ul. Kościuszki 47b 16-400 Suwałki

Sekretariat

(87) 565 09 38

Menu

Odwiedziliśmy Sztabin w poszukiwaniu śladów posła Michała Łazarskiego

Sztabin to mała miejscowość w województwie podlaskim. To tutaj na świat w 1896 r. przyszedł Michał Łazarski, bohater poszukiwań Zofii Szulc i Igora Przybylaka, kandydatów do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Musieli pokonać, wraz ze swoim nauczycielem, P. Grzegorzem Kalejtą, blisko 60 km, by móc szukać śladów Łazarskiego w jego rodzinnej miejscowości.
Odnaleźli pamiątkową tablicę, właściwie jedyny istniejący materialny ślad upamiętniający tę wybitną postać. Swoje kolejne kroki skierowali do Izby Regionalnej Ziemi Sztabińskiej. Tutaj, dzięki uprzejmości miłych pań, odnaleźli m.in. publikacje naukowych, w których wspominany jest M. Łazarski oraz inne dokumenty. Również panie bibliotekarki udzieliły ogromnej pomocy, służąc cennymi materiałami i wskazówkami. Na wielkie słowa uznania i podziękowania zasłużyła szczególnie Pani Dyrektor Małgorzata Ostrowska, która z pasją opowiadała o bohaterze i pokazywała zachowane pamiątki. To w kierowanym przez nią Centrum Biblioteczno – Kulturalnym udało się nam natrafić na nieznane wcześniej materiały.
Wizyta w Sztabinie, możliwość przejścia po rodzinnej miejscowości Michała Łazarskiego, dostarczyły młodym poszukiwaczom wielu niezapomnianych przeżyć. Mogli oni przejść ulicami, ktory na początku XX w. spacerował ich bohater, zobaczyć kościół, w którym został ochrzczony, dotknąć wielu pamiątek sprzed lat.
Młodzież kieruje słowa podziękowania do wszystkich, którzy udzielili jej pomocy: zwłaszcza pracownikom wspomnianych instytucji, z Panią Małgorzatą Ostrowską na czele.

Tagi: , , , ,
Skip to content