszystkich przestrogą, jak też budzą poczucie dumy z postawy naszych przodków w chwilach zagrożenia.

  

28 października 2009 r. -
klasa II przygotowała niezwykłą lekcję - debatę poświęconą problemom współczesnej demokracji. Zmierzyły się dwie strony, które przygotowały argumenty za i przeciw demokracji. W wyniku ożywionej dyskusji doszło do ogromnego spolaryzowania stanowisk, co sprawiło, że sędziowie mieli bardzo trudne zadanie. Niemniej należy podkreślić, że nikt nie pozostał obojętny. Na uwagę zasługują również piękne dekoracje auli, w której toczyła się debata. Całość została uwieczniona na kamerze wideo.


LISTOPAD 2009

2 listopada 2009 r. - pamiętaliśmy o odwiedzinach na suwalskim cmentarzu. Jak zwykle odwiedziliśmy również grób naszego zmarłego Przyjaciela szkoły, Ks. Jerzego Zawadzkiego.

8 listopada 2009 r. - pływacka reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Półfinale wojewódzkim w pływaniu gimnazjów (województwa podlaskiego) w Augustowie. Naszych zawodników przygotował Pan Prof. Edward Dec.

9 listopada 2009 r. - klasa trzecia pisała próbny egzamin gimnazjalny w części matematyczno - przyrodniczej. Była to wspaniała okazja do tego, by poznać swoje możliwości.

10 listopada 2009 r.
- odbyła się uroczysta akademia szkolna "Drogi do niepodległości" poświęcona 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem Pani Prof. Mirosławy Kalejty. W pięknie udekorowanej sali (jesienne liście, brzozowe krzyże, płonące znicze) mogliśmy na moment odczuć atmosferę tamtych wydarzeń. Ogromne wrażenie wywarł też minikoncert w wykonaniu naszych uczniów.

 

 

11 listopada 2009 r. - wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości (nasz poczet sztandarowy po raz pierwszy uczestniczył w uroczystościach miejskich).

12 listopada 2009 r. - uczestniczyliśmy w realizacji programu profilaktycznego "Twój piękny uśmiech". Nieco później mieliśmy okazję wziąć udział w programie "Żyję bez ryzyka".

23 listopada - 4 grudnia 2009 r. uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja polega na zbieraniu drobnych monet 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszowych. Celem akcji jest „poprawa losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego, od swoich najbliższych. W tym roku również liczymy na Wasz aktywny udział w akcji i mamy nadzieję, że w listopadzie, oprócz książek i zeszytów, również przyniesiecie drobne monety groszowe – jeden grosz na „przysłowiowe” szczęście dla dzieci z domów dla dzieci”.

26 listopada 2009 r. - dyskoteka szkolna. Przy dobrej muzyce i we wspaniałym towarzystwie - nic dziwnego, że zabawa była wspaniała i nikomu nie chciało się wracać do domu. Dyskoteka była również okazją do lepszego poznania i zintegrowania się.


29 listopada 2009 r.
- nasza tradycyjna comiesięczna Msza św. Ks. Andrzej Stokłosa, sprawujący uroczystą liturgię podkreślił, że po raz pierwszy w naszej Mszy uczestniczy poczet sztandarowy. Cała społeczność szkolna przygotowała wspaniałą oprawę: śpiewy, czytania, procesja z darami, Liturgiczna Służba Ołtarza. Nie zapomnieliśmy także o życzeniach dla Ks. Janusza, które złożyła Pani Dyrektor z przedstawicielami Rady Pedagogicznej oraz społeczności uczniowskiej.

Obejrzyj zdjęcia w galerii - kliknij!

 

GRUDZIEŃ 2009

1 grudnia 2009 r. - etap szkolny konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Cieszył się znacznym powodzeniem się wśród uczniów, którzy postanowili zmierzć się z trudnymi pytaniami.

2 grudnia 2009 r. - etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

3 grudnia 2009 r. - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego.

4 grudnia 2009 r. - szkolnej Mikołajki - klasa III przygotowała loterię fantowa, która wszystkim dostarczyła mnóstwo zabawy. Tego dnia uczestniczyliśmy także w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym.

4 grudnia - 6 XII 2009 r. - kilkunastu wolontariuszy z naszej szkoły bierze udział w świątecznej zbiórce żywności zorganizowanej przez Suwalski Bank Żywności.

6 grudnia 2009 r.- uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawowanej w dniu imienin Ks. Proboszcza Jaremy Sykulskiego. Dyrekcja, przedstawiciele Rady Pedagogicznej oraz przedstawiciele wszystkich klas naszego gimnazjum złożyli serdecznie życzenia i podziękowania Ks. Prałatowi, chcąc wyrazić w ten sposób swoją wdzięczność i podziękować za wszelkie otrzymane dobro.

7 grudnia 2009 r. - nasi uczniowie przystąpili do etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego.

8 grudnia 2009 r. - odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.

Uczennica Karina Smardzewski (kl. 1 b) zakwalifikowała się do finału konkursu plastycznego na pracę graficzną na temat "Święta Bożego Narodzenia" (kartka świąteczna), organizowanego przez pracownię komputerową oraz malarstwa i rysunku Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach.

9 grudnia 2009 r. - w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

10 grudnia 2009 r. - bierzemy udział w kolejnym konkursie przedmiotowym - Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego.

16 grudnia 2009 r. - Edyta Jatowczyc, uczennica klasy I a została laureatką ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego (sesja jesienna) Olimpus (przygotowywała ją Pani Prof. Urszula Danilewicz). 

Uczniowie klasy trzeciej przygotowali Dzień Nowoczesnych Technologii. Mogliśmy poznać najnowsze rozwiązania techniczne z zakresu informatyki. Największym powodzeniem cieszyły się konsole do gier wideo: PlayStation oraz Xbox. Mogliśmy zobaczyć rozgrywki m.in. w najpopularniejsze gry, jak też spróbować swoich umiejętności muzycznych w grze na gitarze ("Guitar Hero" oraz "Rock Band" na długo pozostaną w naszej pamięci). Ogromnym powodzeniem cieszyły się rozgrywki w trybie multiplayer. Uczestniczy zajęć mogli poznać historię konsol począwszy od PSX, PS1 po NDS, PSP i PS 3.

 

18 grudnia 2009 r. - dokonano rozstrzygnięcia VI Konkursu na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy. Jury miało ogromny problem, ponieważ zgłoszone prace zaskakiwały wysokim poziomem wykonania. Ostatecznie I miejsce zajęła Joanna Strzała, II miejsce - Anna Łukuć oraz Martyna Rakowska, III miejsce - Milena Bilbin oraz Żaneta Staszkiewicz.

21 grudnia2009 r. - odbyła się nasza szkolna uroczystość wigilijna. W pełnym wzruszenia nastroju uczestniczyliśmy najpierw we Mszy św. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Adwentowe Roraty, półmrok na początku liturgii sprawiał, że głębiej mogliśmy odczuć wagę zbliżającego się Bożego Narodzenia. Jak zwykle przygotowaliśmy uroczystą oprawę: czytania, śpiewy, procesja z darami, ministranci sprawujący Liturgiczną Służbę Ołtarza.
Zamiast kazania zostały przedstawione Jasełka przygotowane przez młodzież pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz oraz Pani Prof. Urszuli Dec. Mogliśmy usłyszeć piękny śpiew i bardzo głębokie teksty. Ks. Jarema Sykulski, sprawujący Mszę św. pogratulował wspaniałego występu oraz zwrócił uwagę na ważne treści.

Pozostała część szkolnej wigilii odbyła się w budynku przy ul. Kościuszki. Opłatki pobłogosławił Ks. Janusz. Odwiedził nas również Ks. Andrzej, który dziękował za obecność młodzieży podczas uroczystości pogrzebowych jego ojca. Po przełamaniu się opłatkiem oraz wręczeniu nagród w konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny, spotkaliśmy się przy wspólnym stole. Były długie rozmowy i mnóstwo ciepła i życzliwości. GALERIA ZDJĘĆ

2010

STYCZEŃ 2010

7 stycznia 2010 r. - najmłodsze klasy udały się na lodowisko im. Św. Mikołaja w Parku Konstytucji 3 Maja. W programie nietypowych zajęć na świeżym powietrzu znalazły się m.in. śnieżna bitwa oraz konkurencje w jeździe na łyżwach.

9 stycznia 2010 r. - kilkunastu członków Szkolnego Koła Caritas wzięło udział w spotkaniu z Kołem Caritas im. Ks. Jerzego Zawadzkiego, działającym przy II LO. Ustaliliśmy harmonogram wspólnych spotkań oraz zaplanowaliśmy nasze akcje na II semestr bieżącego roku szkolnego.

13 - 15 stycznia 2010 r. - uczniowie klasy trzeciej przystąpili do próbnych egzaminów gimnazjalnych. Mogli nie tylko poznać stan swojej wiedzy, ale przede wszystkich sprawdzić się w sytuacji prawdziwego egzaminu. Tego dnia obowiązywały stroje galowe oraz cała procedura towarzysząca egzaminom.

13 I - odbył się egzamin w części humanistycznej, 14 I - część matematyczno - przyrodnicza, natomiast 15 I nasi gimnazjaliści pisali egzamin z języków obcych.

(na zdjęciu: część matematyczno - przyrodnicza)


 

14 stycznia 2010 r. - klasa druga wyjechała na kulig w piękne plenery Wigierskiego Parku Narodowego (Remieńkiń). Była to nie tylko wyprawa rekreacyjno - integracyjna, ale przede wszystkich wspaniała lekcja na świeżym powietrzu. Mogliśmy raz jeszcze zobaczyć piękno naszej ziemi spowitej białą szatą śniegu. Szykują się kolejne wyjazdy.

19 stycznia 2010 r. - kulig klasy trzeciej po Wigierskim Parku Narodowym.

GALERIA ZDJĘĆ

20 stycznia 2010 r. - zebranie rodzicielskie. Towarzyszy mu wystawa prac uczniowskich.

21 stycznia 2010 r. - tradycyjna comiesięczna Msza św. dla społeczności szkolnej GMK.

GALERIA ZDJĘĆ

22 stycznia 2010 r. - spotkanie z P. Psycholog poświęcone zagadnieniom wyboru zawodu.

LUTY 2010

1 - 4 lutego 2010 r. - pracowite i owocne ferie miała nasza drużyna strzelecka reprezentujące GMK. Reprezentowali nas: Marta Falińska, Angelika Mańczuk, Joanna Lewoc, Tomasz Miś, Sebastian Kozic, Błażej Krzesicki. Nasi zawodnicy mieli okazję wystąpić w Turnieju Strzeleckim Ferie Zima Suwałki 2010. Nie obyło się bez nauki strzelania z różnego typu broni, a następnie z wielu serii strzałów na strzelnicy Komendy Miejskiej Policji oraz strzelnicy pneumatycznej Klubu Strzeleckiego LOK Wigry.

Podczas gali finałowej, w której m.in. wzięli udział Pan Prezydent Marek Buczyński, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Pan Andrzej Raczyło, przedstawicieli policji, straży miejskiej, Ligi Obrony Kraju, okazało się, że wśród najlepszych znalazła się również nasza szkoła.. Gimnazjum im. M. Konopnickiej w klasyfikacji zespołowej szkół gimnazjalnych zajęło II miejsce! Z kolei w klasyfikacji indywidualnej szkół gimnazjalnych chłopców miejsce III przypadło Marcie Falińskiej, VI - Angelice Mańczuk. Wspaniale wypadł Tomasz Miś, który w klasyfikacji indywidualnej chłopców zajął wysokie III miejsce!
Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.suwalki24.pl/index.php/201002057380/Suwalki.-Strzal-w-dziesiatke.html
(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

GALERIA ZDJĘĆ Z ZAWODÓW

5 lutego 2010 r. - z radością i nieukrywaną dumą informujemy, że wśród osób nominowanych do prestiżowych nagród "Włócznia Jaćwinga" za 2009 r. znalazła się m.in. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Jest to ogromne wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej Gimnazjum im. M. Konopnickiej. Warto dodać, że Pani Dyrektor została nominowana w kategorii działania oświatowe oraz to, że jest to wyraz uznania za wybitne zasługi dla miasta Suwałk. Więcej informacji znajdziemy tutaj: http://radio5.com.pl/index.php?id=23&ia=22975

Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska już wcześniej została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Suwałk, który został wręczony przez Pana Prezydenta Józefa Gajewskiego podczas uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru naszemu Gimnazjum.

 

 

12 lutego 2010 r. - nasz szkolny Tłusty Czwartek. Zabawy było co niemiara. Były więc lizaki i mnóstwo cukierków. Ale największą niespodzianką były pączki przygotowane i rozdane dla całej szkoły! Były znakomite!

14 lutego 2010 r. - odbyła się nasza comiesięczna Msza św. Tym razem była wyjątkowa. Tego dnia odchodziliśmy wspomnienie św. Walentego czyli popularne walentynki oraz pierwszą rocznicę sprowadzenia relikwii bł. Michała Sopoćki do naszej parafii. W tej drugiej uroczystości braliśmy udział równo rok temu i głęboko zapadła w naszej pamięci.

Ks. Jarema Sykulski sprawujący tę podniosłą liturgię wygłosił piękne kazanie dotyczące miłości. W końcu była to Msza dla zakochanych, tak informowały wcześniejsze ogłoszenia. Uwagę zwracały liczne dekoracje nawiązujące również do tematu miłości (m.in. ogromne czerwone serce, pod którym stał relikwiarz). Ministranci z naszej szkoły pełnili liturgiczną służbę ołtarza. Czytaliśmy również czytania oraz modlitwę powszechną. Do tradycji przeszła już procesja z darami, w czasie której zanosimy przed ołtarz chleb i wino oraz kwiaty. Nie zabrakło wreszcie pocztu sztandarowego, który – to trzeba podkreślić – był jedyny i świetnie się prezentował pod samym ołtarzem!     Niezwykłym pomysłem okazało się przejście ze zniczami pod pomnik Jana Pawła II. Pomimo gęsto padającego śniegu oraz ostrego mrozu, ruszyliśmy odmawiając Koronkę do Miłosierdzia. Pod pomnikiem, po krótkiej części artystycznej z przyniesionych zniczy ułożyliśmy ogromne serce.

GALERIA ZDJĘĆ ZE MSZY ŚW., MARSZU ORAZ SPOD POMNIKA

16 lutego 2010 r. - dyskoteka walentynkowa. Tego dnia spotkaliśmy się, by wspólnie świętować tzw. ostatki. Wspólna zabawa karnawałowo - walentynkowa stała się okazją do bliższego poznania się i zżycia, zwłaszcza klas pierwszych.

MARZEC 2010

marzec 2010 r. - trwają różne akcje w ramach Konkursu "Mój Szkolny Kolega z misji".

2 marca - 6 marca 2010 r. - próbne egzaminy gimnazjalne.

4 marca 2010 r. - Tomasz Miś (kl. III) został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki, który odbył się w Białymstoku! Do konkursu przygotowała go i towarzyszyła mu podczas finałowych eliminacji Pani Prof. Anna Stankiewicz.

8 marca 2010 r. - męska część naszego Gimnazjum przygotowała mnóstwo miłych niespodzianej dla naszych dziewcząt. Nie zapomnieliśmy także o naszych wspaniałych Paniach z Rady Pedagogicznej.

     

11 - 12 marca 2010 r.-  odbywały się szkolne rekolekcje wielkopostne które odbyły się w naszym gimnazjalnym kościele. Uroczyste Msze św. celebrował ksiądz Andrzej Stokłosa, a kazanie do zgromadzonej młodzieży wygłosił proboszcz z Ełku, ksiądz Jarosław Dąbrowski. Tegoroczne rekolekcje trwały dwa dni. Pierwszego dnia odbyła się Msza św. w intencji naszej społeczności szkolnej. W tym miesiącu przygotowywała ją klasa I a. Po Mszy św. mieliśmy niezwykłą okazję spotkać się z księdzem egzorcystą diecezji ełckiej.

15 marca 2010 r. - bierzemy udział w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach VI Suwalskich Dni Świętości Życia (przez Specjalistyczną Poradnię Życia Rodzinnego "Nadzieja"). Konkurs przebiega pod hasłem "Więzi międzypokoleniowe" (promocja szeroko rozumianej świętości życia od poczęcia do naturalnej śmierci).

16 marca 2010 r. - trzy klasy GMK (1 a, 1 b, 2) wzięła udział w spektaklu muzycznym „Musicale, musicale!" wystawionym przez Ełcki Teatr Tańca działający przy Ełckim Centrum Kultury. Wycieczka do Ełku oraz wspaniały spektakl były niezapomnianym przeżyciem. Naszą uwagę zwróciła niezwykle bogata scenografia i choreografia, mnóstwo ciekawych efektórw specjalnych oraz dużo dobrej muzyki wykonywanej na żywo. Uznanie budziła także gra aktorska i taneczna.

 

17 marca 2010 r. -
wzięliśmy udział we wspaniałym koncercie charytatywnym zatytułowanym "Suwalki Gospel Choir dla Afryki". Imprezę przygotowało zaprzyjaźnione z nami Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół nr 2. Na scenie mogliśmy podziwiać występ blisko 30 utalentowanych chórzystów i solistów. Zespół prowadziła Pani Anna Szafranowska. Warto podkreślić, że impreza odbywała się w ramach Dni Afryki obchodzonych przez cały marzec bieżącego roku.

 

  


19 marca 2010 r. -
Szkole Koło Caritas działające przy GMK bierze udział w organizacji Misyjnej Drogi Krzyżowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której tematem przewodnim jest trudna sytuacja dzieci afrykańskich. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Janusz Haraburda. Nasi wolontariusze czytali m.in. rozważania poszczególnych stacji.
19 – 20 marca 2010 r.
- kilkunastu wolontariuszy ze wszystkich klas (I - III) wzięło udział w wielkanocnej zbiórce żywności organizowanej przez Suwalski Bank Żywności. Akcja ma na celu zebranie produktów żywnościowych dla najuboższych w związku ze zbliżającymi się świętami.

20 marca 2010 r. - troje uczniów (Joanna Lewoc, Angelika Mańczuk, Piotr Surdel) pod opieką Ks. Janusza Haraburdy wzięło udział w etapie wojewódzkim X Konkursu Wiedzy Biblijnej dla gimnazjalistów województwa podlaskiego, odbywającego się w Gimnazjum im. Solidarności w Korycinie pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz JE Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego. Patronat medialny nad konkursem sprawuje Radio VOX FM Białystok. W programie oprócz zmagań konkursowych znalazło się wystąpienie Ks. Abp. E. Ozorowskiego oraz wykład rektora Wyższego Seminarium Duchownego Ks. Prof. Adama Skreczki pt. "Godność, wolność, odpowiedzialność". Nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach tematycznych poświęconych problemowi odpowiedzialności w życiu człowieka.

22 marca 2010 r. - klasa III wzięła udział w specjalnych warsztatach dla młodzieży poświęconych zagadnieniu elektronicznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych: "Planowanie ścieżki edukacyjno - zawodowej". Tego dnia nasi uczniowie mieli okazję poznać ofertę poszczególnych szkół poprzez udział w Suwalskich Targach Edukacyjnych.

  

23 marca 2010 r.
- bierzemy udział w warsztatach dziennikarskich oraz w finale i rozstrzygnięciu VIII Międzyszkolnego Konkursu na Najciekawsze Pismo Klasowe i Szkolne "Kałamarz 2010", który odbywa się w ramach VII Suwalskich Spotkań Edukacyjnych organizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Doskonalenia Ustawicznego.

Nasze pismo "GMK" zostało dostrzeżone przez Jury konkursu i otrzymało wyróżnienie!

 

 

24 marca 2010 r. - troje uczniów naszej szkoły: Anna Turczyńska (kl. II), Piotr Kotarski (kl. III), Mateusz Osowski (kl. II) zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

25 marca 2010 r. - bierzemy udział we Mszy św. połączonej ze złożeniem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (w ramach Suwalskich Dni Świętości Życia).
     

27 marca 2010 r. - uczestniczyliśmy w Konferencji "Bądźmy świadkami miłości", która miała miejsce w Wyższej Szkole Suwalsko - Mazurskiej. Wśród imprez towarzyszących imprezie odbyło się - w obecności JE Ks. Bp. Romualda Kamińskiego - otwarcie wystawy fotograficznej "Więzy międzypokoleniowe". Wśród prezentowanych prac znalazła się również fotografia naszej uczennicy, Karoliny Krzywickiej (kl. II).

 

29 marca 2010 r. - na zaproszenie społeczności szkolnej GMK oraz Ks. Andrzeja Haraburdy przybyła do nas s. Maria Kwiek z Poznania, autorka podręczników formacyjnych. Spotkanie dotyczyło tematu "Wychowanie do miłości" oraz prezentacji Ruchu Czystych Serc.

31 marca 2010 r. - drużyna pływacka GMK pod opieką Pana Prof. Edwarda Deca wzięła udział w Mistrzostwach Suwałk Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 i zajęła wysokie trzecie miejsce. Jest to znaczący sukces, ponieważ wzięły w nim udział wszystkie suwalskie gimnazja.

KWIECIEŃ 2010

 

7 kwietnia  2010 r. - część uczniów naszej szkoły mogła uczestniczyć w spektaklu teatralnym (monodramat) "Warzywo" w wykonaniu Teatru Amatorskiego Grupa Kłusowników - Straż Przednia im. Karola Wojtyły. Spektakl odbywał się w ramach VI Suwalskich Dni Świętości Życia.

            

8 kwietnia 2010 r. - społeczność szkolna GMK uczciła V rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano specjalną akademię słowno - muzyczną, połączoną z projekcją specjalnie przygotowanych materiałów filmowych. Przygotowali ją uczniowie klasy IA, I B oraz II. W uroczystości uczestniczyła cała szkoła wraz z Dyrekcją i przedstawicielami Rady Pedagogicznej. Z tej okazji przygotowano również pamiątkowe wydawnictwo.

Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w Kościele Bożego Ciała, sprawowanej w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Po Mszy św. odbyły się tradycyjny już Marsz Życia, w czasie którego nieśliśmy zapalone znicze. Ta wzruszająca uroczystość zakończyła się przy pomniku Ojca św.

Niektórzy z nas wzięli też udział w Koncercie "Pamięci Jana Pawła II" w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej "Cammerata dell Arte" oraz Chóru Żeńskiego "Cantylena" II Liceum Ogólnokształcącego.

GALERIA ZDJĘĆ
10 kwietnia 2010 r.
- z bólem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o tragicznej katastrofie lotniczej, w czasie której zginął Prezydent RP Pan Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz z elitą polskiej inteligencji. Wyrazy współczucia i kondolencje znalazły się na naszej stronie internetowej. Na budynku szkoły zawisły narodowe flagi przepasane żałobnym kirem. Decyzją Pani Dyrektor dzień 12 kwietnia 2010 r. został ustalony jako dzień galowy.

11 kwietnia 2010 r. - wielu naszych uczniów oraz nauczycieli wzięło udział w uroczystej Mszy św. odprawianej w Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Uczestniczyły w niej również władze miasta. Była to przejmująca liturgia, zarówno ze względu na niezwykłą homilię, jak też i ze względu na inne wystąpienia. Mogliśmy też wysłuchać głosu pastora z kościoła ewangelicko - augsburskiego.
Po Mszy św. odbył się koncert Pana Tolka Jabłońskiego, który już dwukrotnie koncertował w naszej szkole. Jak się okazało był również przyjacielem zmarłego Prezydenta, a szczególnie Pana Marszałka K. Putry.
W ten nostalgiczny dzień nieco optymizmu wniosły kremówki. Przygotowano ich ponad tysiąc dla uczestników tej Mszy św.

         

12 kwietnia 2010 r. - kolejny dzień żałoby narodowej rozpoczęliśmy od zgromadzenia się na naszej auli, gdzie wzięliśmy udział w poruszającej uroczystości. Nasi uczniowie spontanicznie i z potrzeby serca przygotowali montaż słowno - poetycki poświęcony tragedii pod Smoleńskiem. Mogliśmy posłuchać pięknego śpiewu, przypomnieć wzloty i upadki narodu polskiego na przestrzeni całej historii jego istnienia. I wreszcie przedstawiliśmy sylwetkę tragicznie zmarłej Głowy Państwa, czyli Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska podkreślała, że pamiętając o ofiarach z IV 2010 r. oddajemy także hołd tym, co zginęli w Katyniu w 1940 r. Dziękując za przygotowanie apelu, zauważyła, że także dzisiejsza młodzież doskonale rozumie wartość patriotyzmu.

GALERIA ZDJĘĆ

Każdą lekcję rozpoczynaliśmy od minuty ciszy i modlitwy. Strój galowy, czarne żałobne wstążki oraz nastrój powagi i skupienia...

    

O godz. 12.00 społeczność całej szkoły zebrała się na wspólnej liturgii w naszym Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszę św. sprawował Ks.Andrzej Stokłosa, a okolicznościową modlitwę wygłosił Ks. Prałat Przemysław Rogowski. Nie zabrakło Liturgicznej Służby Ołtarza ani pięknego śpiewu w wykonaniu dziewcząt z chóru Cantylena. Ich śpiew w języku łacińskim wspaniale komponował się z uroczystością. Na zakończenie Mszy św. Ks. Stokłosa podkreślał wspaniałe zachowanie młodzieży oraz zwracał uwagę, że tylu młodych ludzi przystąpiło do komunii świętej. Wyciągnął z tego wniosek, że tragedia pod Smoleńskiem przynosi pierwsze owoce...

GALERIA ZDJĘĆ

 

Nieco późnej, także jako cała szkoła spotkaliśmy się pod Dębem Wolności. Każdy z uczniów miał okazję zapalić znicz. Złożyliśmy także kwiaty. Wspólna modlitwa i śpiew hymnu narodowego, a na zakończenie "Roty" dopełniły tego dnia narodowej żałoby.

       

18 kwietnia 2010 r. - wraz z całą suwalską młodzieżą spotkaliśmy się pod Dębem Wolności, by oddać hołd Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom tragedii spod Smoleńska. Zaproszenie na to spotkanie docierało do jego uczestników za pośrednictwem smsów! Byli uczniowie niemal wszystkich szkół, byli nasi nauczyciele. W programie znalazł się wspólny śpiew pieśni patriotycznych (Hymn, Rota...), jak też ulubionej piosenki śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego "Pieśni o Małym Rycerzu". Dzięki towarzyszącemu nam Ks. Proboszczowi Jerzemu Gabrychowi mogliśmy nie tylko zmówić dziesiątkę różańca, ale otrzymać błogosławieństwo.
Ciekawą relację z naszej uroczystości znajdziecie na zaprzyjaźnionej stronie suwalki24.pl: http://www.suwalki24.pl/index.php/201004188014/Suwalki.-Jestesmy-tu-po-to-by-powiedziec-ze-PAMIETAMY.html  Zachęcamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć wykonanych przez Pana Redaktora T. Moćkuna.
Spotkanie nie zakończyło się szybko. Grupki młodzieży jeszcze długo pozostały na miejscu. Jedna z nich miała okazję porozmawiać z emerytowaną Panią Profesor języka polskiego, która przez niemal dwie godziny towarzyszyła młodzieży.

21 kwietnia 2010 r. - w Augustowie odbyła się podniosła uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom poszczególnych Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć uczniów Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Reprezentował nas Tomasz Miś, laureat konkursu z fizyki.

21 kwietnia 2010 r. - trwa intensywne przygotowanie do egzaminów gimnazjalnych. Tym razem Pani Dyrektor zapoznała klasę trzecią z procedurami.

23 kwietnia 2010 r. - mija III rocznica śmierci Ks. Jerzego Zawadzkiego, przyjaciela i duszpasterza naszej szkoły. Tego dnia przygotowaliśmy nietypową uroczystość - kilka scen zrealizowanych w formie przedstawienia teatralnego. Chcieliśmy pokazać, kim był w rzeczywistości. Nasze przedstawienie obejmowało więc dzień powszedni, inscenizację niezwykłych spotkań i wydarzeń. Na chwilę pojawiła się telewizja BBC realizująca program w Suwałkach, ŚP Prezydent Lech Kaczyński przyznał wspaniałemu kapłanowi wysokie odznaczenie państwowe, a Prezydent Suwałk ogłosił Suwalczaninem Roku.

      

26 kwietnia 2010 r. - w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej mieliśmy okazję uczestniczyć we wzruszającej uroczystości przygotowanej przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem Pana Prof. Macieja Węsierskiego oraz Pana Prof. Jarosława Schabieńskiego. Poznaliśmy kalendarium okrutniej zbrodni, wysłuchaliśmy wywiadu z Józefem Mackiewiczem, świadkiem zbrodni (inscenizacja) oraz wielu wzruszających pieśni i fragmentów filmów.

GALERIA ZDJĘĆ

Uczestniczyliśmy w comiesięcznej tradycyjnej Mszy św. w Kościele pw. NSPJ. Nasi uczniowie przygotowali uroczystą asystę przy ołtarzu, oprawę liturgiczną, czytania, śpiew oraz procesję z darami. W sposób szczególny modliliśmy się za śp. Ks. Jerzego Zawadzkiego. Duchowi Świętemu powierzaliśmy uczniów klasy trzeciej, którzy już wkrótce przystąpią do egzaminów gimnazjalnych.

27 - 29 kwietnia 2010 r. - uczniowie klasy trzeciej przystąpili do egzaminów gimnazjalnych: części humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej oraz języka obcego.

GALERIA ZDJĘĆ


28 kwietnia 2010 r.
- przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w warsztatach poświęconych pierwszej pomocy. Przez kilka godzin mogli poznać sposoby postępowania w wypadkach, omdleniach, złamaniach, oparzeniach itp. Szkolenie prowadził wykwalifikowany specjalista w tym zakresie.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

MAJ 2010

1 - 3 maja 2010 r. - uczniowie z kilku klas uczestniczyli w dalekiej i obfitującej w atrakcje wycieczce szkolnej. Najpierw mogli podziwiać piękną starówkę w Gdańsku. Nie zabrakło tu wielu ciekawych i fascynujących momentów. W programie znalazła się także wizyta w Oceanarium w Gdyni. W programie znalazło się wreszcie zwiedzanie skansenu wsi kaszubskiej we Wdzydzach Kiszewskich.
 

5 maja 2010 r. - uczniowie klasy 1 a i 1 b pod kierunkiem Pani Prof. Celiny Pietrewicz oraz Urszuli Dec przygotowali uroczysty apel poświecony kolejnej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mogliśmy usłyszeć piękne recytacje i śpiew. Wszystkim szczególnie spodobał się występ Asi Lewoc, która zagrała na keyboardzie. Nie zabrakło wreszcie prezentacji multimedialnych.

GALERIA ZDJĘĆ

9 maja 2010 r. - kolejna wspaniała wyprawa. Tym razem uczniowie klasy 1 a, 1 b oraz 2 wyjechali do Warszawy, by obejrzeć sztukę "Upiór w operze" wystawianą na deskach Teatru Muzycznego "Roma". W programie wycieczki zalazło się wiele atrakcyjnych propozycji jak np. pójście do Centrum Handlowego czy wreszcie na kręgielnię.

 

 

 

 

11 maja 2010 r. -zwycięzcy etapu szkolnego wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, który miał miejsce w Dąbrowie Białostockiej. Patronat nad konkursem objął Podlaski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Po długich i trudnych zmaganiach okazało się, że tytuł laureata zdobyli Anna Turczyńska oraz Mateusz Osowski. Natomiast Piotr Kotarski uzyskał tytuł finalisty!

 

  

 

12 maja 2010 r. - uczennica Aleksandra Kościuch (kl. II) wzięła udział w VIII Międzyszkolnym Konkursie Matematycznego dla Klas Drugich Gimnazjum pod hasłem "Matematyka zawsze i wszędzie". W konkursie wzięło udział aż 59 uczestników, a nasza koleżanka zajęła III miejsce!

 

17 maja 2010 r. - kolejna wycieczka do Ełckiego Centrum Kultury na spektakl muzyczny.

19 maja 2010 r. - lekcja muzealna w Centrum Sztuki Współczesnej w galerii Prof. A. Strumiłły. Mogliśmy bliżej poznać tę wybitną postać, zobaczyć jego prace i obcować z prawdziwą sztuką. Naszą uwagę zwróciła również wystawa fotografii wykonanych przez Strumiłłe w trakcie jego licznych wypraw na inne kontynenty.

21 maja 2010 r. - uczniowie klas pierwszych przygotowali kilka filmów, które zgłosiliśmy do  I edycji konkursu filmowego ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Suwałk, Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach oraz Starostę Powiatu Suwalskiego pt. "Prosto ze szkoły" (w kategorii szkół gimnazjalnych).

Wielu naszych uczniów miało okazję wziąć udział w X Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „MUSZELKI WIGIER”. Uczestniczyliśmy w różnych pokazach, prezentacjach i występach artystycznych. Ale nie zabrakło też tak sympatycznej rozrywki jak wspólne wyjście na lody w Parku Konstytucji 3 Maja.

23 maja 2010 r. - w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach odbyła się premiera spektaklu w reżyserii Pani Mirosławy Krymskiej pod tytułem "Jaś i Małgosia czyli gliniane serca" (według Janusza Toczka). Sztuka była o tyle ciekawsza, że najważniejsze role zagrali uczniowie naszej szkoły! Byli to Joasia Lewoc (kl. I B), Piotr Iwanowski oraz Karol Sokołowski (kl. I A). Sztuka opowiada o postępku pewnego młodego anioła, który doprowadził do tego, w dwóch rodzinach urodzili się Jaś i Małgosia o glinianych sercach. A potem jest mnóstwo humoru, ironii i doskonałej zabawy.

30 maja 2010 r. - nasza comiesięczna Msza św. zgromadziła całą społeczność szkoły: Dyrekcję, Radę Pedagogiczną, uczniów, ich rodziców i wielu przyjaciół. Poczet sztandarowy przed ołtarzem przypominał, że przyszliśmy modlić się za naszą szkołę. W sposób szczególnym modliliśmy się o dobry wybór drogi życiowej dla uczniów klas trzecich. Prosiliśmy Pana Boga wreszcie za ofiary wszystkich katastrof, a zwłaszcza za poszkodowanych przez powódź na południu Polski. Liturgiczna Służba Ołtarza zadbała o piękną posługę liturgiczną. Nie zapomnieliśmy o czytaniach, śpiewie, czy wreszcie procesji z darami. Z pełnym zaangażowaniem uczestniczyliśmy także w nabożeństwie majowym.

CZERWIEC

1 czerwca 2010 r. - Już po raz piąty wzięliśmy udział w Turnieju Szkół Gimnazjalnych w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach. Nasi zawodnicy (przedstawiciele wszystkich klas) mieli okazję zmierzyć się ze wszystkimi drużynami z suwalskich gimnazjów. Sportowy Dzień Dziecka oraz nietypowe lekcje, cukierki i inne słodycze sprawiły, że długo będziemy pamiętać ten dzień.

Nasi uczniowie wzięli udział w X jubileuszowej edycji ogólnomiejskiego konkursu "Supergłowa suwalskich gimnazjów". Wzięły w nim udział niemal wszystkie suwalskie gimnazja. Po wielu emocjonujących rozgrywkach - na które złożyły się bardzo trudne pytania ze wszystkich szkolnych przedmiotów - okazało się, że wśród najlepszych finalistów znalazł się również przedstawiciel naszej szkoły. Ostatecznie Agnieszka Mackiewicz (z klasy II) zajęła II miejsce. To wielkie wyróżnienie dla całej szkoły. Dodajmy, że dzielnie jej kibicowali koledzy i koleżanki z GMK. Więcej informacji oraz galerię zdjęć znajdziemy na stronie: http://www.gim6.cdniku.pl/

 

 

 

2 czerwca 2010 r. - nasze Gimnazjum było organizatorem oraz gospodarzem konkursu wiedzy "Życie i twórczość Marii Konopnickiej", do którego przystąpili uczniowie z pięciu szkół podstawowych. Konkurs odbywał się w ramach Roku Marii Konopnickiej ogłoszonego przez suwalski samorząd w 100 rocznicę śmierci naszej wybitnej rodaczki i Patronki szkoły. Honorowy Patronat nad naszym konkursem objął Pan Józef Gajewski, Prezydent Miasta Suwałk.

Uczestników oraz ich opiekunów ciepło powitała Pani Dyrektor Jadwiga Orłowska. Konkurs polegał na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na jedno z postawionych pytań. Warto podkreślić, że przygotowano specjalistyczną aparaturę, znaną z konkursów telewizyjnych (np. Jeden z dziesięciu).

Po zakończeniu konkursowych zmagań Pani Anna Stankiewicz, przewodnicząca Jury, przedstawiła wyniki. Pierwsze miejsce przypadło Anicie Kondrackiej ze Szkoły Podstawowej nr 7, drugie - Natalii Krzywickiej (Szkoła Podstawowa nr 7), trzecie - Michałowi Anzulewiczowi (Szkoła Podstawowa nr 6).

Wszyscy zwycięzcy otrzymali piękne dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Jest nam miło, że naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Pani Naczelnik Alicja Jacewicz - w imieniu Pana Prezydenta Józefa Gajewskiego  - wręczyła laureatom nagrody książkowe. Gratulowała im również bardzo wysokiego poziomu wiedzy.

GALERIA ZDJĘĆ

8 czerwca 2010 r. - napisał o nas "Tygodnik Suwalski" (nr 23/2010). W tekście "Najlepszy Stefek Burczymucha" znajdziemy obszerną relację z konkursu wiedzy o życiu i twórczości Patronki naszej szkoły. Autorka artykułu zacytowała także słowa Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej, która gratulowała uczestnikom konkursu wysokiego poziomu wiedzy.

10 czerwca 2010 r. - klasa trzecia przygotowała projekt dotyczący ochrony środowiska naturalnego w naszym mieście. Sześć grup młodzieży opracowało m.in. specjalne plansze informacyjne, nagrano kilka filmów video, nagrano szereg wywiadów.  Opracowanie było niezwykle atrakcyjnie przedstawione (z wykorzystaniem najnowszych technik). Na uznanie zasługują filmy i wywiady nakręcone m.in. w suwalskiej kompostowni oraz praca "śledcza" naszych detektywów.

10 - 11 czerwca 2010 r. - biwak klasy 1a (wraz z Panią Wychowawczynią Anną Stankiewicz) w miejscowości Krasne (koło Krasnopola). W programie mnóstwo atrakcji. Oprócz bliskiego kontaktu ze zwierzętami domowymi (szczególnie pokochaliśmy konie) było jezioro, ogniska, konkursy i wiele niespodziewanych przygód.

12 czerwca 2010 r. - wzięliśmy udział w Inspektorialnych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej 2010. Wśród uczestników igrzysk znaleźli się nasi nauczyciele i uczniowie. Najpierw była Msza św. w intencji uczestników, na której obecni byli m.in. Prezydent Miasta Józef Gajewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Marczewski. Okazało się m.in., że Milena Bilbin znalazła się wśród nagrodzonych!

14 czerwca 2010 r. - odbył się tradycyjny Dzień Sportu, który jest sportową rywalizacją pomiędzy wszystkimi klasami naszego gimnazjum. Całość imprezy przygotował Pan Prof. Edward Dec. Ku zaskoczeniu wszystkich pierwsze miejsce i Puchar Dyrektora GMK zdobyła druzyna klasy 1 b. Drugie miejsce zajęła klasa 3, a trzecie - klasa druga. Na pochwałę zasługuje również wspaniałe kibicowanie uczniów dopingujących swoje drużyny.

GALERIA ZDJĘĆ

  15 czerwca 2010 r. - nasze Gimnazjum było organizatorem i gospodarzem kolejnego konkursu, odbywającego się w ramach suwalskiego Roku Marii Konopnickiej, nad którym patronat sprawuje Pan Prezydent Miasta Suwałk Józef Gajewski. Istotnym elementem obchodów śmierci wybitnej Suwalczanki oraz  Patronki naszej szkoły był konkurs, w ramach którego młodzież suwalskich szkół miała wykonać ilustrację do dowolnego wiersza lub utworu Konopnickiej. Zainteresowanie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że autorka "Roty" zainspirowała do podjęcia wyzwania blisko 120 młodych mieszkańców miasta z 9 szkół (podstawowych i gimnazjów)! Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej będziemy wkrótce mogli w szkole obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę pokonkursową, na którą złożą się nie tylko prace nagrodzone i wyróżnione, ale również pozostałe dzieła wykonane przez młodych artystów. Z pewnością warto ją zobaczyć!

Rysunki zaskakiwały wysokim poziomem wykonania oraz niezwykłą wyobraźnią ich autorów. Dzieci i młodzież ilustrowały nie tylko słynną "Sierotkę Marysię", ale także wiele mniej znanych utworów i wierszy! Jury, w skład którego weszło m.in. dwóch znanych suwalskich artystów plastyków: Pan Andrzej Taraszkiewicz (przewodniczący) oraz Pan Kazimierz Gomółka, wykonało wręcz tytaniczną  pracę. Po bardzo dokładnym obejrzeniu prac oraz wielogodzinnej dyskusji podjęło następujący werdykt:

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE:

I miejsce - Patrycja Kabak (Szkoła Podstawowa nr 11)

II miejsce - Zuzanna Szczecina (Szkoła Podstawowa nr 2)

III miejsce - Aleksandra Miłowicka (Szkoła Podstawowa nr 11)
                   - Dominika Soroko (SP 11)
                   - Patryk Murawski (SP 11)
                   - Karolina Śliwińska (SP 11)

wyróżnienia:
- Natalia Bojarska (SP 11)
- Marta Kosacka (SP 5)
- Patryk Budzyński (SP 11)
- Magdalena Lewoc (SP 2)
- Helena Rytwińska (SP 11)
- A. Przekop (SP 11)
- Anita Kondracka (SP 7)
- Martyna Myszko (SP 11)
- Michał Anzulewicz (SP 6)
- Basia Borkowska (SP 11)
- Martyna Walicka (SP 7)
- Weronika Kotarska (SP 2)
- Dominika Łabacz (SP 7)

KATEGORIA: GIMNAZJA

 

I miejsce - Damian Danielewicz (Gimnazjum nr 4)

II miejsce - Monika Andryszczyk (Zespół Szkół nr 3, Gimnazjum nr 5)
                 - Aleksandra Kościuch (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej)
                 - Katarzyna Arasimowicz (Gimnazjum nr 5)

III miejsce - Dominika Putra (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej)

wyróżnienia:
- Dominik Spura (GMK)
- Joanna Lewoc (GMK)
- Monika Bacewicz (G 5)
- Marcin Szałaj (GMK)
- Joanna Strzała (GMK)
- Maja Kozłowska (G 5)
- Joanna Litwińczuk (GMK)

17 czerwca 2010 r. - otrzymaliśmy zaświadczenie potwierdzające, że nasza szkoła wzięła udział w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego "Mój Szkolny Kolega z Misji", organizowanego przez Dzieło Pomocy Ad Gentes Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

 
       

20 czerwca 2010 r. - Pani Dyrektor, nauczyciele oraz nasz poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji ofiar obławy augustowskiej, ich rodzin i naszej ojczyzny w konkatedrze pw. św. Aleksandra.

21 czerwca 2010 r. - przedstawiciele naszej szkole na czele z Panią Dyrektor Jadwigą Orłowską wzięli udział w sympozjum naukowym "W hołdzie ofiarom obławy augustowskiej 1945 r.", jaka miała miejsce w auli I Liceum Ogólnokształcącego. W programie znalazły się okolicznościowe referaty oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów I LO

 

           

25 czerwca 2010 r. - jeden z najpiękniejszych dni w historii każdego ucznia - koniec roku szkolnego. Tradycyjnie już spotkaliśmy się w murach gościnnego Kościoła Gimnazjalnego, by najpierw Panu Bogu podziękować za udany rok szkolny. Nie zabrakło naszego udziału: czytań, śpiewu, procesji z darami, czy pięknie prezentujących się ministrantów. A przed ołtarzem stał poczet sztandarowy, który po raz pierwszy żegnał kończący się rok szkolny.

Sama uroczystość zakończenia roku szkolnego miała miejsce w szkole w auli. Po odśpiewaniu hymnu narodowego mogliśmy wysłuchać pięknego przemówienia Pani Dyrektor Jadwigi Orłowskiej, która podsumowała miniony rok, gratulowała osiągniętych wyników i życzyła zdrowych i bezpiecznych wakacji. W dalszej części zostali przedstawieni laureaci poszczególnych konkursów oraz nasi najlepsi uczniowie (Asia Strzała z klasy I B zdobyła wynik 6,0!).

Warto podkreślić, że w tym roku większość naszych uczniów ukończyła naukę z wyróżnieniem i otrzymała świadectwo z paskiem! Niezwykle miłym akcentem był tradycyjny już akt wpisania naszych najlepszych absolwentów do Złotej Księgi GMK. Z dumą obserwowaliśmy, jak kolejni przedstawiciele klasy trzeciej składali swoje podpisy wśród najlepszych.

Ostatnim elementem naszego wspólnego świętowania była część artystyczna przygotowana przez kl. II pod kierunkiem Pani Prof. Mirosławy Kalejty. Złożyły się na nią recytacje okolicznościowej poezji, piękny śpiew oraz kabaret, w którym mogliśmy poznać prawdziwą twarz naszych trzecioklasistów, którzy kończą naukę w szkole. Wszyscy doskonale się bawili i pomimo późnej pory trudno było się rozstać.

28 czerwca 2010 r.
- Caritas Diecezji Ełckiej przesłała nam piękny dyplom z podziękowaniami za pomoc przekazaną naszej diecezjalnej Caritas na rzecz ludzi, którzy ucierpieli w czasie powodzi. Nasi uczniowie, dzięki zaangażowaniu dziewcząt z klasy II, zebrali znaczącą kwotę pieniędzy oraz szereg innych rzeczy. Szkolne Koło Caritas przeprowadziło m.in. zbiórkę pieniędzy, była loteria fantowa, wspaniałe ciasteczka i babeczki oraz wiele innych imprez.

Na dyplomie możemy przeczytać, że otrzymujemy podziękowania za "otwartość serca, życzliwość i bezinteresowną pomoc oraz wsparcie dla osób poszkodowanych przez powódź".

Aby powiększyć - kliknij w obrazek

 

 

 

 15 lipca 2010 r. - napisał o nas tygodnik "Kurier Suwalski". Artykuł "GMK w czołówce" pokazuje prawdziwy obraz naszej szkoły, ale też jest kolejnym wyzwaniem, by sprostać wysoko postawionej poprzeczce. Poniżej cytujemy jego treść:

Artykuł znajdziesz tutaj: http://www.extrapolska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4990%3Agmk-w-czoowce&catid=170%3Awybrane-z-numeru&Itemid=172

Pobierz tekst: PDF

    

30 lipca 2010 r. - społeczność szkolna wraz z Dyrekcją oraz pocztem sztandarowym wzięła udział w smutnej uroczystości pożegnania Pana Prezydenta Józefa Gajewskiego. Zmarły tragicznie Pan Prezydent znał dobrze naszą szkołę, w X 2009 r. wziął udział w ceremonii nadania sztandaru naszemu gimnazjum. Zarówno Msza św., jak też ostatnie pożegnanie na cmentarzu parafialnym zgromadziły prawdziwe tłumy.

sierpień 2010 r. - ukazała się kolejna informacja prasowa dotycząca naszej szkoły. Tym razem miesięcznik "Przegląd Suwalski" (nr 8/79 z VIII 2010 r.) zamieścił tekst "Najlepsze Gimnazjum". Czytelnik może dowiedzieć się m.in., że nasze gimnazjum "jest najlepsze w tym roku we wszystkich egzaminach gimnazjalnych".