ul. Kościuszki 47b 16-400 Suwałki

Sekretariat

(87) 565 09 38

Menu

Asystentki posła w podsuwalskich Raczkach

Historia odzyskania niepodległości i przyłączenia do Polski naszego regionu jest skomplikowana, ale i zarazem fascynująca. Uczennice, Kinga Burnejko oraz Hanna Krzyżewska, postanowiły odtworzyć przebieg wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. na Suwalszczyźnie oraz bliżej poznać losy jednego z wybranych wówczas posłów. Ich wybór padł na postać Aleksandra Putry. To właśnie jemu postanowiły przeprowadzić kampanię wyborczą, przy użyciu takich samych środków jak sto lat temu. Ich motywacją jest również rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Ponieważ A. Putra pochodził ze wsi, ich kampania skupiła się przede wszystkim na terenach poza miastem. Dziewczęta, w pięknych strojach z epoki (początek XX w.) wcieliły się w role asystentek posła.

Jednym z ich pierwszych działań był udział w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach na IX spotkaniu popularnonaukowym „W Dolinie Kultur Dawnych” (21.03.) Tam zawiązały komitet wyborczy, którego pełnomocnikiem został historyk Marcin Halicki (GOK, Raczkowskie Archiwalia) i rozpoczęły zbieranie wymaganych wówczas w ordynacji 50 podpisów, aby zgłosić do Głównej Komisji Wyborczej w Suwałkach kandydata w powszechnych wyborach poselskich do Sejmu Ustawodawczego w okręgu Nr 2 – Aleksandra Putrę z Listy Chrześcijańsko – Narodowej Związku Sejmowego Ludowo – Narodowego (Nr 1).

O ich działaniach napisały lokalne media, m.in. portal Suwalki24: http://www.suwalki24.pl/article/1,o_wielkiej_historii_w_podsuwalskich_raczkach_zdjecia

Tagi: ,
Skip to content