Chociaż mijają kolejne lata, nadal w pamięci współczesnych Polaków pozostaje bohaterstwo żołnierzy, walczących i ginących za Ojczyznę doświadczającą narzuconego jej systemu kommunistycznego. Chcąc oddać im hołd zorganizowaliśmy w naszej szkole specjalną uroczystość. Na nasze świętowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” składa się w tym roku na szereg akcji: konkursów, gier, spotkań.
Nasz apel, prowadzony przez Antoniego Krupę, rozpoczęliśmy od krótkiej części artystycznej, w czasie której mogliśmy m.in. usłyszeć piękne utwory muzyczne w wykonaniu naszych naszych uczennic – Natalii Wasilewskiej oraz Rozalii Zawadzkiej. Nie zabrakło również poetyckiej refleksji: m.in. Weronika Szypulska przypomniała wiersz Zbigniewa Herberta pt. Wilki. Na zakończenie tej części obejrzeliśmy film poświęcony osobie Mariana Piekarskiego, zrealizowany przez naszych uczniów, którzy kilka lat temu „odkryli” tego młodego żołnierza i bohatera.
Nasz gość specjalny, Pan Prof. Andrzej Matusiewicz (znany historyk, publicysta i autor wielu książek naukowych) przybliżył na historyczne tło działania żołnierzy wyklętych. Mówił o tragicznych latach dwóch okupacji, a następnie o okresie powojennym. Udało mu się nawiązać żywy kontakt z młodymi słuchaczami, którzy chętnie włączali się w jego wykład. Okazało się, że wykłady historyczne, pełne faktów i dat, mogą być niezwykle interesujące. Nic dziwnego, że naszego gościa nagrodziliśmy długimi brawami.
Pani Dyrektor, dziękując za ten fascynujący i ciekawy wykład, podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii i jak trudno dzisiaj zafascynować przeszłością młode pokolenie. Jednak naszemu gościowi doskonale się to udało i z pewnością to zaowocuje dłuższą współpracą.