Chociaż od tamtych wydarzeń dzieli nas sto lat, ich znaczenie jest wciąż aktualne. W wyjątkowym Roku Niepodległej, uczennice Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, pod opieką Grzegorza Kalejty, postanowiły przeprowadzić kampanię wyborczą dla jednego z pierwszych suwalskich posłów po odzyskaniu niepodległości, Aleksandra Putry. Chcą w ten sposób nie tylko przypomnieć tamte ważne chwile, ale przywrócić szerszemu gronu, sylwetki tych, którym zawdzięczamy wolność. Dziewczęta koncentrują się na trudnym okresie dla Suwalszczyzny, która nie odzyskała wolności w 1918 r. Pomimo trwającej okupacji niemiecki odbyły się tutaj jednak wybory do Sejmu Ustawodawczego i mandat parlamentarny uzyskali: ks. S. Szczęsnowicz, A. Świda, W. Brzosko oraz A. Putra.
Do swojego pomysłu udało im się przekonać Prezydenta Miasta Suwałk, Czesława Renkiewicza. To dzięki niemu w Ratuszu (27.03.2018 r.) odbyła konferencja naukowa połączona z wiecem, podczas której przybliżono sytuację naszego regionu na przełomie lat 1918 i 1919 r. Prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał, że czas zaciera pamięć i pogratulował młodzieży ciekawego sposobu na atrakcyjne świętowanie Roku Niepodległej. Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach, omówił przebieg wyborów do Sejmu Ustawodawczego oraz pierwszych posłów.
Podsumowania konferencji dokonała Jadwiga Orłowska, dyrektor Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Gratulując doskonale przygotowanego przedsięwzięcia, podkreśliła, iż „spotkanie jeszcze raz nam uzmysłowiło, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, ich odwadze, poświęceniu i pracowitości.” Zauważyła, że obchody Roku Niepodległej są okazją do przemyślenia swojego stosunku do Ojczyzny i uzmysłowienia sobie, czym dzisiaj jest patriotyzm.
Dziewczęta udzieliły wywiadu Panu Marcinowi Kapuścińskiemu z Polskiego Radia Białystok, który na antenie Radia Białystok opublikował audycję im poświęconą: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/153719