ul. Kościuszki 47b 16-400 Suwałki

Sekretariat

(87) 565 09 38

Menu

Bierzemy udział w konkursie „Finansoaktywni”

9 maja 2018 roku  na szkolnej auli odbyła się debata, której tematem był budżet obywatelski, zwany też budżetem partycypacyjnym. Dzięki pozytywnej odpowiedzi na zaproszenia uczniów gimnazjum, mogli w niej uczestniczyć: Pani Agnieszka Szyszko- pełnomocnik Prezydenta Miasta Suwałk w sprawach pozarządowych, Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz Pani Jadwiga Dzietczyk- Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach.
Nie zabrakło również pani dyrektor Jadwigi Orłowskiej, uczniów, nauczycieli oraz laureta wielu konkursów przedmiotowych, ucznia naszej szkoły, Władysława Sowula, który wystąpił w roli eksperta.

Na początku debaty Pani Dyrektor przywitała wszystkich zgromadzonych, a przede wszystkim naszych gości, których przywitaliśmy kwiatami. Następnie Zosia przedstawiła nam krótką, słownikową definicję budżetu obywatelskiego. Po wypowiedzi Zosi, swój głos zabrali nasi goście, którzy trochę bardziej przybliżyli nam ten temat. Nie zabrakło wielu słów zachęty do zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego, jak i głosowania na nie. Pan Przewodniczący przedstawił zeszłoroczne projekty do budżetu, które w tym roku zostaną zrealizowane. Opowiedział również jak sam złożył projekt do pierwszej edycji budżetu w naszym mieście. Pani Agnieszka opowiedziała historię związaną z projektem, któremu bardzo mało zabrakło do wygranej w 2014 roku, co zniechęciło pomysłodawców projektu do kontynuacji działania. Jednak dzięki zachęcie Pani Szyszko grupa zgłosiła projekt jeszcze raz i udało im się wtedy wygrać i stworzyć bardzo oblegane przez młodzież miejsce, zwane Parkurem. Pani Naczelnik opowiedziała nam o podatkach, dzięki którym cały budżet może funkcjonować. To właśnie dzięki nim miasto stać na te wszystkie działania, aby zrealizować budżet. Po przemówieniach gości Igor przedstawił publiczności i gościom nasz projekt realizowany w ramach konkursu „Finansoaktywni. Misja budżet: Ogarniamy wydatki!” organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Igor wymienił m.in. zalety naszych energorowerów, czy ich rozmieszczenie oraz koszty przeznaczone na nie. Następnie poprosiliśmy Władka o krótką przemowę na temat prądu. Wyjaśnił on, w jaki sposób wytwarza się prąd w naszym energorowerze oraz przedstawił rodzaje prądu, występujące podczas ładowania urządzeń elektrycznych. Poprosiliśmy również naszych gości o ocenę naszego projektu. Nie szczędzili oni zachwytu wobec niego. Zachęcili nas również, żebyśmy złożyli go także w rzeczywistości do budżetu obywatelskiego naszego miasta. Zaproponowali nam również pomoc w jego realizacji, co zakończyło naszą debatę.

Po debacie przystąpiliśmy do III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą na temat budżetu i podatków. Nie kryli oni zdziwienia, że test był bardzo trudny, ale udało nam się wyłonić zwycięzców konkursu i wręczyć im nagrody. Poza nagrodami otrzymali oni także od nas długopisy „www.finansoaktywni.pl”  oraz ulotki o energorowerach, które wykonaliśmy w ramach promocji. Zwyciężczynią konkursu okazała się Kinga Burnejko z klasy 3b.

Nasza debata bardzo podobała się wszystkim uczniom i nauczycielom. Nie kryli oni podziwu
z naszego projektu. Mówili, że bardzo przydałoby się coś takiego w naszym mieście i na pewno energorowery byłyby chętnie użytkowane przez mieszkańców naszego miasta.

Tagi: , , , ,
Skip to content