ul. Kościuszki 47b 16-400 Suwałki

Sekretariat

(87) 565 09 38

Menu

Hania i Kinga prosto z Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniach 26 i 27 września 2018 r. Hanna Krzyżewska oraz Kinga Burnejko reprezentowały naszą szkołę i miasto podczas XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Było to wyjątkowe posiedzenie SDiM, ponieważ nie odbywało się tradycyjnie 1 czerwca. 

W zeszłym roku szkolnym wielokrotnie pisaliśmy o działaniach, które przeprowadzały Hania Krzyżewska (kl. IIIB) oraz Kinga Burnejko (absolwentka naszej szkoły), realizując zadanie rekrutacyjne na XXIV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. 27 września nadszedł czas, gdy dziewczyny zostały nagrodzone za ich wysiłek.
W czwartek (26 września) uczennice udały się do Warszawy.  Tego dnia została zorganizowana wycieczka po stolicy. Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem słuchali sekretów wszelkich zaułków tego wspaniałego miasta.
Następnego dnia wszyscy wyruszyli do Sejmu. Po chwili wolnego czasu na samodzielne zwiedzenie budynku, nadszedł czas na spotkanie z przedstawicielami partii politycznych w Sali Kolumnowej. Wówczas każdy mógł porozmawiać z ważnymi osobistościami naszego kraju oraz zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia.
Następnie nadszedł czas na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obrady rozpoczął marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Kolejną część spotkania zajęły wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Mateusza Szpytmy – zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Beaty Jancarz-Łanczkowskiej z Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Następnie na pytania młodych uczestników odpowiadał podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć.
Kolejnym punktem była dyskusja o projekcie uchwały. Młodzież debatowała nad przygotowanym przez siebie projektem dotyczącym popularyzacji wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny posłów pierwszego Sejmu Niepodległej Polski. Uczestnicy sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży wzięli udział w głosowaniu, w którym zdecydowali o przyjęciu uchwały.
Te dni wywarły ogromne wrażenie na Kindze i Hani. Z wielkim entuzjazmem słuchały wypowiedzi swoich rówieśników i towarzyszyły w dyskusji. Głosowanie z ław poselskich na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Cieszymy się z sukcesu, jaki osiągnęły dziewczyny i mamy nadzieję, że niedługo kolejni uczniowie naszej szkoły dostąpią podobnego zaszczytu.

 
 
 
 
 
 
 
 
Tagi:
Skip to content