ul. Kościuszki 47b 16-400 Suwałki

Sekretariat

(87) 565 09 38

Menu

Młodzieżowa debata w Urzędzie Miasta

Młodzież Gimnazjum im. Marii Konopnickiej – w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży – przygotowała niecodzienną debatę. Wzięli w niej bowiem udział najważniejsi przedstawiciele władz samorządowych Suwałk. Kandydaci na posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży – Patryk Barwicki oraz Jakub Makarewicz – w sali konferencyjnej suwalskiego Ratusza przygotowali debatę pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Młodzież suwalskich szkół, zaproszona na debatę, zaprezentowała wystąpienia, podczas których wyjaśniła najważniejsze pojęcia. Nie zabrakło tematów kontrowersyjnych jak np. wady i zalety demokracji oraz procesu przechodzenia od totalitaryzmu do demokracji w Polsce po 1989 r.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz przybliżył proces realizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakłada na samorządy konieczność m.in. zmiany nazw ulic. Przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Przełomiec zajął się rolą samorządu terytorialnego w budowaniu państaw demokratycznego. Z kolei Paweł Kalisz (białostocki IPN) zaproponował, by wykorzystać szansę, jaką daje wspomniana ustawa i wykorzystać lokalnych bohaterów do nazwania suwalskich ulic. Szerzej – na prośbę młodzieży – omówił historię braci Czyżów. Ich losy, jak zauważył, byłyby z pewnością doskonałym materiałem na ciekawy film, z wieloma zwrotami akcji i tragicznym finałem.

Skip to content